Leandru: descrierea soiurilor, de îngrijire la domiciliu și alte

De referință:
Oleander (Nerium) - kutrovyh aparține familiei și include (în funcție de sursele) de la trei la zece specii. Din latină «nerion» (Gr.) Este ud sau umed, și explică nevoia de apă subterană, în ciuda toleranței cu aer cald. habitat natural oleandru este subtropicală mediteraneană.

Cu toate ca planta toxica, cu toate acestea, are proprietăți medicinale: astfel, frunze de leandru preparat din substanțe care sunt utilizate la fabricarea de medicamente care iau cu tulburări ale sistemului cardiovascular. Oleandru parfum de flori poate provoca dureri de cap după inhalare prelungită.

Florile sunt mari, sunt albe, roz, galben și roșu. Cel mai adesea, în horticultură de interior cultiva Oleander obișnuită (Nerium oleander). Afișate mai multe forme de plante cu flori diferite. Pentru o perioadă scurtă de timp Oleander poate crește până la doi metri în înălțime, în cazul în care iluminarea este luminos.

Din scrisoarea unui cititor:

cunoștință mea cu oleandru întâmplare. Am văzut un copac subțire în cadă și a cerut tulpină. Acum, colecția mea de patru soiuri de diferite culori și plușate. Interesant, mirosul de flori este de asemenea diferit: cel mai intens - în visiniu, lumină și rafinat - în alb.

Primăvara și vara - timpul de creștere activă și de înflorire. leandri de vară efectuate pe un balcon deschis. La acel moment, Înlocuiesc tăvi sub ghivecele la cupa adâncă, bine udată și lăsați apa în cupe. În căldura de aceste plante au nevoie de udare abundenta.

Prin varul din apă, plantele sunt insensibili. Am fertiliza îngrășăminte minerale complet pentru flori specii și îngrășăminte pe bază de humat nu mai mult de o dată pe săptămână. Este situat într-o meste.Osenyu luminoase părăsi leandri pe stradă aproape la congelare, dar reduce udare și fertiliza. Ei iernează pe o fereastră de vest pervaz luminos. În acest moment, de regulă, nu înfloresc, dar există și excepții. numai apă după stratul superior de uscare a solului.



Se crede că întreținerea de iarnă ar trebui să fie rece - acest lucru este necesar pentru înflorire. Într-un apartament oraș pentru a crea condiții sunt imposibile, dar plantele mele inflori abundent în fiecare an.

În fiecare toamnă petrec în mod necesar de tăiere. La exemplarele mari lăsând 30-40 cm de la nivelul solului, tineri scurta cu o treime. Oleandru tolerează această procedură, arcul dezvoltă tufe pufos, gata să înflorească.

culturilor de primăvară nu-l consilieze, pentru că nu se poate aștepta ca bobocii.

Pentru a se multiplica plante prin butași, legându-le în apă fiartă. Cel mai bun moment pentru aceasta - primăvara și vara. Materialul rămas în toamna după tăiere, este util de asemenea.

În funcție de tipul și timpul anului de apariție a rădăcinilor trebuie să aștepte 7 zile până la câteva luni. Apoi butași sunt plantate la 2-3 în oală. S-au scris despre faptul că oleander este foarte toxic, este necesar să se lucreze cu ei numai cu mănuși, și mirosul de flori alergie si dureri de cap. Vreau să risipească aceste temeri.

Video: Canal despre cultivarea strugurilor și mai mult „norocul“

Prima Oleander a apărut în casa mea acum zece ani. Vorbind cu el, mănuși nu sunt purtate nici măcar o dată, dar săpun mână. De multe ori adus atingere pisici Oleander, dar nu au fost răniți. Fără îndoială, toate părțile plantei conțin substanțe toxice, dar in casa nu este periculos sau Croton fig. Mirosul plăcut de flori în camera de zi (nu in dormitor) face casa mea doar emoții pozitive. Dar oamenii care suferă de alergii, trebuie sa se abtine de la orice plante.

Julia mânerele
Atkarsk din regiunea Saratov.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu