Ce să faci când Phalaenopsis orhidee inflorit?

Video: orhidee inflorit, tundere peduncul la pedunculul Orchid Crop orhidee

Mulți oameni în toată munca mea practică într-un magazin de flori, apar unele probleme cu orhidee. Aceasta a rupt pedunculul, putregaiul orhidee, nu înfloresc deloc. Prin urmare, grija pentru ea - este întreaga luptă, luptă, Titanicul încearcă pentru unii, și momente luminoase frumoase pentru alții care cunosc toate fazele, care rulează o orhidee în dezvoltarea sa. Foarte adesea mă întreabă ce să facă, atunci când orhidee inflorit? de multe ori această întrebare se adresează un anumit tip de orhidee, care este acum bine distribuit - Phalaenopsis orhidee.

Da, orhidee Phalaenopsis sunt așteptări foarte pretențioși se uită la modul în care să înflorească, când să o facă atunci când și să înceteze. , Trebuie să ia o serie de măsuri pentru orhidee dori să continue să se trezească din somnul și restul după orhidee Phalaenopsis inflorit. Pentru a începe, aveți nevoie pentru a evalua gradul de deteriorare a culturilor, dacă este cazul. De asemenea, determina dacă orhidee nu este infectat de unele microorganisme străine, paraziți și boli virale, și apoi a vedea dacă aveți nevoie pentru a revigora imediat planta, sau pentru a începe o schemă complet diferit de ingrijire pentru o orhidee care inflorit.



În cazul în care nici un prejudiciu și nici o boală, și o orhidee nu are nevoie de transplant, deoarece sistemul său de rădăcină este bine, singurul lucru pe care trebuie să faci la sfârșitul orhidee cu flori, se taie peduncul sale. Acesta poate fi tăiat cât mai puțin și la sol. Este clar că aproape tăiate tulpini mult mai repede floare decât cea pe care am tăiat direct la rădăcină, care este, la tulpina principală, deoarece avea nevoie de ceva timp ca, pentru a restabili lungimea sa, recupera, și apoi începe să înflorească și din nou pentru a vă aduce cele mai strălucitoare culori în casă.

Video: Îngrijire Orchid Cumpararea inflorit peresadka.orhideya Phalaenopsis.Podelki propriile mâini!

Scurtați tulpini de orhidee numai atunci când Craveobține oa doua înflorire într-un singur sezon, astfel încât să-l, trebuie să renunțe la câțiva centimetri din partea de sus a pedunculul rinichi, iar apoi se taie vârful care ne va permite să-l (de exemplu, Spike) actualizează, pentru a face o odihnă activă, muguri latente, care nu cred că chiar să se dezvolte, dar le-am împins în mod deliberat la un astfel de pas. După verhushechka vor fi tăiate, asigurați-vă că pentru a dezinfecta rana în Phalaenopsis orhidee, în caz contrar s-ar putea obține unele microorganisme cu același instrument de tăiere, și, astfel, a încălcat circulația energiei vitale în instalație, și va începe să mi dăruiesc toată puterea nu înflorire, și apoi să se hrănească organismele parazite. Se tratează tăietura poate fi cenușă, apoi orice biostimulant sau biostimulator speciale imediat, ceea ce permite celulei de a produce o plantă pentru recuperare. La urma urmei, această procedură va fi efectuată, planta ar trebui să fie păstrate în repaus, nu prea des udat, astfel încât să nu umple sistemul de rădăcină și nu poate să o fac să înceapă să putrezească, dar în același timp, face acest lucru în timpul necesar pentru a planta orhidee nu izmozhdalos. După o lună de îngrijiri medicale, este posibil să se întoarcă la schema obișnuită de îngrijire orhidee Phalaenopsis înainte de perioada de înflorire.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu