Penstemon lung

Această floare populară nu poate fi numit, nu știu de ce, dar aproape nu poate fi găsit în paturile noastre de flori. În opinia mea, florării neglijare zadar aceasta planta, pentru că el are o mulțime de avantaje!

Penstemon hibrid Anthony


Pe scurt menționăm faptul că preferă un sol vrac, fertil, nu poate sta stagnarea apei la rădăcini, ușor de a tolera perioade scurte de seceta. Plantată cel mai bun într-un loc însorit, dar poate fi în penumbra lumina. Toate tipurile sunt ușor înmulțite prin semințe, unele - prin divizarea rizomilor, unele - din butași.

Și acum aș dori să împărtășească experiențe personale despre penstemone. La amestecul de Anthony superior fotografie Hybrid Penstemon. Peduncul 50-60 cm înălțime, floare în armonie, lung. În vreme caldă, uscată, este nevoie de aproximativ o lună, iar în cazul în care rece și umed, apoi cu 15-20 de zile mai lungi! După ce florile au uscat, am decupa tulpinile, lăsând câteva pentru a obține semințe. Cu această re-floare (sfârșitul verii), este o mai pe cale amiabilă. Este acest soi are un singur rizom, care lasă o mulțime de muguri, așa că propagate prin împărțirea Bush nu va funcționa - numai din butași sau semințe. Aici, cu privire la cultivarea semințelor se va spune mai multe. Le-am semănat înainte de iarnă, chiar în teren deschis. Semințe de primăvară timpurie începe să crească, în special timpul iuti penstemony tânăr să câștige puterea și să înflorească, împreună cu plante mai mari în luna mai! Astfel - unități, și un al doilea val de înflorire poate fi 50 și 100%.

Video: Sow Penstemon perene și anuale PARTEA 1

Ceea ce nu-mi place acest tip de - 4 ani de viață a formelor superficiale de plante mai puțin muguri și flori. Asta este, ei trebuie să fie actualizate periodic. Dar cât de frumos colorat luncă papură penstemonov înflorire, un parfum dulce care le emit. Apropo, acestea sunt viata vaza superba, dacă tăierea vârfurile de tulpini și de a schimba apa in fiecare zi, stand timp de până la 2 săptămâni.



Penstemon bărbos Kokkineus

Video: Penstemon (Penstemon) Sem. Scrophulariaceae

Și acest lucru este meu favorit - bărbos Penstemon Kokkineus. În climatul nostru are nevoie de umbra partiala, astfel încât crește în grădina mea. Ce-mi place la el este înflorire lui continuă. Odată ce flori ofilite pe o trage, preparată imediat un nou, amice. Bush niciodată fără flori. Iar petalele sunt extraordinar de luminoase, coral-cărămizie.

Acestea sunt penstemony mine decontate. Vreau să adăugați această companie și naperstyankovy, există soiuri cu frunze visiniu frumos. Și să crească penstemony care soiuri, cum ar fi cel mai mult?

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu