Bell - un simbol al credinței, de plantare și îngrijire

Datorita formei sale, care seamănă cu un clopot in miniatura, un clopot nu a fost doar limba rusă, dar, de asemenea, numele oficial - Campanula. Oamenii de asemenea, numit clopote sinelki, clopote, chiar Chebotkov în unele locuri. În Rusia, am crezut că sărbătoarea de Sânziene, le puteți auzi clopot de cristal. Cât de multe pot aminti copilul în câmpuri nu doar îndeplinite aceste flori fragile, delicate. Acum, ei sunt plăcute ochiului în propria mea grădină.

clopot alb

Campanula genul aparține familiei Campanulaceae, este o planta perena, cucerind nu numai câmpurile, pajiști, și chiar munți. Mai puțin frecvent, puteți găsi clopote anuale. 

Bell & amp; amp-quot-Câmp & amp-quot;

Forma de inflorescențe clopot poate fi sub forma unui panicul sau perie, la care sunt atașate florile, dar indiferent de inflorescenta in forma de floare puteți înțelege cu ușurință, care este în fața ta. flori de culoare pot fi diverse: violet, albastru, roz, alb, albastru. 

Campanula albastru

Video: Creed (Moscova). Din 17 aprilie. Întâlnire cu cosmonauti Alexei Leonov

Și adevărații cunoscători ai acestei flori pot fi găsite clopote de culoare și formă neobișnuită. Timp de mulți ani, el a reprezentat clopotul și este de interes pentru crescători. Acum, există soiuri cu flori duble, cu o corola sau caliciu, și chiar specii comestibile. 

clopot violet

clopot de plantare

Unele specii pot fi observate caracteristicile de dezvoltare, dar încă în plantarea de clopot are un număr de reguli de bază.

Pentru plantare alege un loc însorit. Bell nu poate sta stagnarea apei și apropierea apelor subterane. Dacă rădăcinile vor fi apă stătătoare în timpul iernii poate îngheța solid.

Se dezvoltă bine și se dezvoltă pe soluri ușoare, luturi. solurile grele se pot rupe nisip, humus. În mai săracă adăuga îngrășământ, sol gazon.

Sub aterizare este mai bine să pregătească un loc în avans, pentru acest lucru este site-ul dig bine, asigurați-vă că pentru a avea o bună a apelor uzate, scoateți buruienile și să facă gunoi de grajd putrezit și superfosfat. Turba și gunoi de grajd proaspăt nu este recomandat să se adauge la sol sau risc ridicat de boli fungice.

Video: Cum de a planta de cedru în domeniu?

Plantarea trebuie să fie la sol cu ​​o reacție neutră, dar există specii, în special în creștere în munți, care, pentru buna dezvoltare necesită sol cu ​​o reacție slab alcalină. În cazul în care solul este ușor acid, se adaugă cenușă de lemn.

clopot albastru

clopot de îngrijire

Pot să spun din experiența personală, care necesită clopot de udare moderată, uneori, face fără ea cu totul.

floare de frumusețe poate fi extinsă prin eliminarea tulpini de flori decolorat.

Fertilizarea: în primăvară, la momentul creșterii clopotului Hraneste îngrășământului azot. Am ghimpat mereu cenușă de lemn, chiar deasupra solului. Uneori, suprafața mulci în jurul valorii de clopot putrezit gunoi de grajd. Anul trecut, în cursul m-am dus cu humus iepure. 

Acesta poate fi folosit înainte de apariția îngrășământului muguri low-concentrare pentru dressing top.

Bell nu-i place dominația buruienilor și a solului dens, așa că nu uita de slăbire.

În cazul în care cutiile de semințe au devenit maro, este timpul să le taie, porii deschiși și nu au avut timp să semene semințele.

clopot




reproducere clopot

Campanula înmulțite vegetative (butași segmente rizomi, drajoni rădăcină, prin împărțirea Bush) și semințe.

În timpul multiplicarea clopotului trebuie sa ma uit la ce fel de în fața ta. Annuals poate fi propagate numai prin semințe, tipuri de bienale semințe și butași rasinoase în primăvară. Specie perena adesea înmulțite vegetative, posibila excepție a speciilor, ale căror rădăcini sunt sub forma unei tije sau kisti.Oni considerate pe cale vegetativa fixă, astfel încât se înmulțește sămânța. Tipuri de clopot, ale căror rădăcini sunt ramificate, dar scurte, propagate prin semințe și pe cale vegetativa, cu excepția segmentelor de rizomi. Segmentele de rizomi propagat adesea planta cu rizomi lungi.

Colectează și se usucă capsulele, după care porii deschiși și de ieșire puțină lumină semințe negre mici. Însămânțarea poate fi direct în toamnă, înainte de vreme rece, sau în primăvară o dată la sol, dar vă pot lăsa să crească răsaduri și a plantat-o ​​în grădină se află deja în faza de trei dintre aceste frunze. Abia după sfârșitul gerul dimineață de primăvară.

În reproducerea vegetativă, veți obține o plantă similară cu părintele, păstrând în același timp toate caracteristicile ereditare. Acest lucru este valoros pentru cei carora le place buclate sau flori semi-duble de clopot și formele de sud ale căror semințe nu au timp să se coc în latitudinile noastre. Cu 3 ani de vegetație se poate diviza planta, cu exceptia unor specii (persicifolia, supraaglomerare, pestriți, etc.), care pot fi împărțite în toamna, în primul an de viață. Atunci când împărțirea tufele se așteaptă ca clopotele ar trebui să rădăcină (august mai).

Principiul de divizare: mama săpăturilor Bush, taie șutează părți, diviza aboveground rizom pe regenerarea delenki rinichi și propriul lor sistem de rădăcină, și apoi să cadă în canelura, astfel încât reluarea rinichi a fost pe suprafață.

vlăstare rădăcină sunt separate de „mama“ și a pus separat. Pe butașii sunt lăstari tineri.

tipuri de clopot


Campanula lactiflora


Există aproximativ 300 de specii de clopot. Vom vorbi despre mai multe forme care au câștigat o bine-meritata grădinari de dragoste în țara noastră.

mediu Campanula

Acest tip de stat la mine în urmă cu aproximativ 5 ani și a rămas pentru totdeauna. Pentru aerul său de cristal de flori, voi găsi un loc în orice grădină. O trăsătură caracteristică a speciei este de supraviețuire. La începutul felul meu de grădinărit ar putea supraviețui decât o culoare foarte durabil. Am acest tip este reprezentat de trei culori: alb, albastru si roz, lipsit numai culoarea albastră în gama de culori ale formei. Este o floare de doi ani. La sfârșitul lunii mai, semăna direct în sol, la răsaduri nu recurg. Hardy de iarnă. Cuplu de plante din primul an de viață este încă la adăpost frunze uscate. Acordarea de sprijin pentru acest tip de înălțime la 1 m. Intre plante recomanda luarea de aproximativ 30 cm. Cu varietate de forme de acest tip au cumpărat un soi frumos, cu flori duble si silnorassechennye margini. 

Kolokolchik- floare de cristal

clopot roz

Și aici este „cristal“ clopoțelul alb

clopotele mele albe

clopot


Campanula Portenschlagiana

Am fost, de asemenea, invitat la grădina mea. Simplitatea florilor sale și nuanța mov delicat au pe placul multor grădinari. Acest multi-ani clopot. Am semănat o cădere de zăpadă. Acesta poate fi semănate în primăvară, precum și să crească răsaduri, începând de la sfârșitul lunii martie. Diametrul florii aproximativ 3 cm. La vârful filmare poate fi văzut până la 5 flori. Am luat între plante de 15 cm, pentru distanta mea de clopote au dovedit optime. Datorită hardiness bune de iarnă nu are nevoie de adăpost pentru iarnă. Puteți semăna o iarnă.

Campanula Portenschlagiana (Campanula portenschlagiana)


Bell Pozharsky (poscharskyana Campanula)

Acest tip de clopot poate fi găsit nu numai în grădini, ci și în domeniile. Perena cu robustetea frumoasă de iarnă. Inflorescență racemose violet, albastru, roz. Florile sunt mici, doar aproximativ 2,5 cm în diametru.

clopot Pozharsky

Bellflower (Campanula Carpatica)

O planta perena cu flori albe, albastre, albastru si violet. flori Forma infundibular-campanulate, un diametru de aproximativ 5 cm. Grown ca material săditor și nonseedlings mod semànat iarna sau vesnoy.Mozhet cad iarna când umiditate excesivă a solului. Fara udare flori floare un pic și ei sunt puțini. Tulpinile plantei sunt multe, ele sunt subtiri si polupripodnyaty.

simbol al iubirii Kolokolchik- (nu este gata)

Și în grădina ta să crească clopote?

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu