O astfel de mentă diferite

Pentru aproximativ 2 săptămâni, am infloreste menta. Aceasta planta este una din preferatele mele. Menta inspiră de uleiuri esențiale și actualizări. Menta este atât de versatil, care poate fi utilizat în medicină, parfum, de gătit. Nu numai ceai cu menta poate ridica starea ta de spirit, dar, de asemenea, de carne cu mentă percepută destul de diferit. Un cuplu de ani în urmă mama mea soț fierte umplute cu menta, din moment ce eu sunt convins că carnea nu se va strica menta.

Menta meu

Mint - o plantă erbacee perenă aparținând familiei Lamiaceae. Mentă distins de alte plante răcoritoare unice, cum ar fi un parfum rece, și toate că frunzele de menta contin uleiuri speciale. 

iaz mea mentă

Menta a fost cunoscut oamenilor din Grecia antică, egiptenii pus în mormântul lui Faraon, și ea a fost dat numele în onoarea Polițiști nimfă transformat într-o instalație cu un miros rece, dar cu adevărat magnific blând, revigorant.

Menta între chioșc și iaz

mentă plantare


Plantarea mentă trebuie să primăvară în aprilie sau în vara, la începutul lunii august. Rețineți că este în creștere foarte rapid și pot supraviețui alte plante.

Menta prefera sol fertil în vrac, cu multă lumină. Ruginită pe soluri calcaroase, dar aroma nu va fi prea silnym.U am absolut menta în creștere în umbră, între mesteceni, TUI, foisor si iaz. Am fertiliza solul există destul de mult timp, dar menta nu a fost încă afectată. mentă bine-au comportat simțit între copac crusin. soluri argiloase grele cu menta apa stagnanta nu va supraviețui.

Lot de teren ar trebui să fie curățate de buruieni și se adaugă îngrășăminte organice și minerale (de obicei, eu aduc în cadrul schemei de pe ambalaj). În cazul în care produsul brut de teren, este necesar să se facă creasta de mai sus să se evapore umezeala mai bine, în cazul în care terenul, dimpotrivă, se usucă repede, face creasta scăzută la apă sunt stau mai în ele.

După plantare, apă necesitatea de mentă. Când am semănat semințele sale, am vărsat o canelură în creasta, semănat semințele și acoperite cu pământ, un pic mulching. 

reproducere mentă


Cea mai populară metodă printre grădinari amatori, desigur, sămânța. Sow menta poate fi direct în pământ, și pot fi plantate în ghivece acasă și apoi plantate în grădină sau în ghivece părăsi.

Mint, de asemenea, bine butași de rădăcină propagate cu reluarea rinichi, atunci când acestea sunt deja aproximativ 5 frunze. Se taie butași sunt plasate în crestele și sol prisypaya, udat, după un timp scurt, ei să prindă rădăcini. Această metodă este bună pentru proprietățile tipului de transmisie și de grad.

Video: Menta reteta de supa de perisoare de bucătarul-șef / Ilia Lazerson / bucătărie azeră

menta Îngrijire

 
îngrijire de bază pentru menta este plivitul, slăbirea solului, udare. menta lui am udat de 2 ori pe lună în timpul verii.
Fertilizarea îngrășăminte cu azot-fosfor în timpul sezonului de creștere nu va fi de prisos. 
La fiecare trei ani, terenul este în valoare de repetarea, pentru că buruienile promovează pierderea de plante de menta.
În toamna anului solul este în valoare de mai bine zamulchirovat teren uscat sau ramuri de molid adăpost, paie.

Colectarea și depozitarea mentă


Menta recoltate deja în primul an de plantare. Înainte de înflorire frunze de mentă lacrimă pentru uscare, în această perioadă, frunzele sunt saturate substanțe cele mai utile. Ai nevoie să se usuce în buchete la umbră. Noi de obicei, uscați-le în pod sub acoperiș. Acest mentă păstrează gustul și aroma în timpul iernii.

sărbătoare opțional și ierburi proaspete, pentru aceasta este necesar să se taie și se spală pus pe un recipient subțire de țesut umed la frigider, am loc fără țesut dar păstrează la temperatura de 0 °.


tipuri de mentă


Oamenii pot fi numite Dragoljub menta, Perekop, bezhava, dar orice este numit, folosește o mulțime de oameni. Rhode menta are multe specii diferite. Mărturisesc, plantat menta din dragoste pentru planta în sine, dar este minunat pentru a decora nostru iaz mic cartier, începe, probabil, este cu acest tip:.

mentă



S-a obținut prin selecție Agnglii deja din secolul al 16-lea. Acest tip de menta - vivace, ea poate să crească la aproximativ 1 m inaltime. Înălțimea de menta meu mult mai modeste. Frunzele sunt luminoase de culoare verde, suculent. Rădăcinile sunt situate la o adâncime de aproximativ 15 cm, sunt nodurile din care o mulțime de rădăcini mici. Floarea de menta meu palid flori mov, dar ele pot fi, de asemenea, mov sau roz pal. flori colectate în inflorescențe-branulă like. Începe să înflorească mentă din iunie până în august, dar cred că în acest an floare mea de menta a rămas încă săptămâni și jumătate.

Menta este bogat în soiuri și soiuri de interesante:

  • mentă citric (Mentha piperita var.citrata) - nu trebuie confundat cu Melissa, care este de multe ori, de asemenea, menționată ca „menta de lamaie.“ Există mai multe soiuri: lamaie, portocala, bergamot si alte nuante de citrice miros.
 
Lemon Menta - Mentha x piperita var. citrata


  • mentă Thuringian (Mentha piperita var.multimentha) - Acest soi are un miros foarte pronunțat de mentol.
 
mentă Turingiei


Câmp mentă (Mentha arvensis)

Mentha arvensis crește foarte des în zona de pădure, în Rusia, în sălbăticie poate fi găsit aproape peste tot. Acest tip iubește umiditate, astfel încât crește pe malurile râurilor și lacurilor, dar în câmpuri și pajiști, este posibil să se întâlnească în mod liber. Punctul de vedere pe termen lung. O plantă de aproximativ 50 cm inaltime, frunze sculptate rotunjite, alungite sau forma de ou. 

Câmp mentă (Mentha arvensis)

Video: Ciocolata turtă dulce c menta


Apple a mentă (Mentha suaveolens Variegata)

Acest formular se referă de asemenea la plante perene de mentă. El este foarte rapid și puternic în creștere. Frunze zbârcite, moale, cu un chenar alb în jurul marginii. Acest menta moale emană o aromă neobișnuită.

mere menta

suaveolens Mentha - Mentha suaveolens & amp; # 39-Variegata'


Menta malic, rotundifolia sau mentă (Mentha rotundifolia)

Acest tip de menta este foarte iubit în gătit și mănâncă, datorită faptului că are un miros delicat și gust. Cum ar fi dezactivat aroma de menta, cu un indiciu de mere, frunze de coacaze negre, ananas. Cultivarea înălțimea arbust de aproximativ 55 cm. Perena.

Apple a menta sau menta rotundifolia - rotundifolia Mentha

Există un număr foarte mare de specii de mentă, foarte diferite, aroma și mirosul, și chiar mai multe soiuri de menta, cu diferite culori și arome: ciocolata, ghimbir, banane, mere, portocale, ananas, coacăze și compoziția complexă. Și ai crezut menta - aceasta planta simplu? :)

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu