Încălzire casă de țară: un pic de experiență personală

Video: Construirea unei case fara probleme. Experiența personală // FORUMHOUSE

În noua mea casă ieri a lansat în cele din urmă sistemul de încălzire. Deoarece timpul anului trebuie să vorbim despre căldură, metode de incalzire și alte astfel de aspecte, a decis să împartă experiența mea mica.

radiator

Deci, avem în sursa de date:

  • casa din lemn- Zona 1 etaj - 80 de metri pătrați, pe termen lung - mai multe camere la etajul al doilea (mansardate) - desigur, tot ceea ce este necesar să se încălzească;
  • numai desigur drova-, exista curent electric, dar cu gaz: combustibil la prețuri accesibile balon, și pe termen scurt, nu este de așteptat principal;
  • Buget: Versiune economie :)

Desigur, o variantă a cazanului de gaz a fost abandonat la o dată - din motive obiective. O altă problemă cu care se confruntă alegeri dificile. Am multe convins că este necesar să se cumpere un boiler electric, dar ceva sufletul meu la această idee nu mint. Există mai multe motive. În primul rând, în timpul iernii, în zona noastră, periodic Penele de curentCum a fost zăpadă și vânt petrecând - nu, nu da și se închide undeva ceva. 3-4 ore, sau chiar și o jumătate de zi de zi, fără energie electrică. Și în cazul în care instanța de -30 de grade? Așa cum este, fără încălzire, atunci? Este clar că, pentru ceva timp apa din conductele vor rămâne caldă, și absolut noi nu se congela. Dar reticența de a verifica: iarna trecută o dată nu a existat nici electricitate pentru aproape o zi - asa ca am aprecia pe deplin demnitatea sobei Rusă :)

A doua nuanță - prețul de „plăcere“. dorozhaet- Energia electrică este deja încălzit de energie electrică nu este ieftin, dar având în vedere criza, care a speriat tot în jurul valorii de, în mod voluntar urca în dependență de economie instabilă nu există nici o dorință. Ultimul punct din vibrațiile mele emis un mesaj despre introducerea viitoare a normelor sociale ale consumului de energie electrică. Și în cazul în care sunt apoi am merge oriunde cu boiler electric lui?! Conducta se va vindeca ...

horn

Astfel de gânduri sumbre au condus la decizia finală: pune cazan cu combustibil solid. Aceste modele funcționează cu lemn, carbune, granulă - pe scurt, pe orice fel de combustibil solid. Mai mult decât atât, uneori, au lăsat fără costul ridicat de consolidare pentru a muta, dacă este necesar, la alte surse de energie: gaze, sau aceeași energie electrică. Ne place sau nu, dar în pădurea noastră de margine este, probabil, cea mai bună opțiune.

Cazan pe combustibil solid

Video: Casa - Castle. Experiența personală // FORUMHOUSE

Se spune - cazanul sdelano- selectat și a cumpărat - a fost rândul radiatoare. Nu am pătruns o dată în caracteristicile lor, doar știa că radiatoarele de modă veche - fonta - acum aproape nimeni nu folosește, deoarece cele noi nu sunt doar estetic plăcut, dar, de asemenea, să depășească „strămoșii“ de performanță.

Dar sa dovedit că acest lucru nu este tot ce este de știut. Prima excursie la magazin mi-a pus lovit: sa dovedit, există radiatoare din aluminiu și bimetal. Care este diferența, și care opțiune este potrivit pentru mine? Vă mulțumim vânzător-consultant - a explicat în detaliu, asta.

Detaliu al sistemului de încălzire

Sa constatat că, în sistemele de încălzire centrală dau de obicei radiatoare bimetal. Două motive principale: aluminiul nu poate rezista la testul de presiune (nu sunt proiectate pentru o astfel de presiune), și există riscul de deteriorare aplicabile acestor sisteme, reactivi chimici. Dar pentru case particulare, cu încălzire centrală este o opțiune mare.



Prețul radiatoarelor din aceeași specie pot varia considerabil, dar, după cum mi-a explicat (și eu sunt dispus să-l cred :)), această cifră depinde în întregime de către producător, deoarece parametrii de funcționare pentru astfel de produse standard.

Numărul de secțiuni într-un radiator, de asemenea, este diferit. Pentru acele specii pe care le-am considerat atunci când se calculează echipamentul necesar bazat pe faptul că o secțiune este suficient pentru a încălzi 2 metru pătrat. Apropo, alegerea zonei cazanului de spațiu încălzit (și, dacă nu cu exactitate, capacitatea cubică) servește și ca unul dintre principalii parametri: aceasta stabilește capacitatea necesară a echipamentului.

Cu toate acestea, în scopul de a monta sistemul de încălzire, avem nevoie de tevi (PVC), toate tipurile de conectori, valve și alte componente, despre care nu vă va spune nimic, pentru că pentru a înțelege complexitatea acestor la mine, din fericire, nu a oferit :)) pot spune doar că planificarea costurilor, trebuie să se țină seama de faptul că toate aceste „lucruri mici“, inclusiv cosuri de fum, elemente de fixare, etc, în valoarea totală a da, destul de comparabil cu costul clasei de mijloc a cazanului (pentru referință: în magazinele noastre gama cazane cu combustibil solid au o gamă de preț foarte mare - de la aproximativ 18 la 100 de mii de ruble).

pompa electrica

Elementul necesar al sistemului - pompa. Misiunea sa - pentru a face să circule de apă în sistem. Pe de o parte, dă căldură uniformă toate radiatoarele din casa, iar pe de altă parte - nu permite cazanului să se supraîncălzească. În cazul unei pene de curent bruscă a sistemului este de dorit pentru a monta o astfel de manieră încât să se încline, permițând apei, caz în care, să circule prin gravitație.

rezervor de expansiune

Video: Instalare de ferestre si usi din casa de panouri SIP. Experiența personală // FORUMHOUSE

Am un sistem deschis, și este un atribut indispensabil - un rezervor de expansiune instalat este de obicei undeva în pod. Nivelul apei în fluctuează constant ca extins prin încălzirea conținutului conductelor și radiatoare.

Toate probabil spun)) Dar dacă ceva uitat, ceva ratat - cere! Și ar fi foarte interesant de a face schimb de opinii și experiențe cu cei care se confruntă deja cu aranjament de încălzire în casa lui țară. Ce opțiune alegeți? Ce argumente au fost decisive pentru tine? Sunteți mulțumit de alegerea ta?

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu