Ladder? Rack? Doi în unu!

O să-ți spun cum am rezolvat problema cu amplasarea scări într-o cameră mică.

Pașii mei

Video: Stairway to Heaven (seria 2)

Dacha la mine nu este prea mare. La baza parter zdrobit, care a arborat panoul de podea standard, modulare din lemn domik.Nizhny a devenit living și bucătărie, în timp ce al doilea este împărțit în două camere, dormitoare. Am vrut să folosesc fiecare bit de spațiu, astfel încât spațiul de sub acoperiș, sa decis să se transforme într-un pod mic. Dar pentru realizarea acestei idei, a fost necesar să se facă o scară, iar spațiul de sub era foarte puțin. Spațiul superior din tavan a fost limitat la realizarea bar, peretele dintre camere, care era o ușă și o conductă de țeavă sobă din cărămidă și coș. Pentru ca totul să scări era foarte puțin spațiu - 0,5 m de 1,5 m scări simple cu lonjeroane ar lua jumătate din cameră, și nu a vrut să facă ..

Timpul a trecut, și nu a existat nici o soluție. Scari pliante în cazul în care nu au fost vândute, și nu te nimeni nu a fost luată. 
Dar, o dată în următorul număr al revistei «master» polonez prietenul meu a observat un dispozitiv idee scara interesantă de-a lungul peretelui. A fost un raft de munte, similar cu bookshelves sovietice standard. Acestea au fost plasate una pe alta schimbare, creând o etapă confortabil separat pentru fiecare picior drept și stâng.

Aceste scări se numesc scări cu pas variabil, în cazul în care picioarele dreapta și stânga sunt situate faza. În limba engleză se numește scara Spase economizor de scară - conservarea scară spațiu. Și în viața de zi cu zi, astfel de scări se numesc o mulțime de distracție, alege opțiunea dorită: rață sau gâscă pas scară călugăr sau sângeroase, fluture, canotaj și foarte dans: Samba :))

Dar particularitatea scărilor din revista a fost că spațiul de sub suprafața de rulare nu „mers pe jos“ și a fost utilizat în mod eficient pentru depozitare.

Video: Stairway to Heaven (13 serii)

Ideea a venit în minte, dar în procesul de gestație și să se adapteze la gusturile noastre, la stilul de cameră și, cel mai important, nevoile schimbat la nerecunoastere. Sa întâmplat că, scurtarea treptat, rafturi a crea o etapă confortabil și transformat scara în dulap-bibliotecă. De-a lungul peretelui erau două rânduri paralele de rafturi care sunt deplasate una în raport cu cealaltă în înălțime cu jumătate. Pentru fiecare picior - numărul lui, vine chiar numai la dreapta, la stânga - spre stânga (mișcarea relativă).

Este foarte dificil de explicat cuvintele mele tehnologiei de construcție scara. Mai ușor, probabil, să facă.
În primul rând, partea din spate montat adiacent peretelui unui număr de etape. Table au fost atașate rigipsului de lemn pe lipici și se leagă între ei pe colțuri cu șuruburi.

Acesta poate fi montat în mod diferit: atașați de pre-bar la perete, și apoi să impună pe el o margine a nivelului de bord.
Apoi, suporturile verticale sunt realizate în capetele bord-raft. Copiile de rezervă sunt plăci cu scări de mână alpinism cei care se trezesc, suport pentru ei - rândul anterior de rafturi.

După instalarea peretelui adiacent șirurile de rafturi pentru ea pentru a atașa rândul din față. În locurile de contact de (intersecție) cu primul rând de rafturi ligamentului a fost realizat cu ajutorul stifturi de lemn pe lipici. Aceasta a adăugat rigiditate scara structurii.

Unele rafturi sunt realizate pas cu scara pe întreaga lățime a solidului, care este, de asemenea, adăugat la stabilitatea ei. Aceste table top rafturi din oțel sub televizor, a șaptea din partea de jos treaptă pe care aruncătorul cu flori și un raft în care partea de sus a ușii. Când este privit de sus, acești pași apar în formă de L și ocupă un loc în primul rând de rafturi. 

Spațiu liber sub ușile TV acoperite. Dar nu se poate face acest lucru - depinde de nevoile si dorintele.

În general, o vedere în plan a unei scări este aici astfel: 



Ladder & amp; quot pas rață

Ea merită o discuție separată problema siguranței traficului pe o astfel de scara abruptă. A fost necesar să se stabilească o bară de mână de încredere, mana curenta. Într-un proiect, care a fost descris în revista „master“, fasciculul de pază feroviar a fost că sa bazat pe verticala fascicul montantul numai în punctele inferioare și superioare ale scării. În același timp, rămâne spațiu deschis și neprotejate de-a lungul toate nivelurile. Destul de fiabile și de decizie periculoasă. Am pus balustradă pe verticală, și au devenit un fel de zid de protecție. 

În acest scop, montanții sunt atașate la partea de sus a grinzilor de tavan și la capătul rândului din față de rafturi. Rezultatul a fost un fel de palisadă, cad prin faptul că destul de greu.

scări balustrade

înălțime Etapa a devenit destul de mare (20 cm pentru fiecare etapă, și un total de 40 cm pentru o singură etapă), și face mai ușor pentru a merge în jos (și este mult mai periculos decât de ridicare), ne-am atașat pe partea de sus a unui mâner de lemn rotund pe treapta de jos. Aceasta ajută să se simtă coborârea Dodge.

Nu fără câteva trucuri. Între partea dreaptă a tubului gol și pe scări a fost un mic decalaj de aproximativ 10 cm. Acesta a închis barul cu balama pian. Rezultatul a fost o nișă mică pentru depozitarea obiectelor lungi, cum ar fi tije de pescuit și scări, scările pliante.

Pasul de jos, de asemenea, are un secret. capacul este ridicat, iar interiorul este foarte convenabil pentru a stoca orice fel de obiecte de vacanță.

Caseta de sub scări

Pe rafturi îmi place să pun flori. Lemnul este remarcabil fond pentru compozițiile sezoniere diferite.

Video: Tipuri de scări la mansardă. scări în spirală frumoase

Scări rafturi

„>

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu