Hoya de îngrijire cărnoase

Lăstari tineri de la Artur Karnoza Hoya cărnos, verde sau crem-verde (în soiuri de culoare cu frunze pestriț). Florile au diferite soiuri de Hoya Artur Karnoza alb cu coroana roz in centru, sau ușor roz, de multe ori în planta matură poate fi simultan respinsă 6-10 inflorescențe. Pe flori forma picături spumante în soare un nectar gros, dulce la gust.

Ovate frunze de 5-8 cm lungime, verde inchis, lucioase, cu petiol scurt.

Acesta crește în păduri, pe stânci, copaci din Asia tropicale și subtropicale și Queensland (Australia).
Ușor de ingrijire a contribuit la dezvoltarea unor noi soiuri, care diferă în culoarea și forma foii, precum și culoarea florilor.



Din experiența personală. Mi-a plăcut întotdeauna alpiniști, un pic supărat, dar ceea ce majoritatea nu știu cât de frumos să înflorească. Dar când era în casa mea Hoya cărnos, Sunt fericit să constate că un compromis este posibil!

În plus față de frumoase frunze lucioase și flexibile, capabile să se târască iedera tulpini dizolva flori parfumate fermecătoare. Cu toate acestea, el este modest și în creștere rapidă, chiar și cu lumină moderată. Cu toate acestea, pentru înflorire are nevoie de încă o mulțime de lumină. I Hoya crește în bucătărie într-o cutie de plantat agățat pe partea de vest, unde soarele în după-amiaza, o multime.

Nu am auzit o dată că Hoya nu vrea să înflorească. Eu, de asemenea, a rezistat timp de mai mulți ani, până când l-am învățat secrete.

  • În primul rând, pe tot parcursul anului, acesta oferă cu iluminare bună. În timpul iernii, am pus pe o fereastra foarte luminos și rece (10-12 °).
  • Timp de două luni (decembrie-ianuarie) trimite Hoya în pensionare, negând complet de udare. Acest tip de stimulare de înflorire. În condiții extreme, planta începe să se stabilească mugurii greu.
  • În primăvara și toamna partea aeriană a fost scufundat în apă caldă (35 °) timp de 30 de minute și com sol -. Timp de două ore. Pulverizarea cheltui apa moale, pe tot parcursul anului. Am udat cu atenție, numai după uscarea solului în oală.
  • Excludeți orice permutare, mai ales înainte și la momentul înfloririi. Schimbarea de orientare în lumina resetează boboci.
  • Stimulează flori oală aproape (este necesar un drenaj bun!). Rădăcinile ar trebui să fie o cameră de lut complet oplesti - numai în cazul în care o floare de viță de vie. Nu transplanta planta timp de cinci ani, înlocuiți doar stratul superior al solului și a fertiliza.
  • Hrănirea începe cu apariția de frunze tinere, în primăvara și continuă până la sfârșitul lunii august. Eu folosesc îngrășăminte pentru a face succulents'm după udare.
  • În nici un caz nu elimina tulpinile de flori estompate! Pentru a le în anul viitor vor exista noi flori.
Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu