Aceste crini minunat

Video: oh, crini MOM

Lacramioare. Cred că, în această primăvară, plantele perene familiare tuturor. În opinia noastră, planta este atât de modest încât să facă în grădina ta nu este dificil, chiar primul an florar. Dar, ca orice plantă, lacramioare are propriile sale preferințe la locul de aterizare, compoziția solului, metoda și momentul de transplant.
lacramioare

Apropo, lacramioare enumerate ca pe cale de dispariție, deci este sub protecția statului! Nimeni nu vă va interzice să adune un buchet de flori pe patul ei, dar in salbaticie este cel mai bine să nu se atingă. Să ne respectăm legile și protejarea patrimoniului nostru natural.

Constat că floare, mai egoist! Nu încercați să puneți într-un vas cu alte flori de crin de vale, ele sunt încă doar ofilită și lacramioare va fi în stare proaspătă pentru o lungă perioadă de timp. Nu lăsa un buchet de lăcrămioare pe timp de noapte, în camera în care dormi. miros puternic poate provoca dureri de cap severe, chiar și în persoană complet sănătoasă.

Video: Hope Kadysheva - Crini

Deci, trebuie să crin de aterizare vale. În cazul în care pentru a începe? Lacramioare ii place umbra. In cazuri extreme, aceasta poate fi plantate in umbra partiala. In zonele deschise, toată ziua sunlit, se poate supraîncălzi sistemul de rădăcină este foarte sensibil la temperatura solului. Ca întotdeauna - pentru a evalua dacă compoziția zona dvs. de sol adecvat pentru acest tip de plante. Se crede că lăcrămioară trebuie să fie plantate în lut și sol fertil nisipos, adăugând frunze de aterizare humus. Nu știu, am în sol negru, dar cu un adaos mic de nisip râu creste bine, flori si rasa, astfel încât să gestioneze doar pentru a vă asigura că întreaga floare nu este zanyal.Tak că, dacă aveți prea mult sol este slabă, se adaugă humus și nisip și vor fi acceptate ca înfloresc destul. Și după prindă rădăcini, și poate efectua hrănire.

În satul nostru, această floare este considerată, în general, aproape o buruiană, care este foarte dificil de a scăpa de. O am în creștere foarte repede, griparea teritoriu nou în fața ochilor noștri. În fiecare toamnă am săpa arbuști, care nu am nevoie, și să le aducă la un parc de pădure din apropiere. Bărbat oftează teribil (pe umeri responsabilitatea de a apei pentru irigații), gâfâind și ostentativ tuse, trăgând vasul tjazhelennye auto cu apă. Dar nu indignat, iartă-mă slăbiciunea mea pentru flori!



Acum, despre timpul de plantare crin din vale. Am întotdeauna stick o singură regulă: în cazul în care planta infloreste in primavara - transplantate in toamna, în cazul în care se încadrează - transplantate în primăvară. Aceasta, desigur, nu se aplică anuale. Nu știu, poate că acest semn și greșit, dar odată ce am transplantat la o nouă locație tufiș bujor în primăvara devreme. Deci, el a fost ofensat de faptul că a înflorit nu numai trei ani, dar nu am crescut! Doar stând într-un loc nou și totul. Propagarea lacramioare posibila diviziune a rizomi, sau semănat semințe mai ușor să ceară pur și simplu crin pentru transplant cu prietenii. În acest caz, sape un tufiș cu o bucată mică de pământ, dar aveți grijă să nu-i copleșească cu rădăcini și plante, cât mai curând posibil. Florile trebuie să aștepte 2-3 ani, așa că vă rugăm să aveți răbdare.

In esenta intre timp a cazului, nu uita grijă de crini! Plivitul (cele mai bune mâini, sistemul radicular al acestor culori suprafața poate fi ușor deteriorate), udare (le place un pahar de apă), fertiliza. Și courtines de lux aceste plante minunate nu va ezita să te rog, cu prima înflorire! crin neutru din vale este stabilă chiar și în geruri puternice, deci nu necesită acoperirea pentru iarnă, dacă ați cumpărat alte soiuri de grădină, apoi ține cont de particularitățile de practicile agricole. De exemplu, un grad Convallaria Rosea trebuie să crească într-un loc bine luminat, dar nu și în lumina directă a soarelui. Numai în acest caz, culoarea este roz pal, si va fi aproape albă în umbră. El cere la umiditate constantă a solului și permeabilitatea aerului bună și constantă de alimentare. Prin urmare, un loc pentru plantarea de acest soi va trebui să se pregătească pentru plantarea pentru anul până la Rosea în grădina de flori.

Video: lacramioare baloanelor (Subtitrări)

Și nu uita - planta este otrăvitoare! Mai mult decât atât, toate piesele! Am folosit să-l lase să boabe de îmbătrânire - privit portocaliu-roșu foarte frumos în toamna mazăre grădină de flori. Dar când copiii au crescut, a devenit pentru a le elimina imediat după înflorire. fiica mea cea mică, atunci când ea a fost de aproximativ doi ani, trăgând cu disperare totul în gura lui! Și cel mai mare a fost apoi de 3 ani și 8 luni, plimbare prin grădină devine foarte vesel! Unul rătăcit spre dreapta, altul - la stânga, încercând să țină evidența simultan atât, doar repeziþi nu funcționează! Odată deja dreptul la gura prins mâna cu melc mai tineri pe bază de plante, și un alt timp - cu crin boabe de vale. Recuperarea după o spaimă, fără milă taie toate tulpinile de frumusețea otrăvitoare. În satul nostru deosebit de competente (sau se consideră a fi) experți în materii prime de plante medicinale floare de stocare și lacramioare frunze în scopuri medicinale. Dar eu cred că este în cazul lacramioara Este mai bine să nu facă. Cu toate acestea, glicozide cardiace că planta conține, nu o glumă. Și, deși mulți cred că pericolul de otrava crin din vale a fost mult exagerate, aș sfătui să-l trateze cu precauție.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu