Sparanghel la domiciliu: cultivare, îngrijire

sparanghel Este nevoie de verdeață și dragoste nemuritoare de viață. Este absolut indiferentă față de priviri admirative, discursuri elogioase și alte manifestări ale atenției. Da-i o mulțime de lumină și o oală mare, și, se uită la revolta lui de verde, vei spune cu siguranță: „Viața este bun!“

Din plante frunze decorative, îmi place foarte mult Nephrolepis, Chlorophytum și tsiperus. Deja unele crescut din semințe. Și apoi o zi a mers la magazin pentru a cumpăra unele noutate viitoare. Dar vânzătorul după ascultarea comanda mea, sfătuiți să cumpere semințe din familia de sparanghel sparanghel Sprenger.

La început am ezitat, iar propunerea a trecut cu un bob de sare. De ce, cred că am un fel de sparanghel în casă?

Vreau verdeață frumoasă!

Dar apoi totuși cumpărat, mai ales ca semințele de cost cu costuri reduse. În același timp, am decis să re-verifica capacitatea lor de a cultiva plante din semințe.

Sacul sa dovedit a fi de 10 semințe. Shell au fost strâns, așa că a trebuit să le dețină timp de două zile într-o soluție de bio-stimulator.

atunci plantat în sol cumpărare (înainte de plantare dezinfectat permanganat de potasiu), alocând două sămânță în ceașcă.

Se adâncește semințele ușor și să vârful acoperit cu pământ.

Toate aterizare a pus într-un container de sub tort, este închisă.



Difuzat în fiecare zi, în cazul în care solul se usuca - este presărat de aspersoare. Curând au existat varza, cu toate acestea, două semințe, din păcate, a murit.

Odată cu apariția răsadurilor din cupele containerului a fost transferat la un pervaz luminos, dar doar în cazul în care a acoperit punga transparentă pentru a menține efectul de seră.

La noul loc au început să crească rapid. Pachetul eliminat. apă dacă este necesar, chiar și de la o stropitoare, cu apa calda. fertiliza de două ori pe lună (în jurnalul înregistrat fertilizand data, ca am o mulțime de flori și amintiți-vă toate posibile). Din când în când am udat cu o soluție ca biostimulatori.

Când a crescut simțitor de ore de zi, plantele au început mai repede să crească. Ei au început să arate o săgeată, dar câteva bucăți dintr-o dată! Sparanghel cresc într-adevăr atât de repede, alte plante pe care acestea sunt greu pentru a ține pasul.

Plantele tinere au fost pe fereastra de vest, soarele la sfârșitul lunii martie a fost deja cald bine, dar ei au stat ferm, fără o pierdere - nici frunza nu ingalbenit. Și la sfârșitul lunii aprilie, am decis să-i aducă în stradă, pe partea de est, cu toate acestea, prima dată doar în ziua și la troiene de noapte pe verandă. Pe stradă cu siguranță plăcut: aer curat, lumina. Și acolo ei înșiși au aratat ca eroi îndurat soarele și căldura teribilă, și din nou, fără pierderi.

Un sparanghel a plecat de acasă pentru decorațiuni interioare.

În timp ce casa a fost lumina, totul a fost bine. De îndată a început să se închidă ferestrele de la căldură, tulpinile devin galbene. A trebuit să sacrifice interior și, de asemenea, pentru a aduce la stradă. O săptămână mai târziu, piesa de opal de ace îngălbenite, dar aproape în același timp, au existat șapte noi tulpini-săgeți. Acum, atârnă pe un loc de cinste în ghivece, special țesute pentru mine un astfel de om frumos.

(Din experiența personală, bazată pe „flori dragoste“ revista, 2013)

Gulzhan Sharipova n. Regiunea Telman Saratov.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu