Cum să se despartă de Babe Phalaenopsis orhidee?

Phalaenopsis Orchid

- una dintre plantele cele mai capricioase în grijă de ei înșiși, astfel încât etapele de orice procedură ar trebui să fie pe deplin gândită în prealabil, a lucrat o sută de ori în mintea mea, în practică, să fie îndeplinite în cel mai bun mod posibil, fără a dăuna, dar a îmbunătăți doar starea de orhidee, dacă, de exemplu, vorbim despre cum să se multiplice Phalaenopsis.

Propagarea are loc adesea prin separarea de la copii principale orhidee piesa si imersarea acestuia într-un alt recipient cu amestecul de sol necesar și toate retragerea ulterioară.

Când puteți începe să se separe de Babe Phalaenopsis orhidee?

Video: Separați orhidee Babe. Cum să se despartă de Babe orhidee?

Babe ne-am separat la o anumită perioadă de timp, sau, mai degrabă, de așteptare pentru un anumit stadiu de dezvoltare a majorității copiilor. Acesta trebuie să ajungă la cinci centimetri în lungime, să fie independente și să nu fie deteriorate în timpul separării sau propagarea ulterioară. Ea rădăcină de sistem ar trebui să fie format ca (cei cinci centimetri) într-o formă solidă ca semnal principal la faptul că mișcarea va începe în curând.

Pentru separarea avem nevoie.

Video: Ar trebui să am orhidee Babe separat de mama ei?

Pentru a separa copiii de orhidee, avem nevoie de un anumit set de instrumente care vor ajuta pentru a face rapid cu procesul: un cuțit ascuțit sau foarfece de grădină, sunt de asemenea potrivite și foarfece. De asemenea, avem nevoie de o compoziție sphagnum mușchi pentru un viitor orhidee fine, dar numai fracția fină - opțiune excelentă va fi bucăți mici de scoarță de copac sau a altor substanțe organice mici. Pentru a închide rana, vom avea nevoie de un teren de carbon sau cărbune activat, dacă este disponibil, dar puteți folosi scorțișoară sol. Desigur, în cele din urmă, avem nevoie de un mic recipient de plastic pentru a muta copiii în ea. Alegeți nu mai 7 diametrovogo.



Separarea Instrucțiune de orhidee Phalaenopsis copii.

Video: Cum de a separa principiile Babe orhidei.Osnovnye

Amintiți-vă că secvența de separare a copiilor este importantă pentru creșterea cu succes. Babe, am tăiat peduncul, cu o parte din orhidee Phalaenopsis, dar niciodată nu Se taie doar un singur Babe din trunchiul comun al plantei. S-a obținut ca rezultat al penei, închidem cărbune sau scorțișoară pentru a preveni infecția purulente sau debutul inflamației plantei.

În continuare, vom merge la culcare într-un container pentru germinare suplimentară (pe care am definit mai sus), amestec de sol pentru orhidee Phalaenopsis, numai pe o scară mai mică, pentru copii in miniatura se simt confortabil. Scufundați trebuie să fie într-un container, astfel încât gulerul rădăcină este nivelul orizontal al potului, adică, este la același nivel cu marginile. Pentru a efectua o scufundare la o sută la sută perfectă, trebuie să începem cu, stick de copil, se scufundă într-un recipient nu este complet umplut și apoi umple cantitatea necesară de amestec, dar nu închide ermetic Babe.

Finalizarea procedurilor și de îngrijire suplimentară pentru copii după separare.

Substratul de sol este greu de compactat, astfel încât să nu deterioreze sau, ceea ce este mai rău, să nu se rupă rădăcinile de copii. îngrijire suplimentară pentru copil - tânăr Phalaenopsis orhidee - începe cu prima udare. Udarea orhidee este necesar de mai multe ori pe zi, dar în capacitatea și dimensiunea corespunzătoare a cantităților copii care să nu depășească o limită pentru orhidee nu se toarna. Rețineți că capacitatea de germinare în partea de jos ar trebui să fie gaura, prin care excesul de apa ar putea scurge în tigaie, și apoi eliminate cu ajutorul tau si nu supurează orhidee rădăcini copii.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu