Pot ghiveciul o Blooming orhidee?

Am întotdeauna orhidee sclifosit transplantat cu prudență - de așteptat manifestare a capriciile. A existat un sentiment că a doua zi ea a fost de a pierde toate buchețele și să înceapă să facă rău pentru mine să se usuce. După câteva ori de transplanturi de succes, eu încă mai elaborat tehnica corecta, atunci orhidee mea nu mai capricios, și cu umilință va accepta această etapă necesară de îngrijirea ei.

Blooming orhidee Am transplantat numai atunci când prezența unor astfel de indicatori: rădăcinile putrezesc, irigarea necorespunzătoare, care se manifestă în probleme cu solul - el a devenit comprimat, de exemplu, rădăcinile au trecut dincolo de pereții vasului sau înrădăcinat-l (deși acest lucru am întâlnit numai în cazuri rare ). După cum vă puteți imagina, orice modificare în orhidee substrat sau de încălcare a dezvoltării sale necesită transplant imediat, asa ca nu ne-am înceta să înflorească și un răspuns precis, eu, ca un cultivator profesionist, vă pot da - să repot o orhidee înflorit în prezența unor condiții, cum ar fi posibil.

Orchid ar trebui să fie destul de ușor scoase din oală și trece la unul nou. Dacă nu, solul, de exemplu, o mare parte a ajuns pe la cineva sau rădăcini ca ceva nu atât de comportat, va trebui să taie și se îndepărtează orhideea oală. Apropo, acesta este motivul pentru care este folosit vas de plastic - este mai ușor să lucreze cu. O altă variantă a unui container în care este plasată o orhidee - un vas de lut. Nu poate fi rău și rupe ceva greu, și numai apoi scoateți orhidee, golind-o de la resturile de mazăre de lut și bucăți de sol se amestecă.

Pentru a elimina definitiv disponibilitatea terenurilor pe care înghesuit între rădăcini, fără a deteriora rădăcinile adânci de orhidee, trebuie să-l clătiți sub jet de apă. Astfel, amestecul complet natural solul va fi diluat în rădăcinile de orhidee, se va îndepărta cu apă, iar rădăcinile vor fi eliberate. cârpă uscată ușor se pot usca rădăcinile de orhidee, și a pus o floare pe un ziar sau o cârpă lenjerie pentru a absorbi excesul de apă.



Noua oală în partea de jos am pus primul strat de drenaj. Potrivit pentru pietricele de drenaj achiziționate, pietriș, sau un substrat special pentru drenaj. coaja Wood se adaugă deasupra substratului, un ingredient excelent în amestec sol. Există o varietate de substrat achiziționat amestecă pentru orhidee, acestea sunt toate de înaltă calitate și sunt ca planta dvs., astfel încât să puteți utiliza în siguranță opțiunile propuse.

Pack solul în container, astfel încât să rămână liber. Până la mijlocul loc atunci când substratul de sol, plasați orhidee pe verticală, și apoi se presara cu marginile substratului rămâne pentru a vedea dacă orhidee este păstrată în oală, dacă ea cade.

În cazul în care orhidee sa extins foarte mult și are un masiv muguri de flori, atunci trebuie să folosiți o bucată de lemn, care este plasat lângă tulpina plantei, și apoi cravată-l la orhidee, astfel încât ea nu a eșuat. Ancorarea poate fi apoi îndepărtată, de îndată ce orhidee stabilească în jos, sau la stânga și lângă tulpina - aceasta nu va aduce in plus arătare înflorit orhidee în oală nouă și nu afectează dezvoltarea acesteia.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu