Rusia Gardens: Gradina marina Shimanskaya

Video: tomatele din grădină Rusia

Garden Marina Shimanskaya

Grădină și pepinieră Shimanskaya Marina este situat în regiunea Leningrad. Mistress acestei frumoasă grădină frumos amenajată a reușit să combine stilul cu conținut de colectie.

În 1991, am fost un orășean, a primit teren, fără paturi răspândirea de legume de mult entuziasm. Și în luna mai anul următor, am fost șocat vecin lalele - diferite culori, forme și mărimi. Am învățat că există lalele franjurate, duble, liliales, cu întârziere, mai devreme, mai degrabă decât doar de culoare roșie, care a dat toată lumea de pe 8 martie. Sa dovedit că un vecin a adus materiale de plantare din Lituania. Toata vara am fost de vânătoare pentru bulbi. Micul vârfuri verzi lalea șutează in primavara anului viitor a produs o impresie uimitoare asupra mea. Sentimentul că banii cheltuiți, efort și speranțele nu au fost în zadar, și încolțite viață nouă a fost atât de puternică încât imediat am decis asupra unei noi experimente de grădină.

Video: Faith Film Cars - participanții noștri constant de seminarii și de călătorie

Garden Marina Shimanskaya

Următoarea pasiune a fost stonecrops. Au crescut peluze uriașe și acoperite cu pete colorate foste paturi de legume. Urmatorul proces de achizitie a plantelor a devenit de necontrolat. Aș putea petrece ore de mers pe jos printre bunicile care tranzacționate răsaduri, cu celălalt capăt al orașului pentru a trage pe sine multe ghivece tonyusenkoy verde tulpini, rădăcini împachetate într-un ziar, și apoi până târziu în noapte pentru a planta această bogăție folosind regenerate din spațiu teren virgin.

Garden Marina Shimanskaya

Când fiica cea mica a crescut un pic și a mers pentru a explora lumea, ciocnindu în mod constant în paturi kochkoobraznye și care se încadrează buruieni obiecte ascuțite, ne-am dat seama că site-ul trebuie cumva echipeze. Doar în acest moment a intrat în folosință un nou concept la modă - design peisagistic. Din fericire, fiind la început, nu ne-am suspecta ce dificultăți și provocări se află în față. Egal - trăim! - M-am gândit, și sa așezat la site-ul proiectului grădină. Desigur, a fost destul de înfumurat: în posesia mea a fost doar o entitate biologică, o mare dorință de a face ceva frumos gradina si o grosime enciclopedia în Cehă, cu imagini frumoase.

Garden Marina Shimanskaya

De atunci, au trecut 18 ani, grădina a crescut, sa schimbat dramatic și a devenit mai complicat, dar se bazează pe toate din același proiect de amatori. Și apoi prima mea experienta unui peisaj placut tuturor celor care au venit să viziteze. Și cedând rugămințile ei vecin, am făcut un complot gradina si proiect pentru ea. Primele reviste grădină naționale în curând a apărut. Ei au fost tipărite și proiecte, site-uri realizate de landshaftnikami profesionale. Prin comparație, propriile mele două proiecte au fost realizate suficient de competent. Apoi am primit ideea în sine pentru a deveni un designer de grădină.

Video: ONG GARDENS RUSIEI Opinii + trimiterea de despachetare VARA 2015 & din nou! Rose de John Davis

Garden Marina Shimanskaya

A spus - făcut. M-am dus să studieze la cursurile de design peisagistic la Universitatea de arhitectură, a absolvit cursuri paralele în design de gradina, iar apoi a primit o poziție în compania peisaj dendrologist. Lucrul cu arhitecți profesioniști a fost foarte interesant și instructiv. Am căutat să creeze un frumos zone de grădină, bazându-se pe omologii de Vest: cealaltă la momentul respectiv și nu a fost. Dificultățile apar în etapa de implementare a proiectului.

Garden Marina Shimanskaya

Sa dovedit, nu este ușor de a găsi plantele pe care le-am proiectat în liniștea studiului său. dependenta mea a inceput flori amenajate, și ea însăși a luat ideea de necesitatea de a se dezvolta plantele cele mai dorite pentru realizarea deplină a ideilor lor creative. În același timp, o oportunitate de a cumpăra un teren pe care sa decis să planteze flori pentru munca mea peisaj. Deci, a existat o pepinieră de plante ornamentale pentru amenajare a teritoriului Alexander Garden.

Garden Marina Shimanskaya



Phlox mea de colectare a peste 150 de soiuri, și este actualizată în mod constant. Mi-a plăcut imediat Phlox. La început, nu am acordat o atenție la ei, de gândire, la fel ca mulți dintre colegii mei de la care Brumărele - un flori rustic din grădinile din fata bunicii mele. Dar, în vara anului 2000 (chiar un an să-și amintească!) Cea mai mare parte a reflexului apucând dobândit mai multe soiuri. Un an mai târziu, am împărtășit și puieți cultivate. Imaginează-ți surpriza mea când, în mijlocul verii cu o parte din paturile de grădină floksovoy literalmente aprins cu flacără portocaliu, roșu și violet incendii.

Garden Marina Shimanskaya

smocuri mari, Plantat Brumărele saturate de culoare peisajului, iar aerul - mirosul. Pe fondul altor flori privit în mod diferit: uneori, mai luminoase, uneori pală&hellip- dar întotdeauna pitoresc. Brumărele schimbarea culorii pe tot parcursul zilei. Chiar și ierburi în creștere în spatele unui tufiș privit în mod diferit, în funcție de culoarea cea mai apropiată mănunchiului. Am realizat: Brumărele - avantaj neprețuit pentru proiectare peisaj. Și ce se poate face cu ele paturi! Asta e într-adevăr în cazul în care spațiul de imaginație!

Garden Marina Shimanskaya

Deci, iubirea Phlox a venit dintr-o dată, dar o dată pentru totdeauna. Numărul de soiuri crescut exponențial. Acum, colecția de brumărele alimentată în mod clar și intenționat. În primul rând, am cumpăra soiuri de foarte devreme și termeni foarte târzii de înflorire, brumărele bordură redusă. Eu o fac pentru utilizarea sporită a Brumărele în paturi de flori.

Garden Marina Shimanskaya

Desigur, dobândi noi produse și de selecție mondială: Brumărele cu colorat neobișnuit, forma de flori sau inflorescențe. Din nou, cu speranța că acest lucru se va aplica în cazul în care anterior Brumărele acest lucru nu a fost posibil. De exemplu, seria Sentimente Phlox aspect foarte interesant în grupuri de conifere sau paturi de flori de luncă, în timp ce soiurile convenționale sunt nepotrivite. De la soiurile tradiționale au luat rezistente la boli, cu tulpini puternice și compacte - acestea nu ar trebui să fie legat. Cu textura densa de petale - ele rezista mai bine vant si ploaie.

Garden Marina Shimanskaya

Sunt pasionat de crearea de paturi de flori albastre. Ei fac grădină un misterios, în continuă schimbare, profundă. Este, prin urmare, deosebit de atent luat albăstruie și obținerea Phlox albastru deschis. Aceeași muncă scrupuloasă de plumb și alte plante perene: echinacea, delphiniums, Veronica, ierburi decorative.

Video: Paturi organice Rozum pentru gradina, curte. zmeura de plantare

Garden Marina Shimanskaya

Ultimii ani ai grădina mea este deschisă publicului. Aici cursuri pentru studenți, cursuri de master pentru stagiari grădină, circuite. Vino pentru a vizita colegii - Florării si designeri de la Moscova, Estonia, Țările de Jos, Republica Cehă. Astfel de întâlniri sunt pentru mine - o vacanță. Comunicare oameni entuziaști inspiră și energizează idei noi. Oamenii spun pentru mine: N-am mai văzut atât de multe culori frumoase, la o dată, sau am folosit nu ca Phlox, dar văzând dvs. .., și, de asemenea, vreau să fac asta acasă!!. Aceste cuvinte mi-a dat încrederea că munca mea aduce bucurie oamenilor. Nu este necesar pentru fericire?

Garden Marina Shimanskaya

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu