În domeniul mosses

Video: Plante de casa / Ce problemă apare atunci când cumpără plante în magazin?

Mușchii sunt fascinante ... Nu știu, poate că încă mai rămâne fără experiențele din copilărie - ca uita la trunchiurile de mușchi-acoperite, stroking hummocks catifea mușchi :) Nu pot trece peste aceste plante uimitoare, mai ales în cazul în care camera foto))

Natura creează o combinație uimitoare

In primavara anului trecut, vorbeam despre acele minunate „picturi“, care atrage natura cu ajutorul mușchi și licheni - aici. Ei bine, astăzi, în timpul unei plimbări regulate cu Alenka ne-am lovit din nou regatul real al mosses.

Împărăția Moss, la poalele vechi mesteacăn

Video: Departamentul răspândit familie Moss. Caracteristici structurale ale vieții, valoarea mhov.AVI

Zăpadă încă mai vin, și face semn verdeață luxuriantă și atrage magnet mai puternic :)) Din păcate, eu nu sunt puternic în aceste tipuri de vegetație, așa că se pot bucura de doar frumusetea lor, face fotografii și împărtăși experiențele lor. Aș fi recunoscător dacă cineva de la experți la pozele mele învață exemplare din flora si vorbesc despre ele în detaliu.

De exemplu, aici este o astfel de mirare - dacă licheni, ciuperci sau ... ceva în ea este un extraterestru, nu? :))

Ceva bizar, de la formarea de mușchi și licheni :)

Aici aceste uimitoare partea „ciuperci“, alături de alții, cu locuitorii de pădure prea neobișnuit și interesant (care-l cunosc și pot spune că le-am găsit, răspunde!):

reprezentanți ai neobișnuite și interesante de floră pădure



Există, de asemenea specimene mai puțin bizare, dar nu mai puțin destul de:

mușchi

Este această „pernă“ și așa doresc să mângâi)) și o culoare minunat - dezactivat argintiu-verde:

mușchi

Iar cel care creste aproape, - verde luminos, deși forma cele două specii sunt foarte asemănătoare. Din nou, o întrebare pentru cei care cunosc mușchii: acestea sunt forme diferite ale aceleiași plante sau toate tipurile diferite?

mușchi

Desigur, acest lucru nu este toate mușchii și lichenii care cresc în zona noastră. Dar noi și plimbarea a fost destul de scurt)) Cred că într-un timp scurt, atunci când zăpada sa topit complet, această galerie sa îmbunătățit semnificativ.

Și îți place mosses?

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu