Udarea Phalaenopsis - repede!

Phalaenopsis udare LuminaPlantarea, transplantare, fertilizat, udare regulate - toate aceste eforturi, de obicei, aduce placere florar entuziast. Cu toate acestea, în cazul în care numărul de plante într-un apartament depășește toate limitele rezonabile, cum ar fi bucuria comuniunii cu animale verzi se erodează treptat.

Nu a trecut acest pahar, și cu mine. Atunci când numărul de orhidee meu preferat, Phalaenopsis, a trecut de 20, metoda lor de udare tradițională (înmuiere în rezervoarele de apă) a început să se ocupe mult mai mult timp decât am putea permite, și sa transformat într-o adevărată tortură ...

Să ne amintim, așa cum este de obicei orhidee de udare:

  • Plantele sunt eliminate din pervazurilor și târât la un bazin cu apă caldă unele;
  • vase refuza scufundate în apă, se întreprind eforturile lor eroice să se scufunde;
  • substrat încearcă să meargă într-o călătorie lungă, cu care trăiesc în ea Phalaenopsis;
  • o jumătate de oră mai târziu a fuzionat excesul de apă, toate florile vin înapoi pentru ședere permanentă;
  • a șters numeroase bălți rămase după irigare ...

Un număr mare de plante, combinate cu lipsa de timp liber și natura mea nerabdatoare egal frecvent peresushke aceste orhidee. Acestea sunt, în general, nu sa plâns în mod special, dar inflorit sporadic și periodic zasushivat gata să înflorească muguri.

În timpul următoarea udare, se poticnesc de câine și deversând ei apă poltaza bun, am dat seama că mai mult nu poate continua - orhidee pentru mine și eu pentru ei?!
Și apoi ochii mei a căzut pe o grămadă de vase, a cumpărat mult timp în urmă, la unele vânzare și pylivshihsya pe raft timp de mai mulți ani. Decizia a venit repede ...

De atunci, Phalaenopsis mea nu au probleme cu înflorire. Pune într-o oală, nu mai lase glafuri fereastra lor și nu suferă de sete, și udatul fiecare plantă mi să nu dureze mai mult de cinci secunde!

Acum am apă orhidee mea la fiecare 5-10 zile, oala standard, durează aproximativ 100 ml. Apa nu turna din ghivece, acoperă partea inferioară a acesteia cu aproximativ 1-1,5 cm și imprimând treptat umiditatea substratului. Sphagnum, inclusă în componența sa, acționează ca un fitil, de alimentare cu apă la straturile superioare ale scoarței și rădăcinile plantelor.

Rădăcinile orhidee in apaDupă o astfel de apa de irigare poate rămâne în ghivece 3-4 zile (în funcție de cantitatea de lichid umplut și temperatura mediului ambiant). După cum puteți vedea, rădăcinile sunt absolut nu sunt afectate, fiind în apă pentru un timp destul de lung.

Video: Primii pași după plantare orhidee! Prima udare!



Aș dori să vă atrag atenția asupra faptului că, în astfel de udare este extrem de important să se asigure o foarte bună aerisire a sistemului radicular. Cum am putut rezolvat această problemă?

  • Toate Phalaenopsis mea după achiziționarea a fost înlocuit complet substratul. Mai degrabă putrezi, constând din turbă, rumeguș, spuma de cauciuc, coaja putred de foioase, și alte componente ale plantelor neconvingătoare pieselor primite de scoarță de pin, cu un pic de muschi Sphagnum. Ie în comparație cu magazinul meu substrat mai puțin, prin urmare, vlagoemok usucă mult mai repede.
  • plantele mele sunt plantate în ghivece speciale - acestea sunt transparente și au picioare. Pereții acestor vase este trecut la rădăcinile luminii necesare pentru orhidee fotosinteză acest proces, iar picioarele furnizează fluxul de aer la rădăcini aranjate în partea de jos.
  • În pereții Strălucirea oalele șurubelniță făcut un număr mare de găuri cu diametrul decente pentru o mai bună circulație a aerului. (Fotografie 1)
  • Pentru o bună ventilație este de asemenea important ca diametrul ghivece, în care este plasat orhidee a fost de cel puțin 3 cm mai mare decât diametrul său oală. Această condiție va asigura accesul luminii la rădăcini. (Fotografie 2)

Bark pateu strat de mușchi pe jumătate close-Sphagnum. Wet ajută la reținerea umidității falenopsisa- usucă în jurul rădăcinilor superioare, devenind un fel de „acoperire“ și, din nou, se reduce evaporarea. (Fotografie 3)

Pot pentru orhideeGhiveci de orhideesphagnum mușchi
fotografie 1fotografie 2fotografie 3

Dacă nu aveți vase de dimensiuni adecvate, problema va ajuta la rezolvarea tăvile adânci. Cu toate acestea, această opțiune are anumite dezavantaje în comparație cu „kashposhnym“:

  • Dacă ți-e dor, și se toarnă apă în oală un pic mai mult decât el poate găzdui un palet, este necesar să ștergeți pervazul;
  • din apa se evapora carter mult mai rapid decât din ghivece;
  • în ghivece de vară de perete va proteja radacinile de la lumina directă a soarelui și de a proteja de supraîncălzire, iar iarna - va salva de la curenții reci.

Este important să: în timpul iernii pe o fereastră rece pervaz astfel de irigare nu este strict necesar, dar ... știm cu toții că, în general, nu pot conține Phalaenopsis pe ferestre rece ... Nu uita că pentru cea mai mare temperatură hibrizi de 16 ° C, este deja o critică!

Mi-aș dori ca plantele tale vor aduce numai bucurie! Ușor și bucurați-vă de udare ta!

Autor al articolului și fotografii Natalia Musatov

Video: Udarea orhidee atunci când acestea sunt multe

16.01.2012

© HomeFlowers.ru. Toate drepturile rezervate. Retipărirea și orice modificare a acestui material fără permisiunea prealabilă scrisă de pe site-ul interzis!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu