Stil, stil sau imagine din grădină

complot gradinaRecent, mă simt neliniștit când am auzit de la colegi sau să se întâlnească în grădina de presă grădină frază stil, cu toate că odată ce el a folosit de multe ori acest termen. Acum, cu atât mai profund implicat cu această problemă, cu atât mai evaziv mi se pare acest concept.

Există un stil?

Este ciudat să aud atunci când spun că este atât de mult de stiluri de grădină, în plus, aceste canoane, și prin aceea că - de altă parte, Anglia și Franța&hellip- Dacă în arhitectura clasică, avem o serie de caracteristici unice și uzanțelor care aparțin peremptoriu unuia sau un alt stil, grădini, chiar istorice, nu poate fi distincție la fel de clară între stiluri și fără îndoială suntem interesați includ o grădină la unul sau altul. Canoanele nu sunt atât de rigide, limitele sunt neclare.

Diferente naturale locuri da caracteristici unice chiar aproape în calea estetică grădinilor. Și în grădinile timpului reflectat mult mai clar decât în ​​structurile arhitecturale, schimbându-le dincolo de recunoașterea pe termen scurt.

Desigur, pentru a spune că toate grădinile eclectic, amestecate și sfidează clasificarea, ar fi o prostie. Cum să spun că ei nu au în calea lor de o anumită identitate. Dar se poate compara stilurile lor, cum ar fi arhitectura clasica? Nu este chiar cu privire la ceea ce se numește stilul în manualele: peisaj și regulate, peisaj și engleză.

O mare varietate de grădini și grădini aparținând fiecărui grup, și atât de diferite unele de altele, se combină conceptul de stil - o utopie. În cel mai bun caz am putea numi o direcție stilistică. Dacă te gândești la ceea ce face o grădină exact așa cum le vedem, vin în minte trei factori: geografie (în sensul cel mai larg, inclusiv existente în condiții naturale, culturale și practici economice), statutul social al proprietarului (ocupație, resurse financiare, aspirații de viață), precum și contextul cultural și istoric. Matematic simplu face posibil pentru a înțelege ce se poate obține o mare varietate de imagini grădină la diferite combinații ale acestor factori. Chiar dacă nu se compara variantele extreme (de exemplu, o grădină aristocratică de secole trecute în partea de sud a țăranului curent în partea de nord), și să ia în considerare mai aproape de fiecare alte exemple, iar apoi vom vedea diferențe semnificative.

Adăugați la acest lucru, și de împrumut - Joaca născut undeva în direcția de artă gradina originale într-o altă țară, într-o perioadă istorică diferită. Aceasta dă naștere în mod inevitabil la ceva nou, o întreagă serie de imagini unice, care de mari și nu mai poate fi numit în același mod ca și originalul numit. În stadiul actual, am ajuns la o mare diversitate de specii, iar această evoluție continuă. Unele dintre ele sunt de scurtă durată, iar unele mult timp pierdut populyarnost- unii rămân în istorie, altele nu sunt. Dar dacă ia în considerare stilurile lor?

stilizare

Nu cred. Pe măsură ce începem acest lucru sau că imaginea fond crescut reprodus în peisaj, ceea ce facem? Construirea o grădină într-un anumit stil? Pentru mine, așa că, de asemenea, nu! Cel mai bun Stilizarea afacere, apoi numai cu mari rezerve.

Pastișa cuvânt, desigur, este destul de convenabil. Pe de o parte, vă permite să nu afecteze conceptul de stil, pe de altă parte - toată lumea înțelege ce este în joc. Dar aici este necesar să fie atent, deoarece stilul - este încă o încercare de a imita un anumit stil în noul context istoric și artistic. Și dacă stilul nu a fost? Dacă e doar amintirile din satul bunicii mele sau grădina din film? Din ce în ce, eu folosesc imaginea cuvânt și mai siguri de exactitatea lor.

Imaginea gradinii

Într-adevăr, fiecare dintre noi în capul meu există o bibliotecă mai mult sau mai puțin bogată de fotografii cu imagini de grădini. Recent, am realizat cu colegii cu înverșunare certat dacă există o grădină rusă. Dacă urmați ceea ce se spune mai sus - nu există nici o, și nici japoneză, franceză, engleză. Clasificarea artificială generaliza uneori neobobschaemoe. Dar avem în vedere este destul de imagini clare de gradina rustic englezesc cu mixbordere năpădite pe fundal Yorkshire piatră și grădină oraș englezesc usadby- japoneză cu mușchi verde cu kamnyami- starodachnom grădină rusă, cu hamace sale și prea mare, cu viță de vie scândură verande și sat din sudul Rusiei. Ma gandesc la toate acestea, se poate vedea lipsa de stiluri, cum ar fi limba engleză, și, în același timp, în prezența unui set mare de modele de recunoscut, fiecare cu propria lor soluție arhitecturală, de umplere de legume, coloristic caracteristică și elemente decorative. Adesea, ele nu au nici măcar un nume!

Existența unor astfel de imagini în imaginația tuturor nu este surprinzător. Un fapt interesant este faptul că persoane diferite, ele sunt similare. Timp de mai mulți ani, am realizat un experiment, oferind oameni de toate vârstele și profesiile pentru a descrie asociațiile lor cu diferite imagini de grădini. Noi nu suntem familiarizați cu fiecare alte persoane în principala asociație a coincis optzeci la sută: numit aceeași plantă, materiale de construcții, forme arhitecturale tipice mici.

Birch, încolăcit cu viță de vie de casa din lemn de pin de creștere fără un gazon sol și gazon luncă&hellip- și chiar prezența unor specii exotice în prim-plan nu ne permite să scape de ideea că acesta este un nativ, local, rusă.

Video: stil japonez de design de gradina



Gray, pietriș, cu praf uscat&hellip- și în ochii holbați mediteranean, în ciuda originii grădina englezească. Și aceasta în ciuda absenței unor astfel de personaje puternice ca chiparos, lavanda si plante similare, teracota, ziduri de piatra alba si alte Commonplaces de atributele o grădină mediteraneană.



In contrast cu cele anterioare nu este uscat și umed. plante Lopushistye umede, suculent. stări și diferite asociații foarte diferite. Vreau să spun Anglia, dar între timp origine olandeză grădină.



Deja nu este Versailles, dar încă departe de a fi o grădină obișnuită engleză cu ierburi. Eclectismul timpurilor moderne - clasic combinat cu o sculptură modernă.



În cazul în care clădirea se referă la Anglia, plantele din prim-plan a clarifica faptul că este Anglia rurală, în cazul în care vecinii au crescut tisa tunsoare și cimișir, plante perene și anuale.

Video: Vkusnyuschie PASTA-găti un nou mod! | Lasagna - Stil Rețetă Rusă



De unde provin aceste imagini în imaginația noastră, pentru că în unele țări, nu avem, și în alte perioade ale istoriei nu se poate ajunge acolo, dacă au vrut să? Probabil, din cărți, inclusiv romane istorice, cu picturi, de filme, și, probabil, de vise, amintiri de călătorie sau din copilarie. Unii sunt iubiți, și vom începe să le cultive în noi înșine pentru a obține o mai bună în timp, realizând că această imagine este adecvată și ceea ce nu este. Nu contează ce imaginea, uneori, nu are un anumit titlu, mai degrabă că persoana însuși este în mod clar: cabana profesorului, iaz Vasnetsov Alyonushka ... Pre-cultivarea unei imagini vă permite să apoi foarte ușor pentru a ridica plantele gama de materiale, sculptura, balanța de spații deschise și închise . La etapa inițială, nu poate fi chiar conștienți de plante specifice, tipuri de piatră - cel mai important, o bună înțelegere a caracteristicilor lor.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu