Cum se propaga mușcate de la butași

Geranium (tradus din limba greacă - „macara“) - Aceasta este o abreviere comună Pelargonium - flori perene, care seamănă cu trandafiri nobile. Acesta este un foarte căutat de plante de interior, dimensiunea de care, în colecții de origine grădinari incredibil de mare în comparație cu alte tipuri de flori. Popularitatea sa pe scară largă a primit în secolul al 19-lea în Anglia, țara europeană unde femeile nobile a mers cu buchetul parfumat în mâinile ei. Este toate mulțumită Bloom incredibil de orbitor și fermecător miros parfumat de flori care provin de la grupurile sale luminoase colorate de flori care conțin uleiuri esențiale care să revigoreze și să aibă un efect pozitiv asupra tuturor domochadtsev- la fel de bine - puțină întreținere. El, de altfel, trebuie să includă propagarea în timp util de butași de mușcate, pentru că, dacă nu faci la fiecare câțiva ani, este razrastotsya foarte urât, va fi extinsă și practic încetează să încânte flori.

Această metodă este foarte ușor și eficient de utilizat și, în opinia mea, va fi mult mai ușor decât plantarea de noi semințe de mușcate, de așteptare pentru rezultate de la care va dura mult mai mult timp. Despre modul în care nevoia de geranium grefat, vor fi discutate mai jos.

conținut

Reguli generale de propagare

Să începem o lecție despre grădinărit acasă, cu scopul de a propaga geranium dorit.

Vegetative actualizare Pelargonium îmi petrec o dată la 2-3 ani, prin propagarea prin butași de mușcate. Iau această tulpină de flori, la un moment în care iarna este aproape de peste (in ultimele zece zile ale lunii februarie) sau prima lună de primăvară și la începutul toamnei. Dar puteți mai târziu - din august până în octombrie. Aceasta este cea mai optimă și benefic pentru grefat, în timp ce conduce la o creștere intensivă, dezvoltare și înflorire a plantelor casa favorit.

prepararea butași

De plantare geranium martie, va înflori în mijlocul verii. La urma urmei, de primăvară se deplasează în mod activ suc, care afectează aspectul iminent al fructelor de muncă. Dar, mai târziu, în cultivarea amânată de câteva ori, astfel încât să poată înflori doar mușcate pentru anul viitor.

Să acorde o atenție la lungimea tulpinii de floare: un mini-plante - este de 2,5 cm, și de obicei - 5 cm de stocare de până pentru activitatea viitoare a pahare de plastic sau de hârtie, care fac și independent de sticle și cumpăra gata făcute .. Pentru a muscate de reproducere a avut loc într-adevăr drept și perfect în pământ pentru a turna o treime nisip.

Îmi amintesc că este mult mai eficient decât acapararea geranium, în cazul în care pământul va uda lichid margantsovochnoy nonweak sau alternative - punct de fierbere a apei. Această manipulare elimină toate bacteriile nedorite și organisme care ar putea dăuna floare.

gata pentru butași de plantare



Pentru a duplica considerat floare ar trebui să acționeze în mod diferit față de alți membri ai florei grădină. Geranium nu acoperă, astfel încât să nu deteriora butași. Udarea comiterea insuficiente și rare.

prepararea butași

Pentru a începe de geranium grefat, să ia un instrument ascuțit tăișuri - cutit, dezinfecta-l folosind alcool frecare. Apoi, cu atenție tăiat tulpină (de evacuare din partea de sus), de o lungime de 5-7 cm, pe care zhivorastuschie 3 frunze de la un unghi de 90 de grade în raport cu tija. Respectarea acestor reguli este necesară pentru adoptarea cu succes și întărirea tulpinii în sol, precum și rezistența de încredere pe o tulpina de floare. În nici un caz nu lăsați săgețile de flori și boboci, deoarece acestea pot interfera cu calitatea de înrădăcinare.

Pune fiecare tulpină geranium primit pentru câteva ore, în cazul în care acestea nu sunt în lumina directă a soarelui. Mă aștept uscarea și ofilirea lor. Acest lucru poate fi văzut și nou format de film pe o floare. Când văd că a venit timpul - presarati-le înseamnă „Kornevin“, iar dacă această mână nu este găsit, apoi praful de cărbune.

dezinfectare tăiate

aterizare

Luând cupe pre-preparate, se face în deschiderile lor de zi cu găuri pentru a permite apei să se scurgă, iar solul - respira. Se umple lor umed (așa cum sa menționat mai sus - turnat apă clocotită sau permanganat de potasiu) primer universal cu un amestec de vermiculit și nisip.

Pentru a sta flori în țara fierbinte nu este în cupa am lipi un cuplu de centimetri ale tulpinii, eliberat de inutile la partea de jos a frunzelor. Am ieși din ea mai întâi în locul unde întuneric. Și după 3-4 zile, când, probabil, ușor podvyanut de plante, a pus pe fereastră, dar astfel încât soarele ei încă nu strălucească. Expunerea temperatură Observat în aer de 15 grade Celsius. Cu irigare prin colector de umiditate oferă putere, amintindu regula simpla ca apa nu ar trebui să cadă pe frunzele de o floare.

Butasii nu acoperă. Numai în cazul frunzelor lente sau ingalbenite ale unei plante pus sub adăpost bănci, astfel încât acesta a venit la viață câteva zile într-un mediu cu efect de seră de casă.

butași de plantare

înrădăcinare

Pentru a vedea prin ultimele câteva săptămâni, dacă muscata înrădăcinate, mă uit în sticlă din plastic transparent, prin pereți subțiri din care sunt bune pentru a fi văzut rădăcini nou formate. Un alt mod elementar chiar ceainice și ușor de înțeles pentru a ști dacă să prindă rădăcini de plante ar putea plantat mai devreme, este formarea rapidă pe ea tinere frunze verzi.

În funcție de ce tip de reproducție muscata îmi dau seama adecvate pentru durate diferite de consolidare rădăcini. De exemplu,

Duplicare de casete video butași Geranium

Acest film prezintă procesul de propagare a Pelargonium de la tăiere butași la dezvoltarea de noi plante.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu