Gradina poveste Ural Tatyana Golubeva

Video: KVN Olga Kartunkova: Cel mai bun!

compoziţie Gradinarit

Nu pot spune că grădina mea are o formă completă. În fiecare an apar modificări: uneori plantele cad după iarnă, uneori nu pot obține inovații din trecut. Formarea Garden - un proces creativ, și nu există nici un sfârșit.

proprietar de grădină: Tatyana Golubeva, Design Engineer
gradina Locul de amplasare: regiunea Sverdlovsk
caracter: grădina colectorului
complot: 11 acri
Varsta gradinii: 26 ani

Perete in perete

Layout-ul este determinată în mare măsură topografia neregulată: cădere verticală în zona - aproximativ 5 metri. Trei terase conectate prin scări, curg una în alta și pante zone întărite ziduri de piatră naturală de reținere.
Pereți de design diferit: masiv de o piatră mare în porțiunea de gips carton parte a peisajului și piatră subțire armat, acoperit, în față, o zonă regulat.

Granița dintre peisajul natural și formal, a devenit un foișor cu drovnitsa și situate în apropierea lacului. De-a lungul zidurilor de sprijin curbate I sunt plantate morcovi, sfecla si alte legume cu blaturi decorative, pentru a sublinia direcția de piese.

Iarna si vara

meteo Ural este capricioasă și imprevizibilă, unele specii de plante care nu pot tolera climatul nostru, așa că a trebuit să experimenteze foarte mult.

Când am început să se stabilească grădină, informații despre plante ornamentale este aproape că nu există, totul a trebuit să iau empiric. Am avut grijă de răsaduri atât pentru copii mici, multe dintre plantele cultivate din semințe. În primul rând a apărut conifere: arborvitae, ienupăr, cedru de pin, brad. Este dificil să ne imaginăm că la un moment dat au fost butași mici: acum trebuie să taie plantele cultivate până pentru a economisi spațiu pentru flori.

Am pus conifere, astfel încât să creeze intrigi: ca o plimbare în grădină, treptat, panoramă magnifică. În plus, acestea acționează ca accente și de a crea un microclimat unic - este acum sub ele cresc plante perene umbra-tolerante.

O mare varietate de conifere ajută să perceapă site-ul ca un evergreen excelent (de la galben la argintiu-albastru umbra ace) compoziția în orice moment al anului.



tui coroana verticală și pini schimba și de a sublinia formele tridimensionale de pietre, și târâtor ienuperi și microbiota mări vizual terase plane înguste și în mod eficient cu ei în jos.

grădină cu pietre

Acesta este un alt hobby-ul meu. Diferite în formă, o înălțime de umplere și legume, grădină cu pietre da site-ul caracterul complet - acestea imita peisajul montan și de a servi ca trecerea de la o zonă la alta. spoturi luminoase esențiale în grădini stâncoase, plante acoperire sol - stonecrops, cuișoare, Iberis, ierburi, ferigi, pitic - au creat o scenă pitoresc. Pe un mic deal stancos am plantat mai multe tipuri de tineri. Este interesant de a vedea modul în care acestea schimba culorile pentru sezonul și Bloom. O astfel de diversitate în fundal verde de molid &lsquo-Nidiformis&rsquo- efectul terenului muntos.

Pentru a proteja solul de supraîncălzire și solare de eliminare diapozitive alpine care le folosesc piatra sparta, în paturi de flori - cedru scoarță de copac. O astfel de metodă poate reduce timpul de a elimina buruienile, ceea ce este important.

colecții

Iazuri înconjurat de o colecție destul de mare de sălcii ornamentale și plante perene. balans de culoare este foarte important pentru mine, pentru că ideea de grădină coloristic - toate nuanțele de verde, cu mici incluziuni de culori luminoase vopsea. Prin urmare, atunci când se creează o colecție de gazdă I în primul rând, să acorde o atenție la culoarea și forma de frunze. În mixbordere asamblate armonios Astilbe, Heuchera, daylilies, violete, peltifillumy, Goryanka și alte plante - Înflorire începe la sfârșitul lunii mai și se termină la sfârșitul toamnei.

Video: Gradinita №13 oraș Tavda. Animație desene animate "Fairy poveste despre o fată Nina și foc"

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu