Pere Rust și ienupăr

În acest an, am fost confruntat cu o problemă - pe apărut pete de pere. Ya începător țăran, mulți nu știu, și doar de învățare, așa că a cerut această întrebare pe site-ul 7dach.ru în speranța că experimentat grădinari mă va ajuta. Și așa sa întâmplat. Multumesc tuturor celor care au ajutat. 
Și acest articol vreau să rezuma aceste cunoștințe, poate podea alți cititori va fi interesant și util. 
Acestea sunt petele au apărut pe pere meu

Rust pe pere

Desigur, am participat la acest fenomen, a făcut apel pentru ajutor la site-ul, începând de studiu on-line. 
Asta e ceea ce am spus, 

  • Olga Voronova) EXPERT
  • scris 19 iulie 2015, 10:13
  • Datorită ei!
„Este rugina. Și aceasta este o boala perihodit fungice cu ienuperi, care sunt situate sau dacă sau un vecin, în general, pe o rază de 100 m. Nu este deosebit de vizibilă în sine ienupăr, ca și în cazul în care unele ramuri, cum ar fi ars. Juniper este gazda intermediara a acestei ciuperci. Prin ea însăși, rugina poate fi periculoasă, în cazul în care arborele este grav afectată. Nu au un grad puternic. Dar cine știe ce se întâmplă. Harvest sau absolut nu vor, sau nu suficient, dar lucrul cel mai important - un copac din cauza acestui rugina reduce foarte mult rezistența la ger, iar dacă se întâmplă în timpul iernii geruri de peste 20, poate podmorznut.
Mijloace de economisire perele dvs. - pregătirea inamicului. Fitosporin nu ajuta, de asemenea, și alte fungicide. amestec Bordeaux se crede că ajută prea, dar pentru mine nu funcționează, am ajutat inamicul. Dar procesul nu numai pere și ienupăr și, de asemenea, în cazul în care acestea sunt pe site-ul. "
Aceasta este ceea ce este scris despre „SPEED“ droguri

Prepararea SCOR - fungicid sistemic cu efect terapeutic profilactic și pronunțat prelungit pentru protecția culturilor de fructe împotriva rapăn, fainarii, frunze răsuci, klyasterosporioza, sfeclă de zahăr kokkomikoza- - de la mucegai și tserkosporoza.fungitsidami din alte clase chimice
Substanță activă: difenoconazol
caracteristici:
-o protecție foarte eficientă de fructe și frunze 
-efect pe termen lung 
-Rata de aplicare scăzută 
-cea mai bună acțiune preventivă și curativă 
-efect sistemic penetrarea rapidă a țesutului vegetal nu se spala de ploaie 2 ore după tratament 
-absența completă a fitotoxicității pentru toate fenofaze de mere 
-lipsa de rezistență încrucișată la 
avantaje:
-un medicament important pentru alternanță cu fungicide din alte clase chimice antirezistentnyh programe 
-fungicidul mai fiabil și eficient al clasei chimice triazolilor pentru a combate bolile majore ale fructelor 
-un efect benefic asupra plantelor 
-condiții flexibile de utilizare (mugur roz, floare timpurie, floare, mugur, creșterea fructelor) 
-de reducere a costurilor și a timpului 
-ușurința în utilizare  

Junipers cresc și nu am fost singur. Și, desigur, am văzut ramurile îngălbenite pe ele,

ienupăr rugina

Video: În timpul verii PERE rezident DIE

dar nu am putut lega ienuperi cu boala de pere.
Acum, desigur, am învățat foarte multe despre această boală, cum ar fi rugina. Vreau să împărtășesc cunoștințele mele cu tine.



Agentul cauzator al ruginii pere Este o ciupercă patogenă. Caracteristica interesantă este că necesită pentru dezvoltarea a două plantei gazdă: ienupăr și pere. Cu toate acestea, cele mai importante sunt doar diferite tipuri de ienupăr. Că ei agentului patogen iernează. Juniper este un intermediar în răspândirea acestei boli. 

Video: Trandafiri. Infectarea arsură pe trandafiri

Pe ramuri perene infectate conifere arahnide format excrescențe. In primavara apar corpurile zhelatinistye portocalii, care ajung la maturitate spori, care infectează pere.
Acestea sunt purtate de vânt pe distanțe de câteva sute de metri și să infecteze frunzele tinere, uneori fruct. Sunt ploi favorabile și umiditate ridicată. Primele simptome sub formă de pete de frunze rotunjite portocală gălbui apar după înflorire pere.

Aici este rugina pe pere
rugină

De obicei, rugina nu provoacă deteriorarea gravă a copacilor. dar atunci când masa lezionala și căderea frunzelor timpurie Capacitatea fotosintetică se deteriorează. Acest lucru slăbește copac. În cazul în care boala se repetă de la an la an, plantele pot fi foarte largi și vymerznut.

Metodele de luptă

Ca sursa de infecție este chiparosul de pere, aveți nevoie pentru a trata cele două plante. Fonduri speciale pentru acest lucru încă. Este posibil să se utilizeze fungicide: Benlat (0,1%), fundazol (0,1%), Bayleton (0,1%), amestec Bordeaux (1%) sau ca sfătuiți Olga Vornova - "rapid" și alte medicamente cu spectru larg, utilizate pentru a controla și rapăn făinarea mere și de pere. 
Perioada de tratament: primăvară - înainte de pere înflorire și după el, în toamna - la sfârșitul lunii august - septembrie, când imaginea „coarne“ pe frunzele copacului 
Între începutul căderii frunzelor pot fi tratate cu pere uree 500 de grame la 10 litri vody.Pri acest ansamblu de pere ar trebui să fie udate și ramurile și frunzele, inclusiv culcat pe pământ. 
Chiar dacă aveți ienuperi, spori de boli pot fi introduse din zonele învecinate, și pentru că vecinul nu poate fi obligat să elimine plantele infectate, sau cel puțin să aibă grijă de ei în mod corect, va trebui să se ocupe de bec pentru prevenirea (în primăvara înainte de înflorire și toamna după căderea frunzelor)


Desigur, atunci când se planifică o grădină ar trebui să fie remarcat faptul că vecinătatea Juniper, cu o pară și un măr este periculos. Dar dacă sa întâmplat ca pe site-ul există atât plante și doriți să le păstrați, trebuie să muncească din greu:

1. Puteți încerca să împartă terenuri de la Juniper Rosaceae arbuști mai înalte sau copaci cu frunze dens. Dar acest lucru este dificil, mai ales în zone mici.
2. Inspectați cu atenție și în mod regulat ienuperi, mai ales ramurile inferioare la detectarea din timp a semnelor precoce de rugina.
3. Când fungicidele proces de detectare și de ienupăr și Rosaceae. Primul tratament se efectuează numai în primăvara devreme, cu mult înainte de începutul înfloririi. În al doilea rând - imediat după înflorire, iar al treilea și ulterioare (în cazul în care boala progresează și mai mult) - la fiecare 2 săptămâni.
4. Dacă observați primele semne de boală, apoi imediat ar trebui să fie tăiate părțile afectate de ienupăr și arde ih.Pod Bush pentru a colecta toate frunzele, și slăbiți pământul din jurul lor. Instrumente pentru tunderea alcool proces și secțiuni - sulfat de cupru 1% și luciu peste grădina varom.V petrece primăvara și toamna ca ienupăr pulverizare preventiv (recomandat „Kuproksatom“).
Totuși, este posibil să se ocupe de tufe de ienupăr, cu preparate speciale. Pentru acest „saprolite“ se potrivesc și „Ditan“. Pulverizarea se efectuează de către aceștia, unul câte unul, la intervale de 7-8 zile.
Este important să ne amintim pentru a pulveriza fungicide si pere cu mere. Pentru a face acest lucru, se potrivesc amestec Bordeaux medicamente cu sulf sau alte fungicide.
În vreme ploioasă, ienupăr poate ascunde filmul. Deoarece ciuperci sunt dezvoltate doar la o umiditate ridicată. (Deși o plantă poate putrefacție film).
Astfel de măsuri pot conduce la succes și planta nu va muri. Dar, în cazul în care acest tratament nu funcționează, atunci ar trebui să se gândească la transferarea tufiș în altă locație sau distruge complet.
5. Pentru ienupăr a fost mai rezistent la orice boală, ai nevoie de timp să-l fertilizeze, aplicarea micronutrienți și stimulatoare ale sistemului imunitar. Acest lucru îi va ajuta să reziste rugină. Și de multe ori Controlați tufiș, astfel încât să nu pierdeți primele semne de infestare.
important, în cazul în care boala (rugina) a intrat în faza cronică, cura de ienupăr nu este posibil, mai ales atunci când există în creștere arbori sau arbuști rosaceous. Prin urmare, este mai bine pentru a elimina din grădina uneia dintre culturi, lăsând cea pe care o mai mult sau îl mutați într-un alt, loc îndepărtat. În acest caz, ienupăr poate fi tăiat complet, lăsând Bush inferior viu rinichi. Astfel, puteți preveni răspândirea bolii și de a salva ienupăr.
Cred că merită să lupte pentru existența ambelor plante. Este important de a detecta la timp a bolii și o tratează, și chiar mai bine, pentru a preveni apariția sa merami.Vylechit preventivă în cazul în care este posibil angajat și pere și ienupăr. ienupăr Track, iar la revenirea rugina - fungicide reprelucrare, amestec Bordeaux, sau conform recomandării pe bază de cupru mulți. Mai ales pentru că ienupăr necomestibile și droguri nu poate fi frică, și tot nimic cu conținut de cupru a evaporat și nu strica atmosfera. 
Noi nu se tem de dificultăți și de încredere de victorie, și pentru frumusețe, cât și pentru recolta.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu