Clematis: Raymond Evison grad

Raymond Evison (Raymond Evison) și noile soiuri: mov si roz inchis Edda Sallyreproducție Clematis Raymond Evison popular în întreaga lume. În Rusia, de asemenea, ei știu și dragoste și așteaptă cu nerăbdare noi soiuri. Am întrebat Breeder bine-cunoscut al muncii sale.

- dl Evison, multe soiuri Clematis retrase de dumneavoastră, în colaborare cu compania daneză Poulsen, care este cunoscut pentru trandafiri. Care sunt beneficiile unei astfel de cooperări?

- Am lucrat împreună din 1992. Combinând cunoștințele noastre de Clematis și experiența lor de reproducere oferă un efect sinergie. Ca urmare, acum aproximativ 75 înregistrat noi soiuri. Și, în curând vor fi mai mult.

- În câte țări sunt de vânzare Clematis dumneavoastră?

- Principalele piete - Marea Britanie, urmată de Statele Unite și Canada, Europa. La fel ca Japonia, China, Australia, Noua Zeelandă, America de Sud și Africa de Sud. retea de distribuitori vinde licențe pentru soiurile noastre. Și producția este realizată în canisa în Guernsey în Marea Britanie. Cultivăm aproximativ 3 milioane de plante pe an, aproximativ 20% din lume plante Clematis piață. Ne sunt propagate prin butași Clematis. Mai mult de două hectare de producție intensivă high-tech.

clematis Parisienne

Video: Clematis 2010

- dacă va fi ceva interesant și neobișnuit în lumea Clematis în următorii 5-10 ani?

- În ultimii 15 ani ne-am concentrat pe Clematis creștere a animalelor care vor înflori mai mult, au mai multe flori deschise în același timp, acestea ar trebui să fie din partea de jos la apex trage. Vechile soiuri, cum ar fi Lasurstern sau Președintele, o singură floare mare la sfârșitul trage. soiurile noastre sunt înflorite peste tot evadare. Așa că ne-o dorim pe viitor pentru a afișa mai multe terry Clematis. Cu toate acestea, ele sunt mult mai greu de obținut, pentru că cele mai multe dintre soiurile noastre de terry - sport sterile, și nu pot fi utilizate în reproducere. Dar am dezvoltat un program foarte serios de creștere și așteptăm cu nerăbdare la rezultate impresionante. Deci, suntem acordând mai multă atenție la dimensiunea de floare, pentru că cele mai multe dintre soiurile noastre în ultimii ani - cu flori mici sau mijlocii. Recent, am fost de reproducție Clematis pentru gradini mici, care pot fi cultivate în parcul orașului, pe balcon, verandă.

Clematis Blue Ice

- Când în sfârșit va duce la Clematis cu adevărat roșu?

- În momentul de față, nostru cel mai apropiat de Clematis roșu - Rebecca. Și avem țaglă bun în viitorul apropiat: chiar mai bine, chiar roșiatică. De asemenea, vom selecta un soiuri cu adevărat albastru.

- Care este temperatura minimă este menținută Clematis plantat într-un container?

- Avem o întreagă serie de soiuri - Colecția Boulevard, - care pot fi cultivate în recipiente mici, 60x60 cm grădinari ruși mi-ar sugera, în picături ei pentru iarnă în sol sau curat într-o cameră de îngheț rece .. În Anglia, ei pot petrece iarna în container și în grădină.

Clematis Fântâna de cristal

Video: Elul ng 'Niobe'

- Putem să crească Clematis într-un container pentru mai mulți ani?



- Da, nici o problemă. Alege soiuri compacte, cum ar fi Bijou sau lucrătură fină - acestea sunt în înflorirea de aproximativ 30 cm în înălțime. Ele pot fi chiar cultivate ca plante ample în ghivece mari suspendate.

- Clematis Viennetta, Mentă, Fistic și Cassis Conceput pentru creștere în interior?

- Da, în Rusia, acestea sunt cel mai bine cultivate în containere, în vara în grădină și în transferul de iarnă în camera de inghet sau conservator.

clematis Bijou

- Care sunt plante perene - cei mai buni parteneri Clematis?

- Perene sunt bune, deoarece acestea pot ascunde zona de rădăcină de Clematis. Acestea ar trebui să fie un sistem de rădăcină de mică adâncime. Lista de specii adecvate este foarte mare, puteți găsi în cartea mea Clematis pentru spatii mici.

- Care este cea mai frecventă greșeală novice klematisovoda?

- clematis Plantarea la baza peretelui sudic, unde solul este foarte uscat, iar trunchiurile copacilor este încălzit sub soarele arzător. Este important să se pritenyat la sol în jurul lăstarii de Clematis - aici rău și perene și anuare. Cei care cresc Clematis în plin soare, am recomandăm utilizarea roșu moderne, alb, violet profund sau albastru plin de soi - ei nu arde sau arde doar ușor. Roz și soiuri de culoare roz deschis, cum ar fi escapadă sau Oh La La, mai potrivite pentru poziția umbrei în mișcare în cazul în care lumina directă a soarelui - 3-4 ore dimineața sau seara.

Clematis Oh la la

- Ați încercat să lucreze cu Clematis erbacee?

- Personal, erbacee Clematis și melkotsvetkovye place mai mult, dar piața preferă-soiuri de mare, astfel încât lucrarea principală - pentru a le. Am lansat pe piata Clematis ierboase foarte interesante cu privire la un metru de mare, dar cererea pentru aceasta este încă foarte, foarte scăzut. Oamenii doresc varietate cu flori luminoase de mari dimensiuni. Om de afaceri din interiorul spune-mi: să fie implicat în care se vinde bine, iar cultivatorul - iubește specii și Clematis erbacee cu flori mici.

- Clematis si trandafiri - un clasic parteneri. Ce Clematis este mai potrivit pentru acest lucru?

- Ai nevoie doar de a alege o varietate de al treilea grup Clematis tăiere (cultura puternică, lăsând lăstarii de până la 30 cm). Atunci nu va fi absolut nici o problema. Dacă doriți să puneți pe trandafiri Clematis tăierea de-al doilea grup, cum ar fi terry Diamantina sau arctic Regina, nu este o idee bună - ei floare în primăvară pe vechile lăstari, care au nevoie pentru a salva. Prin urmare, în ceea ce privește reducerea costurilor forței de muncă și fiabilitatea este mai convenabil de a alege al treilea grup Clematis, cum ar fi Rebecca, Blue Ice, Kingfisher, Ametist Frumusețe, Shimmer, semidouble reflecţii. Toate acestea sunt într-adevăr frumoase trandafiri parteneri.

clematis Diamantina

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu