Trandafiri în toamna: îngrijirea și pregătirea pentru adăpost de iarnă

Video: Cum să tăiați trandafiri și adăpost pentru iarnă, metoda noastră dovedit de trandafiri de tăiere

În curte se află în luna octombrie. Frunzișul este vopsit in diferite culori, cerul este albastru, aerul curat rece, deși inele. Uneori, la îngheț la sol. Dar trandafiri toți la toate - acestea sunt încă în culori. 

ultimele flori

Fall grija de trandafiri

În acest moment deja nu este nevoie pentru a elimina florile fading, în caz contrar tufele de trandafiri va arunca noi muguri, încercând să-și îndeplinească datoria mamei sale - pentru a oferi flori, care are apoi să se transforme în fructe. Dacă se abțină de la firet, Escape coace treptat va chimice zahar din frunze intra în tulpini, ceea ce le va proteja la temperaturi scăzute: zahăr va reduce formarea de cristale de gheață în tulpini, salva ruptura celulei de plantă. Acest trandafir poate rezista la temperaturi mai scăzute. 

Trandafiri face mai bine pentru a încerca proteja de stocare a apei toamna târziu. Mai ales în cazul în care este apa care cade pe tulpinile în timpul ploilor de toamnă. În măsura în care este posibil să se ascundă filmul tufișuri.

În octombrie, puteți începe treptat arbuști perie. O atenție deosebită este necesară pentru a colecta și de a elimina frunze nesănătoase, trandafiri în timpul verii, dacă a luat unele dureri. La urma urmei, dacă nu eliminați frunzele infectate, este atmosfera foarte favorabil pentru reproducere vor fi create în spații acoperite în timpul iernii boli și spori de ciuperci. Sănătos frunze mai bine scoateți partea din față a adăpostului. Dacă o faci prea devreme, putem încuraja trandafirul la formarea unei noi foi apparata- muguri trezesc, și frig pentru ca acestea să fie fatale.

trandafiri Tunderea, în opinia mea, în toamna este mai bine să nu facă. Chiar și nevyzrevshie lăstari nu este necesar să tăiați - tăierea poate provoca creșterea de lăstari tineri, care nu au timp să se maturizeze și să moară în timpul iernii. Elimin doar ceea ce poate fi o sursă de infecție în timpul iernii. 

În toamnă, treptat, elimina frunzele de tufiș, în special pe cei bolnavi

Foarte târziu, aproape în fața adăpost șterge sfaturi nevyzrevshie de muguri, precum și părți în mod evident afectate de boli ale plantelor - rupte, cu pete de mucegai, rugina. Florile sunt ele însele, de asemenea, eliminate înainte de capacul.

Pregătirea pentru adăpost

Multe soiuri de trandafiri floare în anul trecut lăstari. Prin urmare, lăstarii au crescut în acest an, este necesar să-l protejeze de îngheț. Pentru aceasta este necesar să se ascundă trandafirii în agrovoloknom de iarnă de la înghețurile severe.

Ceai hibrid trandafiri nu te poți ascunde. le suficient bun okuchit pământ afânat uscat după ce se instalează o temperatură mică negativă. Mușuroirea teren pentru recoltare în avans. Nu este necesar să Spud nisip sau rumeguș - acestea sunt absorb prea puternic umezeala, creând un mediu pentru boala. În plus, nisipul din gerul este înghețat prin, și poate fi din lemn ciuperci rumeguș, care pot ataca și pe tulpini. 

Prigibanie pe pământ

Următorul pas în prepararea tufele la adăpost - prigibanie. Roses trebuie să se aplece înainte de debutul de îngheț în caz contrar scăpa congelate rupe cu siguranță atunci când începe să-l pună pe pământ. Poate fi tufe îndoite, cârlige de fixare fiecare ramură sau ramuri ale grupului separat. Și puteți lega o frânghie să se aplece în jos toate frecarea și nu este prinderea cârlige, ramurile și coarda.

Tufe de trandafiri îndoiți în mod diferit. Unii pur și simplu cad la pământ, în timp ce alții se opun. În acest caz, pentru a nu rupe ramuri, am îndoiți în jos Bush mai multe vizite. Eu o fac ca acest lucru: am agăța de tufă de trandafiri sau legarea frânghiei sale o altă frânghie și atrage treptat Bush sa, care leagă o frânghie la un cârlig înfipt în pământ.

Se poate face în mod diferit. Un prieten de-al meu doar pune pe scândură largă Bush și treptat prigruzhajut cărămizi. Ajută la :) Bush se predea în liniște. 

Rose în creștere în obeliscul, am stiva cu ea. Doar trageți-l afară din pământ și a pus într-o parte.

Rose în obeliscul este pus pe sol

Duck si frunze de cojit arbuști convenabil sulfat de fier proces. Acest lucru ar trebui să se facă atunci când plantele sunt în creștere în apropiere au plecat la culcare, în caz contrar acestea pot arde. Concentrația soluției de 3%, adică 300 g pe galeata de 10 litri.



arce de instalare

După tufe prelucrat, cântărit în jos și fixat în siguranță, am Le-am pus pe arc. Ei, la mine sunt realizate din sârmă de oțel cu o grosime. Foarte practic, durabil și mod convenabil de arc de fabricație - de tevi din plastic pentru alimentarea cu apă.

arc Stuck ar trebui să fie puțin deasupra tufiș pus la adăpost nu-l privesc. Arc de trandafiri fixate nevoie de capac de zăpadă grea nu este rupt un bici trandafiri rață. În mod ideal, costul pentru a sigila arc între o bară în partea de sus pentru a obține un cadru mai rigid. Și pentru a avea o garanție că bate joc de gros a crescut nu se va sparge, ai nevoie doar de a pune sub baza sa sticla de plastic strâns răsucite - se va opri și nu va da un trandafir să se aplece în acest moment prea puternic.

Trandafirii ființă cu prigibaniem le adăposti la pământ în faptul că funcționează pe principiul unei sere: terenul funcționează ca un generator de căldură. Și mai mult se acoperă zona, cu atât mai bine. Vreau să spun, că acoperă în mod eficient mai multe plante decât fiecare în mod individual

trandafiri adăpost pentru iarnă

Când temperatura este constantă aproximativ -5 ...- 7 ° C, nutream crescut de peste arce nețesut. Acest lucru se face cel mai bine lutrasilom sau de grad 60 spanbond în două straturi.

Video: Cum să se pregătească pentru iarnă Clematis

Adăpost pentru filat din fibre tăiate

Dar am fost în fermă un număr mare de covor ieftine non-țesute sintetice. Ascunderea-le pentru prima oară, am fost un pic teamă că este de la topirea zăpezii este prea umed. Dar structura sa este de așa natură încât apa curgea acumulat imediat și nu. În mod ideal, după ce sa ascuns lutrasilom, agrovoloknom sau alt material pentru a trece apa foarte sus de necesitatea de a acoperi, de asemenea, filmul, astfel încât apa nu se scurge în adăpost. 

Consolidarea materialul de acoperire pentru arcele confortabile clipuri de hârtie groase, ceea ce strang adesea stive de bani. 

iernează

Și în timpul iernii, dacă ai noroc, pe partea de sus a stratului de zăpadă se află stratul - atunci nu înghețurile nu sunt teribil.

strat de zăpadă

Dacă puteți fi siguri că zăpada cade, ai putea lăsa doar tufele de rață cuverturi de pat nu deranjati. Dar nu există garanții. Noi, cel puțin, foarte adesea extrem de rece - sub 20 de grade - pe pământul gol. Acest lucru are adăpost cald pentru iarnă frumusețile lor.

Acoperit a crescut sub zăpadă

Există o singură cale de a scăpa de grijile de trandafiri adăpost pentru iarnă. Trebuie să te găsească trandafiri neukryvnyh. Există, de asemenea, o astfel. Acest canadian trandafiri, care pot rezista la temperaturi foarte scăzute, chiar și în cazul în care zăpada mată de mai sus, este ușor de a recupera și de floare peste vară, ca și cum nimic nu sa întâmplat.

Ați putea fi, de asemenea, interesat în publicarea și discuții:

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu