Darmera tiroidă

darmera tiroidă

Dacă Heuchera și tiarel la a familiei saxifrage în parcele gradina noastra au înregistrat pentru o lungă perioadă de timp, ceva despre darmera (peltata Darmera), varul lor, a devenit cunoscut doar de curând. Numele ei de-al doilea - peltifillum (Peltiphyl-lum peltata).

Darmera tiroide - singurul reprezentant al genului. Avantajul principal: aceasta, cum ar fi Heuchera, cu succes pot fi cultivate in umbra partiala.

Darmera Am un rizom gros. Ea a luat locul ei pe site-ul un pic mai mult: a sugerat că frunzele cu pețiolele lungi si creste pana la 50 cm lungime. Am plantat in toamna. Solul de la site-ul este slab acidă, argila - era necesar să se adauge un pic de compost. Și, în primăvară, după zăpadă, alimentat de „puieti“ nitrat de amoniu.

Și de primăvară, undeva la mijlocul lunii mai, site-ul darmera plantat a crescut roșiatică înalt tulpini cu puf alb, cu o inflorescenta la sfârșitul anului de până la 10 cm în diametru, cu flori roz delicate. Și numai după înflorire a început să crească frunze - de culoare verde închis, în formă de pâlnie, rotunde și foarte original. Cu toate acestea, ei au fost dimensiunea de mici ....

darmera tiroidă

Video: Flori gigant

Se pare că dimensiunea reală (50 cm) darmera frunze ajunge în câțiva ani, atunci când va crește bine târâtor rizom. Apoi, suprafața rinichi mare crește mai mult de o tulpină de flori, dar mai multe.

Am așteptat ottsvetut flori și seacă, dar semințele nu au fixat.

darmera tiroidă

Extinderea pe unele de metri, cu mare, strâns presate unul față de alte frunze, darmera poate crește individual sau într-un grup cu alte plante. Se prefera solul umed, în vrac, neutru sau slab acidă. Prin condițiile de mediu nu sunt foarte exigente, și că este foarte important - nu are nevoie de adăpost pentru iarnă. Este păcat că nu există nici un corp de apă de pe site-ul meu, darmera ar fi decorarea său real!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu