De ce am prefera ceapa de plantare înainte de iarnă

cepe Toți grădinari trebuie să fi crescut. Sunt nici o excepție. Dar, în primii ani am nu este deosebit de bine a gestiona: multe becuri au luat o săgeată. Deși a izbucnit tulpini de flori, de îndată ce a observat, dar rezultatele nu au fost pe placul. Eu însumi nu cresc ceapa - mâini nu ajung, și păstrați-l - l tonkoe- dacă sunt încălcate condițiile - a obține exact ceea ce întotdeauna am confruntat: floare șutează în loc de becuri. Ce păstrat materialul săditor pe care le cumpărăm în primăvară - dacă nu înveți .. De aceea, învățarea despre beneficiile de plantare ceapă pentru iarna, am inspirat, și după ce a încercat - nu a dezamăgit. Acum, singura cale de plantare. De ce? Cine va spune ...

Ceapa mica - ovsyuzhka

Beneficiile de ceapa de plantare de toamnă

Căderea nu este piața (cel puțin în zona noastră), puteți cumpăra întotdeauna ceapa mica - așa-numitul ovsyuzhku. Mărimea unui astfel de lukovok - nu mai pinkie unghii (diametru 1 cm).

Vindem-l ieftin, pentru ca să păstreze până în primăvară este încă foarte dificil: ceapa mica se usuca mai întâi. Potul (0,5 litri - o masura standard Seva adoptat de dealeri nostru) a pus o mare cantitate de material săditor: deja pus obosit, dar el încă nu se termina :) Deci, chiar dacă nu fiecare catel va da o recoltă bună, în continuare rezultate din plantare o măsură Seva lipsă până la recolta următoare, iar noi cu fiica mea și prietenii mei. Și aceasta în ciuda faptului că fracțiunea foarte fin am plantat o dată în calcularea verdeață.

Deci, efectul economic este evident :) Ce alte beneficii?

Săgețile mici nu formează sevok, iar acest lucru este un avantaj imens. Este adevărat - testate în practică. Pe parcursul întregii perioade de vegetație I cu paturi sale de ceapa a izbucnit la doar câteva bucăți de tulpini - la plantare normale asemenea, se întâmplă că aproape fiecare al doilea bec a dat săgeată.

Vă atrag atenția - este o rezervă importantă: nu încercați să planteze înainte de venirea iernii ceapa mare! Obturatoare, în acest caz, este practic garantată. Puțin mai mare Seva am pus pe stilou: o primă verde fină oferă o pană plină slab, mici, dar cu un drept mare vine. Dar un pic mai cald - și sunt tulpini de flori, toate - ceapa, puteți trage afară.

Video: Metoda neobișnuită de dovlecei în creștere

ceapa verde

Al doilea plus - recolta timpurie. arcul meu ținut pasul în luna iulie. Apropo, beneficiul aici este dublu: în primul rând, atunci când musca ceapa amenință plantare de primăvară, plantate înainte de ceapa de iarnă deja destul de puternic, și aproape nici dăunătorilor povrezhdaet- în al doilea rând, conturile de recoltare pentru un timp relativ liniștită, și aceste paturi pot semăna eliberat verde sau de maturare de legume - coapte pentru a cădea în condiții de siguranță.

Video: Plantarea ceapa pentru iarna. Plantarea ceapa Seva înainte de iarnă

De altfel, plivit și puțină bătaie de cap. Ceapă - cultură rezistentă la rece, plantarea răsadurilor ceapa podzimnih apar literalmente din snega- buruieni rare pot concura cu ei în acest sens. Ei bine, atunci când va merge la creșterea buruienilor, ceapa mea este deja vizibil, puternic - nu este nevoie să se teamă că vydernesh cu iarbă. Și efectele nocive ale buruienilor mai puțin (care, cu toate acestea, nu scutite de taxele tradiționale de îngrijire, care este un păcat).

Dacă te gândești, cum să obțineți venituri din grădina ta, cultura de ceapa timpurie este, de asemenea, un plus: toate legumele, coapte pentru moment recoltarea de masă, în valoare mai mare și a vândut mai scumpe. Gândiți-vă la asta -) și stocate astfel ceapa Anulată: el inițial sănătos și puternic, acesta poate fi perfect uscat - mai întâi la soare, iar apoi mansarda încălzită sau senovale- rămâne apoi numai panglica în împletituri și atârnat pentru depozitare.

ceapa Harvest la uscat

In mod traditional, printre avantajele plantarea de toamnă sunt numite economii de timp. Aici pot să spun că eu personal nu au suficient timp în primăvara și toamna. Cu toate acestea, în timpul lucrărilor de toamnă, cele mai multe ori, vă puteți întinde, în timp ce timpul de primăvară, în cazul în care comprimat, și în nevoia pe termen scurt pentru a se ghiftui un mare număr de cazuri. Deci, pentru mereu ocupat ceapa grădinar de plantare pentru iarna - o opțiune bună o alocare rezonabilă de timp și efort.

Cum să planteze înainte de ceapa de iarnă

Primul lucru care este important (ca întotdeauna, de altfel) - calitate. Nu există recomandări speciale pentru alegerea soiurilor de ceapa pentru plantare înainte de venirea iernii nu este - se potrivesc orice local (zonat). Ar trebui să fie evitată, cu excepția cazului în sud - iubitoare de căldură - soiuri: iarna, ei nu pot supraviețui. În mod tradițional podzimnego utilizarea de aterizare, cum ar fi un soiuri de ceapa Arzamas, Strigunovsky, Stuttgarter Risen, Danilovskii, bessonovskoy și altele. Cu toate acestea, m-am această întrebare nu deranjează în mod special: piața este încă peresortitsu vinde - există o lungă și ceapa, și rotunjite: atât alb și roșu peste. Am trece de la faptul că materialul vegetal din semințe cultivate în climatul nostru, sunt deja adaptate la condițiile locale :))



Al doilea lucru esențial: alegerea amplasamentului pentru plantare. Ca parte a cerințelor de bază ale plantarea prova podzimny arcului nu este diferită: sol Avem nevoie de o destul de liber (argila densă - o opțiune de rău), cu un punct luminos reaktsiey- neutru (umbrire nu este de dorit!), Bine ventilat. Dar un detaliu este extrem de important: Plantează un arc în cazul în care arcul trebuie să se topească zăpada timpurie și pe cale amiabilă, iar apa în orice caz, nu stagneze. Excesul de umiditate de primăvară - cel mai mare dusman al culturilor bulboase!

impletituri de ceapa: Video

Apoi, desigur, ne gândim: ce optim pentru plantarea ceapa pentru termenul de iarnă? Oh-oh-oh, este o întrebare .. Pentru latitudinea noastră (la mijlocul banda) recomanda octombrie - de la 5 la 20 de numere. Sunt de acord: gama nu este mic ... Și, în plus, surprinde vremea: în ultimul an, de exemplu, avem în acest moment laicilor de zăpadă (în general, pe coperta - 14 octombrie - se așteaptă anciently de zăpadă în zona noastră) și până în luna noiembrie a topit ... aici sunt fotografii de anul trecut: pe calendar - noiembrie până la sfârșitul unei ramuri de molid - paturile cu ceapa:

Paturi cu ceapa de plantare înainte de iarnă

Pe scurt, recomandările recomandărilor, și decide cu privire la conturile proprii, și în fiecare an, în diferite moduri. Timpul până la planta este foarte important: grabă - ceapa să prindă rădăcini, nu numai înainte de îngheț va avea timp, dar lăstarii verzi din pământ aici poyavyatsya- recolta buna de primăvară nu așteaptă. Belatedly cu aterizare - ceapa la ger severă nu formează rădăcini și vor fi stocate până în primăvara doar în țară. Bineînțeles, toate beneficiile, în acest caz, de asemenea, va veni la zero.

În acest an, am pleca înainte de iarnă aici doar plantate - în această săptămână, în conformitate cu cele mai multe înghețuri. Da, acum la rece, dar am plantat în pământ cald încă. Și până la sfârșitul săptămânii viitoare, prognoza promite o dezghet gravă - va fi timpul meu pentru a lua ceapa rădăcină, sper ...

Dacă vorbim despre pregătirea materialului săditor, există, de asemenea, un punct de discuție. Am citit recomandările de ceapă înmuiată înainte de plantare într-o soluție de permanganat de potasiu, Se usucă următorul. Este clar că dezinfecția nu doare, dar ... Ei bine, eu sunt mereu la plantarea de iarnă Seva extrem de uscat. Da, după înmuiere crește mai repede. Dar noi nu ține evidența: cald astăzi - și mâine dintr-o dată a lovit rece. ceapa uscată și chiar solul, nimic nu va - dar umflate ... Nu știu, nu doresc să experimenteze. Dar aici, în felul lor rezolvă.

Dar du-te prin materialul săditor, desigur, necesar. Selectăm toate becurile deteriorate, bolnave, ofilite. în mod necesar calibra - se descompun în dimensiune. A fost o vreme, l-am neglijat. Acesta nu este critică, dar recolta este mai rău: în grădină, unde o mulțime, în cazul în care goale. Acum plantare ceapa mare separat, apoi - analiza medie, apoi - fracțiune foarte mică: ceapa mare de la astfel de Seva (1-3 mm în diametru) se obține rar, dar verdele excelent.

Plant, de obicei, recomanda o adâncime crestătură de 5 cm, cu distanța dintre bulbi și 6-7 cm între canelurile -. 15 cm Prefer lunki- parametrii de odihnă sunt aceleași.

Plantarea set de ceapa

Este demn de remarcat faptul că, în comparație cu usturoi, de exemplu, au mai mici ceapa de iarnă robustetea, astfel plină de plantare de mică adâncime de congelare afară, mai ales în cazul în care înghețurile vin de acoperire de zăpadă timpurie. Pentru a asigura recolta viitoare, paturi ceapa ar trebui să fie acoperite. Nu-l după modul apuca de primul inghet (nu va grabiti - există riscul de amortizare off).

I lapnikom am acoperi, dar puteți folosi paie (incercat - mi-a plăcut, dar acum nu există nicăieri pentru a lua un pai), tulpinile uscate de plante (cum ar fi napi), și materiale similare. Posibil chiar înainte de aterizare îngheț zamulchirovat rumeguș uscat sau turbă - nu doare. resortului de acoperire este îndepărtat, atunci când pământul începe să se dezghețe. Apropo, trebuie să eliminați mulci prea: sub pământ se va încălzi mai mult - verifica!

Video: pantofi. Cum de a alege un model de elegant, fără un toc [Academia de moda si stil Anna Arsenieva]

Asta-i toate complicațiile, poate ... Ei bine, ți-am convins că, înainte de plantat ceapa de iarnă mai bine? Și poate ai deja face acest lucru? Apoi, neapărat experiențele și observațiile lor în comentariile!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu