Streptokarpusy - de ce ne place?

Streptokarpusy - de ce ne place?

Video: Herman Și îmi place

Fanii de violete să acorde o atenție acum la alte rude ale familiei Gesneriaceae. Una dintre ele este streptokarpusy. Streptokarpusy sunt de trei tipuri: monovalenți - dezvoltarea unei foi de bază cu o lungime de 1 metru și o lățime de 60 de centimetri, și stem rozeochnye. Colecționari care cresc streptokarpusy, angajate rozete si stem de tip. Pentru a desena o analogie cu violete, tipul de rozetă streptokarpusy într-o abordare similară în dezvoltarea unei prize Saintpaulia normale, cu o singură excepție - streptokarpusy creste in tufe mici - delenki și violet da vitregi. Tulpina același tip similar cu fialochnym remorcă.

Video: E.Vaenga și N.Tsiskaridze "Și îmi place" lumină albastră

Ceea ce este frapant în streptokarpusy, deoarece florile, falnic pedunculi înalte, ca și în cazul în care separat de frunze buchet plutind deasupra soclu. Cu toate acestea inspiră și încurajează adevărata culoare galbenă, care nu are senpolii până în prezent, iar pentru streptokarpusy este, de asemenea, o strălucire galben, la fel ca și lalele sau cactuși.

Iluminare și temperatură

Cum să aibă grijă de streptokarpusy? Streptokarpusy a venit la noi din pădurile montane. habitat geografic ar trebui să ne dea o înțelegere de bază a caracteristicilor de îngrijire. Ei nu au nevoie de lumina directă a soarelui, dar au nevoie de o lumină puternică. De la soare prea luminos va arde frunzele de la ei și arde florile.

Interval de temperatură preferate - 22-26 grade Celsius, iar pentru ca temperaturile critice, din propria mea experiență este undeva la 12 de grade Celsius și 33 grade sub partea de sus. Pulverizarea streptokarpusy nu recomanda să se implice, ca și cu pulverizare frecventă, plantele sunt acoperite cu praf, care nevozmozhon clătiți.

adăpare

Udarea nevoie streptokarpusy aparat apa moale, dedurizată, de exemplu, acidul măcriș. Udarea streptokarpusy mai poate Saintpaulia, din moment ce ei sunt fericiți să tolereze pe termen scurt overdrying brazdă de pământ, restabilirea elasticitatii frunzelor imediat după udare, dar în timpul înfloririi nu este necesară pentru a practica culoare decolorare din cauza lipsei de umiditate, în contrast cu frunzele nu restabiliți turgescență. Modera udare efect benefic asupra sistemului streptokarpusy rădăcină. Overflow, și, în special, deversorul constantă, cauzând un prejudiciu ireparabil care funcționează sistemul de rădăcină. De preferință, stratul superior al solului a fost uscat intre udari pe prin atingere. Simptomele de preaplin sunt aceleași ca nedopoliva - a Wilts de plante.

sol

Ca un preaplin, sistemul de rădăcină este streptokarpusy sol se amestecă dens foarte dăunătoare. În formarea solului pentru plantele necesare, care, împreună cu lemn de esență tare la sol trebuie să adăugați aceste Rippers ca perlit și vermiculita, sphagnum mușchi. La streptokarpusy dezvoltă un număr mare de frunze mari și, astfel, un amestec nutritiv din sol în termeni de azot trebuie să fie ridicate.



Mulți fani de plante de interior folosesc amestec de lut gata cumpărate în magazine, dar fii atent! Orice amestec de lut gata să efectueze teste preliminare asupra speciilor de plante mai puțin valoroase.

Condiții generale de

Video: Herman - Și îmi place

Întotdeauna trebuie să tăiați vârfurile de frunze uscate și flori moarte. Este destul de normal ca planta, care a împlinit vârsta de Scarecrow, frunzele vechi încep să moară. dragoste Streptokarpusy și sunt foarte mândru de un duș cald. Compoziție prea mult sau incorecte fertilizator, precum și iluminare insuficientă poate duce la înflorire foarte scăzut.

top-dressing

Streptokarpusy - un puternic și cu creștere rapidă plante. Ei au nevoie de îngrășământ de alimentare constantă o dată sau mai mult pe lună. Este de dorit să se aplice îngrășământul la doze care jumătate recomandată de către producătorul medicamentului. Noi folosim îngrășăminte "Suite Kemira", Etisso (Etisso) "Saintpaulia"Și acid humic în forma sa pură. Și, desigur, am fertiliza doar plante sănătoase.

reproducere

Video: Și îmi place

Streptokarpusy cresc rapid și una dintre modalitățile de propagare a acestuia este divizarea tufei. proliferante Ferm plante (având mai multe vârfuri) din oala I iau, am scutura pământul din rădăcini, viitor mental linie divizare planificată, astfel încât fiecare tufiș era un vârf și un număr suficient de rădăcini, și apoi să ia o lamă ascuțită și se taie o planta curata. Mesatm cutoff da uscat timp de 5 - 10 minute, după care plantele de plantare în ghivece preparate cu dimensiuni corespunzătoare sistemului radicular sau tufiș dogo separat în alt mod.

Pentru reproducere se poate folosi și întreaga frunză sau porțiuni ale acestora de 5 - 7 centimetri. Am tăiat o frunză mare sănătos matur pentru a da o să se usuce 5 - 10 minute, apoi se pune într-un vas cu apă călduță și puneți vasul în loc cald luminos, fără proiecte. Când rădăcinile cresc în foaia de mai mult de 1 cm, poate fi pus în prepararea unui capac de celofan. De preferință, compoziția 50% a constat dintr-un amestec de perlit cu vermiculit. De asemenea, a fost raportată cu segmentele, tăindu-le în așa fel încât tăietura, pe care am pus într-un recipient de apă a fost sub formă de pețiol.

Avansarea tinere streptokrapusy separă de foaia de bază numai atunci când acestea au apărut deja mai multe foi, și, desigur, pentru a stimula creșterea economică și o mai bună de supraviețuire ei doar trebuie să fie într-o seră închisă atmosferă umedă sub un nakytiem de plastic - accelerează procesul de timpul lor de dezvoltare de mai multe. Nu uita la copiii foarte mici (2 - 3 luni) kiddies înflorite taie primele tulpini - lasa sa creasca frunziș!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu