Aloe vera (aloe sau arborescente aloe

Aloe pe pervazul ferestrei, perdele de dantelă, genunchi rupte și bunica, prelucrarea cu atenție sucul rănilor dintr-o frunză de aloe ...

Aceasta, primul lucru care vine în minte la menționarea de aloe sau Aloe arborescentă ... (Apropo, numele latin l-au recunoscut, nu atât de mult timp în urmă, asta e hvatstayusteper )

Nu oricare dintre bunicile noastre nu au fost pe pervaz plante cărnoase uriașe?

Iată-mă, atras de chemarea strămoșilor smulși din partea de sus a puternice mlădițe laterale, care rulează încă o dată pe coridorul de birou ... am smuls gândul Oh cumva Berbec! -Doar veni la îndemână! -I întotdeauna toți răniții ca Schors cântec memorabil în copilărie

Video: Aloe sau Aloe Vera Stoletnik: alegerea noastră?! Vladimir Grigorenko

Adus acasă, și se așeză să se gândească, cum să fie dalshe.Potomu că nici o idee, și idei despre cum să înrădăcinare vârful de Aloe, am făcut nici măcar ... despre ...

Am scotocit în internet (bună invenție a minții umane, să-i spun ) ... Ei bine, am ajuns rugandu-se la afaceri.

Se înmoaie într-o soluție lichidă, stimulând creșterea rădăcinilor, comprimat de turbă (Apropo, este, de asemenea, un lucru foarte util, fanii pentru noi toți ciupirea și altoit), și blocat în ukradonysh mea ...

După ceva timp (exact cât de mult trecut-nu-mi amintesc, e cinstit!) - Am observat că cilindrul de turbă (care se transformă în tabletă de turbă după macerare) lipi Kripen'ka aceste sfaturi koreshochkov !!!

Pentru mine acest lucru este un semn, este timpul pentru a planta într-o oală!

I-am cumpărat de sol pentru plantele suculente, așezat într-un vas mic, turnat din nou soluție korneobrazovatelya ... și am așteptat, care va ...



După un timp de gândire pentru (din nou, nu-mi amintesc cât de mult) -poyavilsya o frunză nouă în centrul rozetochki.Eto a însemnat victoria! Aceasta a însemnat că înrădăcinare este de succes, iar acum suntem în creștere!

Un an sau bolshe.Teper My Baby, Aloe-cultivate și foarte amuzant! Vitregi -otrastil !!!

în mod deliberat nu am curățat-le, lăsați-l să crească! Și dacă cineva va avea nevoie, și apoi otsazhu.

Aloe iubeste soarele si o udare foarte rare (apa I o dată pe săptămână, și, uneori, chiar mai puțin, atunci când solul este uscat din partea de sus așa cum ar trebui)

El nu-i place și frecvent fertiliza o dată pe lună, da un îngrășământ pentru plante suculente ... Deși nu se poate alimenta deloc, în cazul în care solul este un bun ...

Și aici este un alt fapt interesant despre care am descoperit, de asemenea, recent (și o mulțime a fost surprins!) - suc de aloe SABUR.A mi-a pus numele fostul meu soț a plecat, am Saburova Ei bine, nu-i așa amuzant ?! ...

Deci, aceasta este Saburo utilizat ca agent terapeutic și preventiv pentru multe secole.

Este potrivit pentru tratamentul bolilor stomacului și duodenului, gastrita si ulcere stomacale, arsuri, nevindecabile răni și ulcere, pentru a reglementa menstruație, cu leziuni cutanate radiații, astm bronșic și tuberculoza a plămânilor și chiar și în multe ramuri ale medicinei ... un singur cuvânt pe pervazul ferestrei, vom fabrica întreg-farmacologic sub forma unui singur arborescente Aloe !!!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu