Grija pentru orhidee

PhalaenopsisPhalaenopsis aspect natural Phalaenopsis equestris. Foto Anastasia Fiomichevoy (Yamira).

cerinţe de temperatură

Înainte de a decide cum să aibă grijă de orhidee, aveți nevoie pentru a înțelege modul în care acestea cresc în natură, ei trebuie să fie fericit. Condițiile de viață de orhidee sunt foarte diferite în habitate diferite. Oamenii de stiinta biologi furnizat orhidee diferite clasificări în funcție de temperatură și umiditate. Cea mai comuna diviziunea de orhidee în trei clase, în funcție de mediul de temperatură. Deci, de exemplu, este descris de Frank Relke în cartea „astfel încât acestea cresc cel mai bine“ (Face presa, 1998).

Autorul oferă următoarele caracteristici:

Orhideele habitate calde ar trebui să fie într-un mediu în care temperatura nu scade sub 16 ° C, iar fluctuațiile zilnice nu sunt mai mult de 4 ° C

Orhideele habitate temperate, Ele constituie cel mai mare grup și pentru a limita lor temperatură mai mică este de 12 ° C, în orice moment al anului, iar fluctuațiile zilnice care nu depășește 6 ° C

Orhideele habitate rece și se păstrează chiar și necesită scăderea temperaturii, temperatura limită inferioară este de 8 ° C, iar fluctuațiile zilnice sunt obligatorii și trebuie să fie de cel puțin 6 ° C Cum optim autorul nu.

Și această clasificare este destul de convențională, această familie mare, zeci de specii de numerotare, și în creștere în toate colțurile lumii, nu poate fi limitată la trei zone.

Cu toate acestea, Frank Relke indică faptul că multe orhidee și nu trebuie să se mențină cu strictețe limitele de temperatură specificate la acestea. Într-adevăr, cultura de orhidee este cunoscut pentru plasticitatea ei, capacitatea de a se adapta la condițiile de mediu, desigur, în termen de predelah.K rezonabil Din păcate, am fost în imposibilitatea de a determina cine Relke Frank, autorul bine-cunoscut în anumite cercuri, cartea „Orhideele. Deci, ei cresc cel mai bine ". Cine este el? În cazul în care puteți vedea colecția sa de orhidee, sau pentru a afla ce a stat la baza cărții sale. Dar, oricum, mă întorc la o altă clasificare, în opinia mea, care descrie mai pe larg condițiile de orhidee habitat.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu