Petale de trandafiri roșii

Video: Akif Ft. Iyar - petale de trandafir

Flori trandafiri - nu este doar decorarea de gradina ta. Rose - un depozit de substante nutritive pentru sanatate si frumusete! Acest articol descrie modul în care se poate folosi petale de trandafir si apa de trandafir, preparat din ele în produsele cosmetice, medicina și de gătit!

Petale de trandafiri roșii
La petale de trandafir, ca un catifea rosie ...

Video: Dulceata de trandafiri. trandafir gem petale

În grădina mea crește câteva tufe de trandafiri rosii, mov, roz, alb. Toate fericit înflorire rapidă a acestei plante frumos. petale de catifea la începutul înfloririi strălucire în soare, și până la sfârșitul cădea la pământ ... eu personal am simțit întotdeauna rău pentru aceste flori abandonate și inutile. A fost un păcat, atâta timp cât nu am recunoscut că un extract de trandafir de apă, care pot fi utilizate în produsele cosmetice, medicina și de gătit!

Din petalele acestor flori minunate pot prepara apa de trandafir, care este destul de scump și foarte folosit cu succes in medicina! Apa de trandafiri este folosit în produsele cosmetice ca un tonic pentru masca de fata, baie corp, precum și în îngrijirea ochilor. O lingura de petale de trandafir se toarnă apă clocotită, infuzat timp de o jumătate de oră, se scurge.

Video: Siropul de petale de trandafir



  • Masca faciala de apa de trandafir. Bandaj sau tifon umectat cu apa de trandafir și aplicat pe pielea feței și decolteului 15 minute
  • De gheață lichid poate fi preparat, care ștergeți feței, dimineața și seara.
  • baie fierbinte cu corpul rosewater. Baia este suficient pentru a adăuga 250 ml de apă a crescut, și pentru starea de spirit, puteți adăuga petale de trandafir!
Apa de trandafir este foarte eficient pentru clătirea gâtului și gurii, precum si inflamatie a gingiilor. Apa de trandafiri stimulează activitatea inimii, precum și bun pentru ochi.

Acest elixir și-a găsit aplicarea acestuia chiar și în gătit! Acesta este utilizat pentru dulciuri aromatizante, adăugat la o varietate de feluri de mâncare și băuturi lactate. În plus, rosewater ofera un gust rafinat de limonadă și ceai din plante.

Video: Mind-suflare gem din petale de trandafir pe Jelly Fox

Pentru a pregăti lotiune ca un tonic este mai bine de a folosi trandafiri rosii cu un miros puternic. Acestea trebuie să fie uscate într-un loc întunecat și răcoros. Se umple un 2 litri borcan uscat trandafiri, lor se toarnă 0,5 litri vodca si putin alcool frecare. Lichidul ar trebui să se umezește trandafiri, nu chiar suprapunerea lor. Jar plasate într-un loc întunecat rece (se poate frigider) timp de 1-2 luni. Periodic trandafiri inversat și se amestecă. Apoi strângeți cu atenție petalele. Lichidul rezultat se diluează în proporție de 1: 1 pentru ten gras, 1: 2 pentru 1 normal: 3 să se usuce.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu