Moth - cel mai periculos dăunătorii al culturii, metode moderne de luptă

Timp de mulți ani în grădinile noastre molie agresiv. Este comun în majoritatea zonelor sudice și cele mai nordice. daune enorme acestui dăunător cauzează atât plantații industriale și în zonele de ventilatoare. Am fost de grădinărit de mai mulți ani, și am fost ani când molia lezați recolta mea. A fost necesar să se analizeze în profunzime motivele pentru înfrângerea lor în lupta împotriva ei. Am început cu un studiu de biologie sale, pentru a înțelege mecanismul de acțiune al moderne pesticide, Am învățat să utilizeze metode ecologice de luptă. Și acum știu cum să rezolve problema.

1 mar

În actuale - Yield-urile pentru mere - an vizitează prietenii lui grădini, am văzut copaci, tencuiți cu recolta. Dar pentru a găsi un măr sănătos, prune sau pere a fost greu - au fost toate cu găurile de vierme.

grădinari cei mai experimentați au plâns că au fost luptă cu acest parazit, copaci stropite cu pesticide, nu capcane zona, capcane cu cvas, dar la sfârșitul verii toată țara sub copaci acoperite cu picătură de fructe viermănos.

șurubul 1

Și eu sunt mulțumit de rezultatul ultimilor ani: în grădina mea, plantat cu sute de pomi fructiferi, și unde am mulți ani pentru a aplica în mod sistematic măsuri preventive împotriva moliilor, există doar un fruct câteva găuri de vierme afectate. În același timp, pe copaci merilor vechi de la veranda casei mele, în cazul în care nu folosesc pesticide, până la jumătate din mere se năruie cu găurile de vierme.

Cum am făcut ce am făcut, ce medicamente sunt utilizate? Împărtășiți experiența dumneavoastră.

Biologie molia 

Butterfly relativ mare (17-22 mm în matura aripilor), au văzut-o foarte mult. Aripile din fata sunt de culoare gri inchis, cu linii transversale întunecate ondulate, din spate - maro deschis, cu franjuri gri deschis pe margine. Aici este molia fluture și prune merelor: 

Video: ATENTIE !!! varza de molii periculoase dăunători !!!

două

Caterpillar varste mai mici notabile: alb, cu un cap negru, mai vechi - roz deschis, cu cap maro, de până la 20 mm în lungime. ei mărul mâncat de viermi prea vedea totul.

Chiar și cu reproducerea în masă a dăunătorilor, pentru a moliei de fructe de primă generație, de obicei, nu depășește 20%, și toate acestea se încadrează în jos. Dar a doua generație a dăunătorilor infestării până la 80-90% din mere fructe.

zbor Moth începe cu înflorite meri și durează 1,5-2 luni. Plecarea din prima generație de fluturi 1 coincide de obicei cu varsare de exces ovare de mere - de la mijlocul lunii iunie până la sfârșitul lunii iulie. Pentru femeile din ouă de stabilire a începe aproape imediat, după 1-3 zile. Femela poate depune ouă 40-120 (până la 1 mm, luminos, laptoasa-verde), plasându-le unul câte unul pe suprafața netedă a frunzelor și lăstari tineri, tulpină și tineri de fructe. 

instincte de supraviețuire fluture bine dezvoltate: de multe ori stabilește un ou într-un loc în care fătul atinge frunze, și chiar bastoane frunzei. Deoarece larva este protejat de otrăvuri cu tratamentele noastre. Așa că am foaie de neîndoită, și acolo ...

foaie

Bine de știut, că primul zbor de fluturi din a doua generație începe, de obicei, înainte de a termina ultimul zbor de fluturi din prima generație. Ca urmare, există în grădină în timp ce toate etapele de dezvoltare molie pentru mai mult de 4 luni - de la sfârșitul lunii mai până la jumătatea lunii septembrie, în funcție de zona climatică. Și o cauză comună de eșec în lupta împotriva moliei constă în faptul că grădinari nu ia în considerare acest factor.

Track introdus in fetus prin gaura Chereshkovaya, răni pe piele, sub foaia de acoperire între două fructe sau fructe grup legate unul de altul. În locurile unde molia de intrare dezvolta putregai, apoi locul de muncă viespile

putrezi

Omizile trecut vârstele trec de la făt la făt, care afectează 2 până la 5 bucăți. În cazul în care fructele deteriorate cade, omida lasă în prima zi și de a face un drum lung pe trunchi a coroanei.

Durata medie a larvelor din fructe - de la 16 la 45 de zile (în funcție de temperatură). Mai aproape de toamna, atunci când fructele deteriorate cad, lăsând urmele lor și în căutarea unui loc pentru a construi coconi. Ei merg de obicei într-o perioadă de repaus înainte de următoarea primăvară în coconi sub peeling coaja sau scoarță fisuri în partea de jos a trunchiului, sub resturilor vegetale și alte locuri izolate.

primăvară pupation începe la apariția temperaturilor medii stabile peste + 10 ° C, care coincide cu apariția mugurelui de mere. Caterpillar țese un cocon, unde este transformat într-un brun auriu 9-12 mm pupă. Dezvoltarea sa poate dura de la 8 la 36 de zile, dar de multe ori acest proces durează 2-3 săptămâni.

molie de pere

În cazul în care molia de mere poate afecta, de asemenea, mere și pere, prune și chiar, prejudiciul molie pere este doar rodul pere.

cinci

Butterfly molie până la 2 cm. Forewings gri închis, cu un model de cruce. Lungimea omizi Adult de 2 cm, alb cu cap maro.

omizile moliei de iarnă în coconi, situate în straturile de sol superioare (până la o adâncime de 15 cm), sub bolta și frunzele căzute. 40 de zile după soiuri cu flori de toamnă pere fluturi apar. Omizile vizuină se mută într-un fruct pere la camera de semințe și mănâncă departe semințele. O lună mai târziu, omizile părăsesc fructele și se lasă pentru pupation și iarna în trunchiuri de copac de copac sol.

Astfel, ciclul de dezvoltare în această molie mai simplu decât mere, astfel încât a face cu mai ușor.

pere 1

Video: Cel mai simplu mod de a proteja împotriva dăunătorilor de varză: varză fluture

prune molie

Acest dăunătorilor prune, porumbar, cireșe prune, piersici, rareori - cireșe. Omizi se hrănesc cu pulpă de fructe, distrugerea si poluarea propriile lor excremente. fructele se coc deteriorate prematur și se desprinde.

Omizile hibernează în cocon web densă. Dezvoltarea în 2-3 generații, în funcție de datele regiunii climatice. Acest fluture viermelui dimensiuni relativ mai puțin, lungimea sa este de 5-8 mm, colorația maro gri. Aripile din fata sunt de culoare de culoare maroniu-gri, cu o nuanță violet. Marginea exterioară a aripii cu o lumină dungă. aripi de culoare dinapoi, de culoare maro deschis, cu franjuri în jurul marginii exterioare. Caterpillar roz-rosu, cu un cap maro închis. Lungime - 12-15 mm. 

Începutul zborului molie are loc atunci când suma temperaturilor efective ajunge la 105-120 °. Zborul întins. În sudul Ucrainei, durează 35 până la 50 de zile. Femelele depun ouă, în primul rând pe fructe, cel puțin - pe frunze, plasându-le mai des de jos, din soare. Rafturi ouă are loc în seara, când temperatura aerului ambiant nu este mai mică decât ... + 14 ° C 15 Ambreiaje sunt foarte active la +24 ... + 26 ° C Femelele depun 2-5 ouă, uneori, pe fiecare fruct. 

omizi Out ouă coincid, pentru a forma oase mai târziu, în soiurile de fructe, suma temperaturilor efective 190-200 °. Omida iese din ou din exterior și de ceva timp - de la câteva minute la câteva ore - târăște pe fat. Locul ales ea țese o plasă de straturi subțiri și sub acesta este încorporat în fruct. bucăți de manânca larva roasă-off și pune deoparte, mai târziu le închide la intrare. Din zonele afectate evidențiate guma picăturile, solidificate sub formă de picături și fluxuri. În pulpa de omida pentru a muta deschide petiol. Înainte de el, ea devine 3-5 zile după punerea în aplicare, apoi gnaws sistemul vascular și perturbă fluxul de nutrienți.

În cazul în care fructele se ating, omizi se pot deplasa de la unul la altul. Insecte de fructe lăsând prin diametrul de evacuare până la 3 mm. După ce a părăsit această omidă de deschidere rămâne liber de excrementele. produse alimentare Caterpillar Încheiat să rămână în interiorul fructului este nu mai mult de o zi. larve se dezvolta în ei o lungă perioadă de timp.

Durata de dezvoltare larvară în fruct variază de la 17 la 30 de zile. larve Randamentul fructelor începe în luna iulie. Parțial (25-55%), acestea se încadrează în „vis“ și să rămână în această stare până în primăvara anului viitor. Coconi pot fi găsite în resturi de plante, în scoarța de trunchiuri și ramuri ale scheletului.

Masa de zbor din a doua generație poate fi observată la 7-10 zile după primele fluturi - la mijlocul sau la sfârșitul lunii iunie. A doua generație de fluturi își depun ouăle numai pe fructe. a doua generație de larve eclozate din fructe de-a doua decada a lunii iulie. Dezvoltarea lor ulterioară este similară cu prima generație de omizi.

Se pare că dezvoltarea și zborul acestui dăunător întins. Din cauza acestei hrănire omizi se găsesc în fructe și în august și septembrie.



Motivele pentru eșecurile noastre în lupta împotriva molia și prune

Pe măsură ce devin clare din descrierea biologiei acestui parazit, prima și a doua generație de fluturi acoperi și își depun ouăle în același timp, nu, iar în perioada caldă de vară. Prin urmare, unic (single sau dublă), aplicarea substanțelor chimice conferă un efect mare.

șurubul 3

Butterfly fertil, stabilește mai multe zeci de ouă, iar fiecare Caterpillar consuma mai multe fructe. Butterfly ascunde bine în frunziș în timpul zilei și acoperă ouăle lipite listom- adâncime Caterpillar Apple nu este disponibil pentru otrăvuri.

Omul folosește otrăvuri pentru a combate molia multe decenii, și la pesticide ale secolului trecut - de tip pyrethroid intavir, malation - imunitatea dăunătorilor a dezvoltat. În plus, aceste pesticide mai vechi ucide nu numai molii, dar, de asemenea, distruge toată viața în grădină, și mai presus de toate - inamicul de omizi. Noi rupe mediul de grădină, acest lucru duce la focare masive de reproducere molie.

Se pare că nu există nici o scăpare? De ce este - un om rezonabil găsește întotdeauna o cale de ieșire. Fructe - este o afacere mare, astfel încât oamenii de știință lucrează, iar în piață există întotdeauna noi mijloace de protecție împotriva dăunătorilor. Hai să facem cunoștință cu ei la grădina era curată.

Să vorbim despre pesticidele de azi

Astfel, dezavantajele de medicamente vechi următor:
  • nu acționează în mod selectiv - ucide toate lucrurile vii in jurul- 
  • toxice pentru om;
  • sunt utilizate în mare dozah- 
  • Ele se acumulează în fructe, iar solul;
  • spălat repede departe cu ploaie și frunze plodov- 
  • acționează scurt timp după aplicare;
  • a lovit dăunătorul numai pentru aplicarea directă pe piele sau ajunge în tractul gastro-intestinal.
 
pesticide moderne au diferite puncte de intrare în corpul dăunătorului, astfel:
  • Ea nu apare pentru rezistență încrucișată la medicament;
  • afectează slab albine și alte insecte;
  • sunt lungi (până la 2-3 săptămâni după tratament);
  • au un efect de doborâre (adică, ucide dăunătorul în perechi, provoca paralizie în 3-4 ore);
  • utilizat în doze foarte mici;
  • nespălate dozhdem- 
  • pătrunde frunze și fructe, care este, scoate dăunătorului din interiorul ploda- 
  • Ele acționează pe fluture și oul și omida ei.

Pentru cei care predau biochimie si altceva aduce aminte repeta ce reactii biochimice au loc în corpul omida, face să crească, pentru a schimba pielea, în mișcare, hrănite:

otrăvuri

Impulsurilor nervoase de la nivel central la nivelul sistemului nervos periferic trece prin canalele de sodiu. Aceste canale sunt capabile de a bloca cele două grupuri de medicamente: piretroide și indoksikarb.

Mai mult, în sinapsă acetilcolinesterazei enzima necesară. Acesta a blocat cu succes vechi agenții organofosforici dovedit și mai moderne - carbamatii.

Puls receptorii: 
a) colinesteraza - blochează neonikotinoidy-
b) receptori GABA - Fipronilului lor de blocare.

Mai departe de-a lungul nervilor motorii la pulsul mușchilor trece prin clor-canale. Aceste canale sunt avermectine blocate. Există medicamente noi - Inhibitorii sintezei nu hitina- sintetizat chitină - larvă se oprește în creștere. 

Și, în sfârșit, a fost cel mai eficient medicament - Korago. Aceasta blochează proteine ​​care reduc mușchii insecte. Larvele nici măcar nu poate ieși din ouă, astfel încât nu încorporate în fructe, și toate omida de viață opri oriunde în mișcare.
Bylina

Deci, pe scurt pentru iubitorii de cunoștințe biochimice profunde:

  • piretroide(Kinmiks, Karate) și indoksikarb(Avant, Senpai) acționează asupra canalelor de sodiu-potasiu, doar în moduri diferite: 
- piretroideduce la eliberarea de cantități excesive de acetilcolină la trecerea impulsului nervos, este exprimat în leziunile centrelor motorii si sudorogah-
- indoxacarbblocarea ionilor de sodiu în celulele nervoase, ceea ce conduce la stoparea puterii și mișcare de insecte 
  • FOS(Malathionul) și carbamați - otrăvuri nervoase. Ele inhibă acetilcolinesteraza - o enzimă responsabilă pentru transmiterea impulsurilor nervoase;
  • neonicotinoide(Akhtar, konfidor) inhibă activitatea antagoniști ai acetilcolinesterazei sunt receptori de acetilcolina nicotina, canalele de sodiu se extind de deschidere, prin blocarea transmiterii impulsului nervos, iar insectele sunt uciși de perevozbuzhdeniya- neuronale 
  • fipronilblocuri acid gamma-aminobutiric, care reglează trecerea impulsului nervos prin canale ionice dependente de clor in membranele celulelor nervoase;
  • inhibitori ai sintezei de chitinăbloca formarea de chitină și perturba procesul normal lichinochogo debitului.

Poate părea complicat, dar este important să se cunoască, în scopul de a utiliza produse din diferite grupuri - apoi, în grădina dumneavoastră nu vor apărea rezistente la dăunători otravă.

2 mere

a aprobat astăzi lista de medicamente 

Lista celor mai eficiente medicamente ale diferitelor grupuri, care sunt disponibile în comerț și care ar trebui utilizate pentru a lupta molia, în primul rând.

  • piretroide: Karate, Lambda-cipermetrin, Sumi-Alpha, Kinmiks, beta-cipermetrin.
  • organofosforice: Aktellik, pirimifos-metil. 
  • neonicotinoide (Acționând sistemic):
- Akhtar - tiametoxam,
- konfidor, Tanrek - imidacloprid,
- Mospilan - acetamiprid.
  • Nikotinoidy (Acțiune de contact intestinale):
- fenilpirazoli: Regent, Fipronil - o acțiune completă de contact-intestinale, o rată foarte scăzută de raskhoda-
- acid sulfonic: Bankole, bensultap - acțiune de contact-intestinale.
4 mere

  • hormonale (, Noua clasa cea mai eficientă de droguri).
- inhibitori ai sintezei de chitină și creștere: practic inofensive pentru a avea un spectru Mediu-îngust de acțiune prezintă o ovicid acțiune selectivă sunt, de asemenea, nu ucide adult, dar sterilizate. Acesta poate fi utilizat împreună cu piretroizi sau neurotoxine.
1) Insegar - fenoxicarb (carbamați) -
2) Dimilin - diflubenzuron-
3) Meciului - lyufenuron-
4) Sonet - geksaflumuron-
5) Nomolt - teflubenzuron-
6) applaud - buprofezin (primul insecticid pentru a combate musculița albă) -
7) Rimon - novaluron.
- Avermectine: toxicitate redusă pentru om, o gamă largă, rezistență scăzută a dăunătorilor.
1) Vermitek, Abamektin-
2) Aktofit-
3) Fitoverm, Aversektin-
4) Agravertin, Akarin.

Mi-e frică de toate, poate, transfera cantități uriașe de droguri. Dar nu este necesar ca un grădinar simplu, aceste medicamente trebuie să cunoască și să aplice în practică agronomisti lor pentru livezi comerciale mari.

Cum tratez gradina de la molii 

În practica noastră shestisotochnoy mult mai ușor. O să-ți spun ce fac eu.

In primavara, dupa inflorire gradina, am pus un borcan cu cvas. Și aștept, atunci când primesc prima viermelui merelor. Deci, e timpul să se ocupe de grădină.

Opteaza pentru seară ploioasă nu cald, gatiti în conformitate cu instrucțiunile de amestec de droguri. Cea mai bună opțiune: Sempai + Mospilan. Sau kinmiks + Imidaclopridul. Aceasta este, piretroid modernă, cu un puternic efect de knock-down și adeziv excelent și neonicotinoide care acționează sistemic timp de 2-3 săptămâni.
ramură

După 2-3 săptămâni de pulverizare din nou, dar o altă clasă de medicamente. Ca cea mai bună opțiune: Sonet + Bankole. Bankole - neurotoxină noutate japoneză paralizează molie în orice stadiu de dezvoltare. sonet - drogul cel mai inofensiv pentru ecologia grădină. Rularea lent, este activ timp de o lună în doze de micro. Blocuri de la sinteza molii chitină, și moare atunci când molting. Aceste medicamente au fost găsite stabilitate.

Desigur, noile medicamente hormonale sunt de lucru mai eficiente (Match Dimelin, Insegar, Korago). Dar eu nu am văzut și nu a aplicat. Experiența mea arată că, chiar dubla procesare a gradinii, la momentul potrivit două perechi de cele mai eficiente de medicamente importate este suficient pentru a moliei de plante de distrugere în masă nu a venit.

practicile de mediu

În grădina mea am folosi și abordări de mediu. În ultimii ani, ca la sfârșitul elevii de toamnă recoltate frunze în parcuri și grădini școlare și ori în pungi de plastic. Nu sunt greu de a lua aceste pungi în grădina mea și împrăștie în jurul valorii de mere. În plus, am face sub meri resturi de bălegar de la animale lor, în cazul în care prea multe semințe de buruieni.
iarbă

Așa că fac în sute grădina mea de specii de semințe de buruieni și milioanele de specii de animale din sol. recomandări aparent de rupere agronomi, care se tem de buruieni și dăunători pe care le putem aduce pe frunzișul. Cu toate acestea, în practică, am făcut totul bine.

În grădina mea sub copacii de pe un strat gros de materie organică crește perete dens de buruieni. Mulți dintre ei floare de la începutul primăverii până toamna târziu, atrăgând entomophags. De fapt, eu sunt din grădinile vechi din gradina ta este introdus dușmani naturali molii. Nu am folosit vechi insecticide grup fosforoorganiki care ucid totul. Garden pulveriza pregătirile de vară timpurii cu adezivi bune în doze foarte mici, strict pe coroana. Ei ploaie pe sol nu sunt spălate, și otrăvuri nu entomophags găsi și nu a lovit în iarbă gros.

Eu nu ucid viermelui de 100%, a petrecut zece pulverizări, la fel ca grădinari polonezi. Un pic mâncat viermi mere în sfârșitul verii cad la pământ, și viermi molia stabilește ouă de animale de pradă - astfel încât acestea să se multiplice. În iarbă gros, în cazul în care o mulțime de furnici, gândaci la sol și alte animale de pradă, nici unul dintre viermele nu va fi în măsură să re-urce copac măr și a lovit un fruct nou - sau va fi mâncat, sau vor fi infectate. 

iarbă gros, cu o multime de materie organică nu este un concurent de baterii de mere, ea a avut o coroană de mare nu poate obscur. Dimpotrivă, rădăcinile ierburi, distrugând roca mamă, solul este saturat cu noi porțiuni de săruri disponibile și varsare de plante - un aliment mare pentru animalele din sol.

Atunci când grădina era tânăr, am cosite iarba de 2-3 ori peste vara, se face acum numai căile în grădină. Ierburi ar trebui să dea semințe, mii de plante pentru a concura unul cu celălalt pentru un loc sub soare, trebuie să supraviețuiască celui mai adaptat pentru plantele mele de teren - crescând astfel stabilitatea ecosistemului din grădina mea. Sarcina mea - doar să-l ofere cu apă și organice.

Obsadiv gradina pe perimetrul tei, paltin, frasin de munte, păducel, Euonymus, am îmbunătățit regimul de aer, iar acum nu există nici un vânt uscat nici iarna, nici vara.

păducel
Coroana de pere grefate paducel.

În zece ani, această preocupare pentru mediu, în ciuda utilizării pesticidelor, grădina mea transformată într-o oază, un sanctuar pentru păsări și insecte benefice.

În apropiere, în multe grădini sunt încă păstrate teren necultivat. Sau unele cereale, care cositul cultivate. monoculturile plantat peste zone mari. Folosit pesticide extrem de toxice ale secolului trecut. Și fără succes combaterea moliei

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu