Soiuri de Ligularia: un interviu cu amelioratorului Serzh Fafara

Serj FafaraÎncepând din 2007, în vânzare au început să apară una după celelalte soiuri noi de o serie de Ligularia Osiris (Osiris). Aceste elemente noi s-au născut aproape de Montreal, în pepiniera cultivatorului canadian și hybridizer Serj Fafara

O scurtă istorie

Selecția Ligularia Serj Fafara angajat din 1995 - timp de 16 ani! Înainte de aceasta, timp de trei ani, el a adunat o colecție de specii și soiuri de genul Ligularia (Ligularia) Și aproape de ea. în vârstă de 11 de ani, el doar a trecut, semănată, privit și selectate fără a intra în cultura oricare dintre răsadurile rezultate - după ce noul soi trebuie să fie cu adevărat noi, și nu au doar un nume diferit, un pic diferit de predecesorii lor. În 2007 a venit prima vânzare a soiului de seria Osiris - `Osiris Fantaisie`. Acesta a fascinat toate obiceiul compact, forma neobișnuită a lamei de frunze. În 2008, acesta a fost urmat de `Osiris Caf Noir`Frunze aceeași formă, dar cu recreșterea vopsit in culoarea violet-maro. Cu toate acestea, problema nu a mers destul de modul în care a fost anunțat în anunțuri - promise de plante Darwin `Osiris Pure Fantaisie` cu frunze pestriț uimitoare nu a apărut până în prezent. În 2010, piața internă a devenit disponibile materiale podroschenny micropropagare în casetele de două feluri: `osiris Evolution`And`osiris Pistache`. Ambele soiuri de frunze rotunjite cu o bază în formă de inimă, o frumoasă Nervurile contrastante, schimbarea culorii pe tot parcursul sezonului.



- Serge, faci hibridizare pentru o lungă perioadă de timp. Ce plante lucrai?

- Am început în 1987. În Europa și Statele Unite, am un brevet pe Ligularia și margarete soiuri, de asemenea, înregistrate de bujori și gazdă. Eu lucrez cu mai multe tipuri, în special cu hepatica, Glaucidium palmatum, cu gazde, echinacea, bujori, daylilies, stanjenei japoneze.

- Ce-a făcut să acorde o atenție la Ligularia - din încrederea că oamenii pur și simplu nu vor dispus să le pună în grădina dumneavoastră, dar, de asemenea, pentru a căuta elemente noi, așteptați continuarea seriei?

- Acum cincisprezece ani, am observat o pată albă pe una dintre plantele de la auto-semănate `Othello`, și, în același timp, nu arată rău. Și asta ma făcut să mă gândesc să dețină auto-polenizarea acest caz. A fost nevoie de șapte ani înainte de a vedea rezultate, demne de atenție. Din momentul în care am devenit convins că fanii și colecționarii vor fi interesați, și nu contează cât timp va dura la locul de muncă, pentru că nu au fost chiar un singur pestriță Ligularia pe piață.

- Nu a fost îngrijorarea că neobișnuit Ligularia nu poate concura cu gazdele?

- Nu, deloc, deoarece acestea sunt complet diferite de plante, cu toate că ambele cresc in umbra si umbra partiala. Ele pot fi perfect combinate între ele în compoziții.

- Și oricine altcineva implicat în hibridizarea Ligularia?

- Cel mai probabil, da, dar eu personal nu am nici unul se aude.

- Plantele cu frunze pestriț destul de dificil pentru a se potrivi în mod corect în grădina de flori - ei nu au un aspect natural, uneori prea extravagante. Ce reguli va ajuta pentru a evita site-ul transforma într-o pilotă?

- La fel ca și cu gazdele, este o problemă de bun simț: este necesar să se poată utiliza un plante pestriț ca spoturi luminoase, distribuite în mod rezonabil între pete întunecate. Și a evita plantele cu frunze pestriț de vecinătate foarte diferite. Dar, aceasta fiind o chestiune de gust, a rezolvat întotdeauna proiectantul - ultimul cuvânt pentru el (sau ea). Folosiți plante de grădină cu frunze pestriță nu este ușor, există sunt necesare simț al proporției și gust artistic.



- Porturile Este aspectul general al Ligularia aceasta floare?

- Eu ma iubesc florile Ligularia, mai ales pentru că ei floare la sfârșitul verii, când grădini cu plante perene arata de multe ori pentru mai multe părăsite. flori galbene Ligularia bine în ton cu frunze verzi și vișinii ale unor soiuri. În ceea ce privește pestriț, se întâmplă că unii gradinari nu le place flori, și au tăiat tulpinile de flori.



- Este adevărat că, în timpul iernii diferite Ligularia robustetea? Noi în regiunea Moscova, se întâmplă că unele tendințe sunt uciși în timpul iernii.

- Avem același lucru se întâmplă în severitatea ierni noastre. Uneori, după o iarnă grea, unele Ligularia toamna, indiferent de soiuri tolerante.

Are insuficiență -Byvayut - o plantă (sau grad), pe care le admira, rămâne nerealizat pe piață, vândut prost?

- Se întâmplă foarte rar, deoarece Ligularia că suntem punerea pe piață, a demonstrat anterior în grădinile noastre, și să se înmulțească, noi doar cei care sunt foarte populare în rândul vizitatorilor.

- Ce se întâmplă în lumea de colectare plante perene ornamentale?

- Din moment ce sezonul nostru de creștere este scurt, frunziș joacă la fel de important rol ca florile. Frunzisul are, de asemenea, un avantaj - acesta își păstrează frumusețea pe tot parcursul verii. Ea a înțeles mult timp japonezii, ei au culoarea frunzelor, dovada preferată lung - grădinilor lor minunate și unice.

- Ce fel de cultură poate participa la hibridizare intergenuri cu Ligularia? Le puteți trece cu reprezentanții altor genuri, cum ar fi Kakalia akanitolistnoy (Syneilesis (cacalia) aconitifolia)?

- Nu știu. În principiu, este posibil încrucișarea speciilor similare genetic, adică, aparținând aceleiași familii. Dr. Ito Toiki a dovedit că a trecut ierboase si arbori bujori. M-am fost de succes hibridizare interspecifică - obține zero `Osiris Fantaisie`Cu unul dintre soiurile de Ligularia japoneze.

- Serge, si va participa la expeditiile botanice pentru a găsi plante noi promițătoare?

- În țara mea - desigur. Și dacă mi-ai invitat, atunci voi călătorit și a ta cu bucurie. Vă mulțumim pentru interesul dumneavoastră în munca mea și plantele mele. Voi fi bucuros să vă văd în grădini și sere mele, dacă vii la Quebec.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu