Am nevoie să taie tulpinile la orhidee?

Cu orhidee am avut întotdeauna o relație tensionată - Pur și simplu nu știu cum să luați în mod corespunzător grijă de ea, pentru că nu a înțeles de ce în unele momente această floare încăpățânată se comportă într-un fel sau altul, și, de fapt, înainte de a fi fost minunat și foarte ușor (în ceea ce privește grijă de ea), fara probleme, dar unele lucruri nu lasa capul meu lumina si ceva ce nu înțeleg.

Ea a apărut ca un singur punct: dacă să taie de la o floare de orhidee Spike este necesar. În anumite condiții extreme, atunci când orhidee încetează să crească în mod normal, putrezeste sau flori, tăierea flori tulpină pare a fi mai rațională decât în ​​toate celelalte ori, dar în condiții normale, ca, de exemplu, să efectueze tăierea în alte plante, este necesar expuneti orhidee la un astfel de test. Dacă da, în ce alte aspecte trebuie să taie tulpinile, și dacă am fost de a face asta sau tulpinile tăiate ale tulpinii de flori la orhidee in punctele articulate de mai sus?

În general, pentru mine completarea căutare de informații, m-am dat seama și-a pus pe rafturi, așa că pentru mine, și vei, sper, va fi util pentru a citi tot ce am îndurat.

Video: tăiere peduncul Orhideei / Ar trebui să taie și când?! (Tunderea o tulpină orhidee floare)

Deci, este tăiată din orhidee tulpini au nevoie?

Orhideea flori Spike poate fi pus în orice direcție - vom verifica nu este sigur, dar există întotdeauna clare în cazul în care - de sub foile de la rădăcinile de orhidee. Mutare în creștere de orhidee într-o direcție complet necunoscută, care este, poate creste si matura haotic sucursalele sale, pedunculi așa cum doresc.



Pentru a nu taie tulpinile de flori, care sunt încă active, ci pur și simplu previne sau să crească mai clar în cazul în care, de îndată ce veți vedea că ei fac drumul lor, precum și să ajungă la mărimea și lungimea dorită, începe declanșând le - legat de un băț de lemn, astfel încât acestea să continue să crească în direcția dorită și au fost mai restrictive decât fără corecție.

tulpini Trim, în acest caz - este în întregime dorința dumneavoastră. Pedunculi au orhidee, de asemenea, bordurate pentru a obține flori sau o creștere mai activă, dar, în general, prima variantă. Ai nevoie pentru a efectua în mod corect această activitate, în scopul de a obține ceva în cele din urmă - este vorba despre rezultatul, pe care noi, împreună, trebuie să facă eforturi reciproce.

Video: Cum să taie peduncul Phalaenopsis Orhideele

Se taie tulpinile la o orhidee pe al doilea sau al treilea rinichi, poate fi sub, dar taie într-o singură mișcare și fără gust traumatice. Dacă există o dorință de a tăia tulpinile la baza orhidee, numărul, din motive evidente, că nu este necesar să înflorească complet în curând.

Actualizați orhidee folosind tulpină de taiere de flori - o cauză nobilă și de a rezolva multe probleme, dar nu folosesc adesea lor „carte de atu“, în caz contrar ele sunt lipsite de valoare și va înceta să arate puterea.

După tăierea orhidee pedunculare în a treia lună va da un bun otrostochki nou cu pedunculii sănătoși excelente, muguri, care a pus în cele din urmă bazele pentru o nouă înflorire. Garter, udarea și fertilizarea rămân o prioritate în grija unei orhidee, care este, nu uitați despre ce parametri au nevoie de îngrijire de flori atât de minunat.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu