Mei decorative: descriere, reproducere, îngrijire, cerere, fotografie, grad

20982538115730ebc0aca312.76906945

Foarte pasionat de plante cu colorare neobișnuită a frunzelor. In ultimul an am cumparat un pachet de semințe de mei ornamentale parpl africane F, (pennicetum glaucum), cu culoare bronz-visiniu a tulpina, frunzele și florile vertical-ureche.

Foarte frumos, eficientă a plantelor de până la 150 cm (I a crescut înălțimea de 1 m și un stem.

Evident ca o planta perena, ajunge la dimensiunea în al doilea, și poate chiar și în al treilea an). puternic ridicată tulpini formează un arbust dens, frunze liniare se aseamănă cu porumb.

mei decorative

Propagate semințe de mei ornamentale și butași de tulpină. Rezervorul, care trebuie îndepărtat înainte de congelare într-un loc luminos, rece, mei pot fi cultivate ca perene. Dar, în câmp deschis - este anual.

Semănat semințe de mei ornamentale - începutul lunii aprilie, pe răsaduri sub sticlă, ușor acoperite cu pământ sau la începutul lunii mai - în teren deschis, superficiale 2-3 buc. în gaura de la o distanță de 20-30 cm.

mei decorative 3

Locația ar trebui să fie soare, sol - bogate în humus, ușoare, preferabil argilos, moderat umed.

Semințele din punga a fost de 5, astfel încât fiecare dintre ele am plantat într-o cupă separată, se acoperă cu o folie, care a fixat banda de cauciuc și a pus într-un loc cald pe un raft cu iluminare.

La început (când au mers în sus) alungite frunze, cum ar fi răsaduri de grâu erau verzi și doar la o înălțime de 15 cm, a început să se întunece, iar când ajunge la 45-50 cm, este deja în câmp deschis, dobândit prezent culoarea visiniu-bronz.



mei decorative 4

La începutul lunii iulie, vârfurile de tulpini au fost ingrosati, care sa transformat în curând într-un urechi drepte maro de lumânări, la fel ca o trestie, dar este mai moale și pufoasă.

De la mijlocul lunii august, „lumânare“ floare - acoperite cu antere alb-crem. Sa dovedit un fel de „popsicle“ stropite „zahăr“ - este foarte neobișnuit și impresionant.

mei decorative 5

Ei bine, aceasta planta pare în mixborders. De la plantare mei ornamentale face garduri vii frumoase. Se pare grozav de lângă Rudbeck și Crocosmia.

uite Neobișnuit soare la fondul de trandafiri galbeni, coada șoricelului, și culoarea „ciucuri“ și Veronicăi Catnip devine chiar mai adânc.

mei decorative 6

pereche perfectă de orz bărbos, Miscanthus chineză. Foarte eficient arată în singură cultură: în fundal, pe gazon, în container, în apropierea lacului, precum și pe fondul de acoperire.

mei decorative pot fi de asemenea folosite pentru buchete uscate. În general, planta este destul de undemanding și rezistente la secetă. Acesta salvează un aspect decorativ la cele mai înghețurile.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu