Miscanthus: descriere, reproducere, de îngrijire, de plantare, utilizarea de gradina, fotografie, soiuri și specii

Miscanthus: descriere, reproducere, de îngrijire, de plantare, utilizarea de gradina, fotografie, soiuri și specii

Speciile de acest gen sunt atractive în primul rând muguri. crengi nezhnoopushennye lungi cu blaturi grație atârnând colectate inflorescențe palmat care decorează ridicată (în creștere uman) năpădite cu luna august până toamna târziu.

Miscanthus higrofile, deci este cel mai bine să se stabilească pe planul lor iaz spate sau decora un șanț, gard. Acest nativ din Orientul Îndepărtat va necesita o locație însorită. În zona de mijloc nu face ingheata.

Înmulțite vegetative Miscanthus. Interesant formă zebrina decorativă cu dungi aurii cruce pe frunze.

Aceasta planta este considerat a fi foarte căldură iubitoare și malozimostoykim. mulții ani de experiență în creștere gigant Miscanthus în Belarus nord-est permite respinge stereotip pe robustetea de iarnă scăzută.

Prima cunoștință cu aceasta planta uimitoare a avut loc în urmă cu zece ani. Trecând practica în pepiniere în Saxonia Inferioară (Germania), am fost lovit de varietatea culturilor cultivate acolo.

Printre multe specii de plante mi-a atras atenția și Miscanthus gigant. Nimic nu ca acest lucru a văzut vreodată în locurile lor natale. A crescut aici cu smocuri mari, ajungând la o înălțime de 3-4 metri. Germanii, evident, parțial la aceasta planta, deoarece este crescut acolo foarte des.

Opțiuni pentru utilizarea în Miscanthus de plantare au fost diferite - în apropierea zidurilor clădirilor, pe marginea gazonului, sau chiar în centru, pe malul apei ... În aproape toate cazurile, Miscanthus a pretins a fi un teniei.

A existat o mare dorință de a crește acest gigant acasă. Dar colegii specialiștilor din Germania au fost sceptici cu privire la perspectivele de ideea mea. Timp de mai mulți ani, de fapt, a trebuit să sufere.

În prima jumătate a iernii a adus și a plantat rizomi din toamna au fost înghețate. A doua parte a bine-iernat într-o pivniță, iar în primăvară am împărțit în mai multe bucăți și plantate în pământ.

Primii ani de la plantare Miscanthus slab dezvoltat și abia a ajuns la doi metri în înălțime. Plantele nu au un farmec decorativ și tropicale, la fel ca în Germania. Încă de due plătit.

Astăzi, după zece ani de muncă asiduă, greșeli și dezamăgiri, eu sunt mândru să spun că Miscanthus gigant adaptat cu succes la condițiile noastre de sol și climă.



Plantele ajung acum la o înălțime de metri trei ani și jumătate. În grădina mea crește câteva tufe destul de mare de iarbă. Doar unul dintre ei, nutream. Chiar și în timpul iernii dure, zăpadă puțin, atunci când rece pentru o lungă perioadă de timp este menținută sub -30 ° C., Toate cușcuș ai supraviețuit.

Cu toate acestea, „ne-am trezit planta“ în anul e prea târziu - la sfârșitul lunii mai. Acest lucru se datorează faptului că plantele au fost înghețate muguri unsheeted cele mai dezvoltate pe partea de sus a rizom. A-up muguri latente în partea de jos a rizomi a durat mai mult.

Care sunt secretele Miscanthus în creștere? Lor mici. Cel mai important - este un material săditor locale, bine adaptate.

Gigant Miscanthus - căldură și cultură iubitoare de umiditate. El nu tolerează solul uscat, nisipos. plante de poziționare au nevoie de un soare, la adăpost de puternic și de vânturile reci locul. În locuri, plante decorative, drafty redusă din cauza ruperea repetată a frunzelor. Înainte de plantare este necesar să se determine locul corect.

Crească într-un singur loc poate fi mai mulți ani, crescând continuu diametrul bucșei și în același timp decoratii. Replanta ușor mare Miscanthus arbust.

Primele unul sau doi ani de la plantare, tânărul rugul crește relativ încet, de obicei, ajungând la o înălțime de 2-2,5 m. Abia mai târziu, când planta este bine stabilită și câștige puterea, va fi gata să arate toată puterea lui gigantică și frumusețe.

Primii doi ani, este imperios necesar să adăpost tineri tufișuri. Nutream Miscanthus propria sa frunziș.

Restul grija de Miscanthus normale. În vreme uscată nevoie de irigare, în special în timpul creșterii active. Deficitul de umiditate acută ar putea încetini semnificativ creșterea lăstarilor.

Pentru o creștere rapidă a plantelor, în prima jumătate a sezonului necesită hrănire îngrășăminte lichide organice sau minerale, cu fracție ridicată de azot. De la mijlocul lunii iulie de alimentare a redus treptat. Din august, este de dorit să nu se introducă azot. În caz contrar, aceasta va afecta în mod negativ rezistența la ger.

Sunt sigur că acest lucru este o planta interesanta va face apel la mulți fani ai plantelor ...

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu