Ce se poate face imediat după achiziționarea plantelor

Ce se poate face imediat după achiziționarea plantelorAsta e bine. Ai adus casa ta de plante. Totul! Acum sunteți responsabil pentru ea. Sper să iau sfatul meu și nu-l pune direct pe pervazul ferestrei, aproape de soare. Mulți cultivatori novice, și de a face, și cele mai bune intenții, deskat- acolo va fi bine, namayalis în magazin! De fapt, din toată materia pe care namayalis. Planta este necesară pentru a se adapta, te obișnuiești. Orice gradina de flori sere sau, toate ființele vii se confruntă cu șocul schimbării situației. Și orice lumină în exces, udare excesivă sau (Doamne ferește!) îngrășăminte, poate distruge grija ta rastenie.Eto cum infometat un om să se hrănească la sațietate. Ce se va întâmpla cu el? Asta e. Prin urmare, pentru o săptămână, se lasa sa stea pana la polutenechke. De obicei, vânzătorii vinde planta deja turnat și bine, asa ca nu udare, lasa pe cineva uscat.

Presupunem „carantină“ este trecut. Acum, este necesar ca planta sa Inducerea locul său permanent. Sper că l-ați ales deja. Aceasta este ceea ce am scris în articol, Plantele din casa ta, și voi scrie în continuare și amintesc în mod constant că selectarea site-ul de plante este foarte importantă. Dar orice există reședință universal pentru plante, de asemenea, am scris despre asta, dar repet, - fereastra de Est și de Vest glafuri mai precis. Florile ar trebui să fie astfel încât să nu atingă frunzele de sticlă. Înțelegi de ce? Și geamul murdar, de asemenea, dreapta. Dar, în principal, pentru ceea ce ar fi în timpul verii, în căldură, ei nu arde pe sticlă, nu se congela de iarnă. Dar, mai întâi, să facem acest lucru. la cumpărare plante, ea poate fi ignorată, dar acum să ia o oală cu o instalație în mână (sper că nu ați cumpărat un palmier de doi metri?) si uita-te la partea de jos pe partea de jos. În cele mai multe cazuri, toate plantele sunt vândute în „ghivece tehnice“, astfel nazyvaemyh- cu o foarte mare orificii de drenaj. Prin urmare, ceea ce se întâmplă în partea de jos comei poate fi văzut perfect, iar dacă găurile sunt perforate prin rădăcini, planta are nevoie de un castron mare și ar trebui să fie transplantate, iar mai devreme luchshe.I aici trebuie să fim atenți, nu toate plantele pot fi transplantate imediat, depinde și tipul de plante și de vârstă, și, desigur, timpul anului, și cu siguranță nu pot fi transplantate în timpul înfloririi. ne ajute transbordare. Adică, noi nu curățați rădăcinile comă, și cu un transfer de nod într-o altă oală. Și acest lucru ar trebui să se facă după cum urmează: cineva mai întâi udat abundent ca el sa udat complet atunci când apa va veni în jos cu mâna stângă între arătător și degetul mijlociu se angajează la baza plantei, astfel încât să, așa cum au fost teren de palmier închis în oală și să se întoarcă cu susul în jos, și apoi cu atenție și îndepărtați ușor oala din comă. Ca rezultat aveți în mână este o bucată de pământ cu rădăcini. Profitați de acest lucru! Verificați starea rădăcinilor putrezesc în cazul în care nu toate viermi și gândaci (care este puțin probabil, dar se întâmplă).
Dacă nu ați pregătit în avans oală nouă, uitate de exemplu, nu vă faceți griji, planta a pus pe cineva, dar că nu va cădea, desigur. Ia-un alt vas, și ar trebui să fie la 1- 1,2 cm. Mai mare decât anterior (în diametru, desigur). La alegerea oală, am scris în articol Pick up potul pentru violete. Aceste sfaturi se aplică alte plante, pentru cea mai mare parte. Presarati pe drenaj de jos, el ar trebui să acopere cel puțin întregul fundul oalei, dar este dacă utilizați un bloc mare de beton. Am refuzat recent din argilă expandată, calitatea dezgustători sale, o mulțime de incluziuni de tei și linia de crater arde, care nu este bun. Eu folosesc în principal vermiculit, acest lucru este un bun substitut din argilă expandată, este posibil, desigur, și bucăți de spumă, prea rău. Dar trebuie să ne amintim că aici am dat indicații generale, și fiecare plantă cererile sale de transplant (manipulare), în măsura în care este posibil, voi descrie o varietate de plante și moduri de conținutul lor, dar toate lucrările napisat- titanica, astfel încât colegii mei cultivatorii de pe spații deschise Internetul ar dori să împărtășesc cu voi informații, vă recomand să citiți câteva articole și descrieri, astfel încât o mulțime de florariei „stânga“, scrie doar de dragul rating. Dar am face o digresiune ... turnat scurgere, apoi se toarnă în partea de sus a pregătit terenul, cel care este potrivit pentru plantele dvs. în acest strat, care de fiecare dată când ați creat o instalație în ea, de la sol la marginea oalei ar trebui să nu fie mai mică de 0,5 cm., la locul de muncă dvs. și puteți face un picior de egalitate, dar atunci când udare pervaz (titular, etc. d..), în pericol de a fi ud. Apoi, picătură cu grijă în oala planta noastră cu un nod (dacă este rândul său, mai întâi de dorit pentru a elimina stratul de sus comă sol centimetru două), și a umplut treptat decalaj între pereți și sol nodulară (bine este clar), astfel este posibil să se utilizeze un băț ascuțit pentru tasarea pământului și dacă oala de plante și apoi se toarnă un pic mai bine decât o lingură de masă regulate, mai puțin năruie. Este de dorit rap fund oală pe masa (sau ceva pe ce munca), în comă ar trebui să fie cavități! După aceea, vom turna. Burniță este necesar, astfel încât apa este evacuată prin orificiul de drenaj (pentru că nu le uitați să faceți?). Udate. Totul poate fi pus pe pervazul ferestrei.



Dar, dacă vă decideți să nu se ocupe de o plantă, și nu este necesar. Dar, totuși, să încerce să înlocuiască stratul superior al comei. În cazul în care aspectul tehnic enervant din oală, nu contează, pune-l într-o oală sau în oala de diametru mai mare, atunci afacerea. Și acum, dacă nu sunteți obosit, apoi citi despre plantele sale ca el lumină este necesar.


Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu