Cyclamen să trăiască mult timp

cumpăra ciclamenÎnainte de iarnă numeroase și prima vacanță de primăvară pe rafturile magazinelor de flori în număr mare veni Cyclamens. Este dificil să reziste și să nu cumpere aceste buchete delicate - a fost atunci când ferestrele de mai multe luni acoperit de nori si plictisitoare, vrem doar căldura, soarele și culorile strălucitoare ale verii mult așteptată!

Cu toate acestea, bucuria unei astfel de achiziție este de obicei de scurtă durată - planta începe să „acționeze în sus“ meci. Frunzele sale devin galben și ofili, florile se estompeze, dar muguri noi se usuce, nu se dizolvă. După ceva timp, ciclamen moare.

Aceasta a susținut că se referă la aceste culori, este necesar, ca un „buchet de lungă durată“, a cărui moarte este inevitabilă după înflorire. Cum de a preveni astfel de un final trist?

Video: Cum să hatch RFI

Pentru a ciclamen te incanta cu flori lor de mai mulți ani, trebuie să selectați o instanță în magazin sănătos și bine-l transplant de după cumpărare.

Ce să caute atunci când cumpără un ciclama

Atunci când plantele au nevoie de selectarea, în primul rând, să acorde o atenție să nu florile sale frumoase, dar pe mai multe lucruri banale.

  • Greutatea vasului. Dacă este greu, și din ea debordeaza găuri de scurgere a apei (de fund umed din oală) - ciclamen udate abundent. Este probabil ca în acest magazin agenții de vânzări sunt predispuse la irigare frecvente și abundentă, iar excesul de umiditate este în detrimentul tuberculul acestei plante. În acest caz, este mai bine să-și încerce norocul într-un alt magazin sau așteptați pentru livrarea noului partid.
  • rădăcinile CyclamenStarea de sănătate a sistemului radicular. Este puțin probabil, desigur, vi se va permite să ia din oală Cyclamen pentru a evalua starea de rădăcini, dar nimeni nu va împiedica să-l ridice și să se uite la partea de jos. Drenajului găuri trebuie să caute rădăcini numai puternice, sănătoase. Soft, ușor de a vorbi despre graba prezența problemah- de tineri rădăcini albe, dimpotrivă, un indicator foarte bun.
  • Frunze. Acestea ar trebui să fie ferm, fără pete negre uscate sau umede. Pe un plante cu flori sănătoase nu există nici o îngălbenirea frunze sau ofilirea. Deși, desigur, nu există nici o garanție că toate frunzele bolnave nu au eliminat recent vânzător prudent.
  • Tubercul. Acesta trebuie să fie absolut solide pe toate laturile. În același timp, cu atât mai puțin el este absorbit în pământ, cu atât mai bine.
  • Numărul mare de muguri încă strânse și frunze tinere roșu-purpuriu în centrul rozetei este, de asemenea, dovezi indirecte ale sănătății și vitalitatea tubercul.

Deci, alegerea este făcută! Asigurați-vă că instalația este bine ambalat în mai multe straturi de hârtie. La temperaturi sub zero grade, chiar si un jog de două minute la mașină poate avea ca rezultat întreaga parte a degerături deasupra solului Cyclamen, și o ședere mai lungă în frig - moartea plantei.

După analizarea celor mai obișnuite erori în conținutul acestor plante, am decis să infirme mitul fragilității lor. Contrar credintei populare, ciclamen - „Dutchman“ poate trăi până la adânci bătrâneți în apartamente oraș obișnuit, în cazul în care momentul eliberării transportului de sol și se toarnă imediat după transplantare.

Video: Violet - Violet floare zână floare zână

Cu câțiva ani în urmă într-unul din vânzări și am cumpărat cu preț redus copie potoleste a acestei plante. Ajuns acasă, primul pas este de a elimina mugurii rămase - slabeste cu flori, și forța ciclama mele încă nevoie.

transplantare ciclamen

Sunt sustinatorii de manipulare, există susținători ai „așteptați pentru transplant,“ am transplantat întotdeauna o nouă fabrică în ziua de cumpărare, și cred că este justificată. Cu cât mai repede lasă substratul de transport, rădăcini mai sănătoase a plecat.



Având pregătit tot ce este necesar pentru transplant, ciclama scoate din oală. Se pare că întreaga com încolăcit rădăcini și turbă complet uscat (Fotografie 1), dar ambele sunt impresie greșită. De fapt, rădăcinile plantei sunt foarte puține și acestea sunt toate situate pe suprafața comei, iar în mijloc - nu asimilat din spate foarte, sol foarte umed (Fotografie 2). Nu se grăbesc să transfere acest exces de umiditate poate cauza daune ireparabile nu numai rădăcinile, dar, de asemenea, la tubercul.

Se agită cu grijă în jos excesul de sol. Devine evident că, pe baza dimensiunilor sistemului radicular este necesar oală ciclamen de trei ori mai puțin decât precedenta (Fotografie 3).

fotografie 1fotografie 2fotografie 3

Mulți cultivatori în această procedură completă rădăcini de curățare și pune planta într-o oală, dosypaya complet diferit în substrat compoziție. Îmi place această opțiune categoric nu le place. Știu că în transportul de umiditatea amestecului de sol de turbă și diferența formată de unul singur poate provoca moartea aproape orice plantă. De aceea, am păstra procedura de curățare - primul macerat timp de o jumătate de oră mingea rezultată în apă caldă și apoi spălați cu grijă resturile unui flux lent de turbă de la robinet (Foto 4.5).

fotografie 45 fotografii6 fotografii

Prin selectarea dimensiunii corespunzătoare a vasului, se toarnă stratul inferior și argila expandat începe pregătirea unui nou primer. În acest caz, baza luată „Vermion“ Citrus adăugat la acesta aproximativ vermiculit. Amestecul rezultat trebuie să fie friabil și aer umiditate permeabile (Foto 6).

frunze de CyclamenIn timpul pregătirilor, rădăcinile solului uscat destul de un pic, dar asta e bine. Lăsați-i să rămână umed - apa planta imediat după plantare, nu am de gând să. Dar, au fost eliminate din frunzele de Cyclamen aproape jumătate. Plante cu prejudiciată (chiar transferul cel mai atent!) Rădăcini ei devin povară excesivă, pentru că se va evapora o mulțime de umiditate. Frunze șterge cel mai mic, lăsând cel mai tânăr, în creștere mai aproape de orificiul de evacuare centru.

După transplant, ciclama meu stabilit pe fereastra de nord pervazul în cea mai tare loc din sticlă izolatoare, aproape întotdeauna pe jumătate deschisă în modul de fanta de aerisire. Planta a fost mai întâi udată doar două zile după transplant. Scant, literalmente 2-3 linguri. Turnati un tubercul, atunci nu apă încă cinci zile.

In prima saptamana dupa transplant au fost uciși 2 coli. Un ofilit, îngălbenit al doilea - am scos eu. După această pierdere a fost nici un Cyclamen mai mult, starea sa stabilizat, a început o creștere activă a frunzelor tinere și muguri noi.

ciclamăCyclamen floare

De atunci, a durat aproape șase ani. Eroul meu din poveste este anul în viață, sănătos și fericit cu flori luminoase și foarte mari.

Musatov Natalia
autor fotografie și Marina pește

15.11.2011

© HomeFlowers.ru. Toate drepturile rezervate. Retipărirea și orice modificare a acestui material fără permisiunea prealabilă scrisă de pe site-ul interzis!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu