Grădini și parcuri ale orașului Malaga, în Spania grădinărit

Video: Sărbători în Spania. Malaga, Spania

Grădini și parcuri din Spania. Ecologizarea orașul Malaga

Familiarizarea cu frumoase orașe din Andaluzia și capitalul său Sevilla, Urmăm mai departe spre sud, până la coasta mediteraneană a Costa del Sol (cu spaniolă. „Sunny Beach“). climat cald moale, plaje însorite minunate si natura pitoreasca, combinate cu arhitectura tradițională spaniolă atrag milioane de turisti din intreaga lume, oferind 35% din venitul Andaluziei turism de afaceri. Cel mai mare oraș și centrul administrativ al provinciei Malaga din primul minut am fost uimiți de eleganță, splendoarea și culoarea verde specială de pe coasta mării. Nu mulți oameni știu că sa născut în Malaga pictor de renume mondial și sculptor Pablo Picasso și actor de film Antonio Banderas. În onoarea lor, aici deschidem un muzeu, străzi și restaurante numit, aeroportul este numit după Pablo Picasso, și Quay - Antonio Banderas.

Orașul are o rădăcini istorice foarte adânci, fiind fondat de fenicieni în secolul VIII î.Hr., și în AD 206 ani A fost sub dominația Imperiului Roman și a fost numit Flavia-Malatsitana (Flavia Malacitana). Mai târziu, aici a găzduit vizigoții, arabii, și numai în secolul al XV-lea, acest teritoriu a fost cucerit și anexat la Castilia. Desigur, o astfel de istorie bogată este reflectată în modul de viață și apariția Malaga. Situat chiar lângă zidurile Alkasaby- palat musulman construit in secolul blocuri turn moderne X-XI, de lângă Primărie (Casa consistorial), în stil neo-baroc, este considerat unul dintre cele mai frumoase din Malaga, o promenadă modernă construită în stilul de hi-tech.

A petrecut mai mulți ani o reconstrucție la scară largă a principalelor site-uri turistice, port și promenada sunt, de asemenea, de plantare afectate. Strat de flori umplut cu palmieri și plante mediteraneene, realizate sub forma unor dreptunghiuri paralele pe un vast pavaj monoton, uite, în opinia mea, este prea concis și sunt susceptibile să nu să se odihnească și admirație, și pentru trecerea unui flux mare de pietoni.


Embankment în Malaga

Desigur, pentru mine ca un designer de peisaj este în primul rând interesat de tehnicile de grădinărit, precum și sortimentul de plante. Un rol important în oraș plantelor decorare pompă joacă un climat favorabil, cu o temperatură medie de + 19 ° C, chiar si in temperatura medie in luna ianuarie rareori scade sub 10-15 ° C, iar căldura verii, ajungând la prânz până la 45 ° C, dedurizată briza marii. Cantitatea de bază de precipitații cade în toamnă, atingând maximul (95 mm), în noiembrie. Așa că am ajuns la Malaga într-un moment de vegetație mediteraneană a fost ploi superbe și răcoritoare. Și crede-mă, era ceva pentru a vedea!

Mai ales îmi amintesc o mică grădină și portocaliu patio lângă Catedrala principală a Întrupării Málaga (Spania. Iglesia Catedral Mos Basí-lica de la Encarnació-n), a ridicat din nou în 1588, așa cum se întâmplă adesea, site-ul de moschee arabe.

Zona Patio este împărțit în cărări paturi dreptunghiulare, căptușite cu garduri vii verzi forfecate în stilul obișnuit. În interiorul cresc o varietate de flori de înflorire arbuști, mandarina si portocali, tsertsis canadian, agapandusy și păsările paradisului, revolyuta Cycas, palmieri și chiparoși.

Video: Street Spania Malaga 2015

Așa cum este comună peste tot în Spania, în mijlocul patio construit iaz dreptunghiular mic, în care peștii înoată jucăuș și a plantat mai multe arbuști tsiperusa papirusul (Cyperus papyrus), în creștere în mod natural de-a lungul râurilor și în zonele mlăștinoase din Africa Centrală și Sri Lanka. În ciuda începutul calendarului de iarnă, au continuat cu flori de hibiscus diferite soiuri lor.

Aici am văzut pentru prima dată o tufă mare, cu frumoase frangipani alb și crem flori (Plumeria rubra) nativ în Mexic și America Centrală. Datorita frumusetii sale, aceasta planta sa răspândit rapid în multe țări calde, iar acum de florile sale (acestea sunt roz și galben și alb) sunt realizate ghirlande luxuriante și coroane de flori din Hawaii (Hawaii lei), care în mod tradițional sunt oaspeți de bun venit, și fără de care nu trece orice vacanță. flori Frangipani emană o plăcută aromă, amintind de iasomie, citrice si gardenie.


Plumeria în afara de Catedrala din Málaga Întrupării


În jurul rezervorul are mai multe bănci frumoase forjate. Garden situat în umbra clădirilor înalte din jur, este confortabil loc de odihnă pentru localnici și turiști deopotrivă, mai ales vara fierbinte spaniol.

Desigur, pentru a atrage turiști către guvernul alocă fonduri importante pentru amenajarea și înfrumusețarea. Am fost destul de norocoși să vină în oraș la mijlocul lunii decembrie, când întreaga țară se pregătea pentru celebrarea Crăciunului catolic. În mod tradițional, straturile de flori luxuriante deja în ajunul sărbătorilor sunt de plantare mii de puansety stacojiu (Euphorbia pulcherrima), care este adesea numit steaua de Crăciun.

Aceasta planta remarcabila din familia Euphorbiaceae nativ din Mexic și pot fi găsite în întreaga Costa del Sol, în parcuri și grădini, în formă de arbuști cu flori mari. Dar paturile cultivate în sere puansetii au bractee mai mari și focul literalmente aprins. soiuri tradiționale Scarlet paleta de culori cu lamaie complementara, trandafir, coral sau smântână periant.

Impresionant ca imensa piramida de puansetii completate ghivece de flori purpurii pe lângă corpurile de iluminat. În special buchete purpurii izbitoare uita la contrastul cu iluminații delicate, amintind de atât îngheț și decorațiuni în stil baroc.

Aproape fiecare stradă din Malaga, patio sau punte cu o mare imaginație și dragoste decorate recipient plante. Mă bucur să văd că printre vegetația luxuriantă mediteraneană, familiar pentru noi Pelargonium nu este inferior în eleganța și strălucirea înflorit. loc de joacă de vară de unul dintre numeroasele restaurante în apropiere de teatru roman - un exemplu viu al modului de a alege instituții de decor de plante atrage mai mulți vizitatori în același timp plăcut ochiul trecătorilor.

De altfel, o poveste interesantă de Teatrul Roman (Teatro Romano de Malaga), care a devenit una dintre principalele atracții ale Malaga. Acesta a fost descoperit accidental în 1951 în timpul lucrărilor de reparații la Casa de Cultură. În 1994, sa decis să demoleze casa de cultură pentru a scoate la iveală teatru roman, construit în secolul I î.Hr. în timpul domniei Imperiului Roman.

bordură impresionantă de drumuri și trotuare, plantate cu plante tropicale pe care le cresc în venerație la pervaz și în serele. Aici, orice grădină sau un drum de joncțiune - o mică grădină botanică.

Dar cea mai mare impresie Parc de Málaga (App. Parque de Má-Laga), situat în centrul orașului, aproape pe plaja din apropierea portului și de promenada. Pentru o plimbare în acest parc, vă invităm la următorul articol din această serie de povești despre Grădinile din Spania.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu