Așa cum am ridicat prețul de poveste peisagist teren

Așa cum am ridicat prețul parcelei. designer de peisaj Story

Video: Fructe și legume coș de iarna $ de 35

brokeri profesionale și designeri peisaj cunosc unele trucuri, aplicarea pe care este posibil să se ridice valoarea proprietății. În acest articol - o poveste adevărată, spusă de un designer de peisaj din Canada Jody Hudson. Ascultă ...

În mod normal, pepiniere cresc anumite tipuri de plante, și cel mai adesea este o plantă, care în prezent există o cerere, iar cererea este determinată la rândul său,modă. Da, și să nu surprins, precum și îmbrăcăminte, există un stil la stilul de case, mașini, există o modă și stil în peisaj. Dar, moda, după cum știm, doamna capricios și când moda schimbări, multe pepiniere sunt lasate cu „iesit“ din plante de moda. Aceste plante pot fi la canisa este prea mult, și le comercializează deja supraaglomerate. Plantele cresc și să rămână în aceeași grădiniță. Acum, aceste plante ceva și am nevoie de ele!

Așa cum am ridicat prețul terenurilor

Iată un exemplu: în urmă cu câteva decenii „chițăit“ de moda a fost considerat un molid albastru. În acele zile numai casele foarte bogate ar putea permite, în același timp (nota!) S-au plantat foarte copaci tineri. In 1970, înălțimea de molid albastru de 2,4 m în costul pepinieră de peste 500 $. În același timp, pomi de Crăciun înălțimea de 1,5 m cu „trunchi“, cu un diametru de 5 cm au fost de vânzare pentru sute de dolari! La sfarsitul anilor '80, lucrează la un nou peisaj de grădină conac de lux, am folosit două molid albastru. Posazhany de molid au fost două colțuri fata casei, fiecare înălțimea de 5 m.

Video: AB "KUB" (Sokolov PROIECTAREA Kiril) - interior confortabil unic în noul proiect Townhouse

Așa cum am ridicat prețul terenurilor

Un astfel de molid de cost la acel moment de $ 50 pentru unul. Le-am cumpărat în grădiniță, în cazul în care despre ei aproape uitat. Și am acționat ca acest lucru: vin la grădiniță și managerul grădiniță mi-a cerut să-și petreacă un pic tur al secțiunilor în cazul în care acestea cresc mai multe plante mature. E ceva care le-am găsit astea mănâncă. Ambii arbori au fost mai multe rădăcini de fier vechi și, prin urmare, transplantul nu era periculos pentru ei.

Așa cum am ridicat prețul terenurilor

Pentru a gestiona aceste brazii au două excavator gigant. Acești copaci au fost 4,3 metri în diametru fiecare, iar șoferii nu văd reciproc pentru ramurile. De aceea, am ales o astfel de poziție încât mă pot vedea ambele, și ghidat procesul. Două excavatoare săpat un copac în timp ce lucrează în același timp, ne-am mutat mâncat la mai multe tone fiecare, împreună cu o brazdă de pământ.

Așa cum am ridicat prețul terenurilor

Costuri: să sape în fiecare copac mi-au costat câteva sute dollarov- în valoare de 50 $ pune fiecare dintre ele în prelata pentru camioane grele transportation- suplimentare, cu o remorcă specială ma costat o sută de dolari. Și, în sfârșit, plantarea de copaci ambele costa 200 $ pentru doi. În total am cheltuit aproximativ 800 $ pentru două înălțime copac 4,3 m (aproape aceeași sumă ar trebui să plăti douăzeci de ani pentru plantarea de jumătate brazii de mai jos). Rezultatul eforturilor noastre: cei doi au mâncat inițiat și a dat tonul pentru restul peisajului. Pentru referință: doar două albastru molid Evaluatorul cunoștință se va adăuga câteva mii de dolari pentru a valoarea de acasă. Am proprietarii au propus un întreg pachet de servicii de peisaj în grădina dumneavoastră și, ca urmare a gradina lor cu noi acasă privit ca și în cazul în care grădina era deja 20-30 de ani!

Așa cum am ridicat prețul terenurilorAșa cum am ridicat prețul terenurilor
ienupăr orizontalăMulci - elegant și practic

În grădina aceiași proprietari, am plantat niște ton scăzut de creștere ienupăr și iederă, care vânzătorul este considerat „prea matur pentru vânzare.“ Am folosit, de asemenea, tonul doisprezece mulci: roșu cedru (aproape negru) - tuia (alb-argintiu culoare, similar cu lemnul prins în ramurile iaz) - mulci de stejar (gri închis) și un număr mare de pin mulci (maro închis).



Câteva sfaturi practice:

Desigur, de așteptare pentru potențialii cumpărători, doriți ceva în punctul culminant grădină, și că, dimpotrivă, să se ascundă. Aici vă puteți ajuta cunoștințe despre proprietățile de vopsele. Desigur, știi că culorile vii, cum ar fi rosu, portocaliu și galben atrage atenția. Prin urmare, ar fi foarte oportun să se utilizeze nuante ale acestor culori în grădină - în plante, mobilier de grădină și clădiri. Dacă planta, de exemplu, în grădina de flori luminoase portocalii, acestea vor distrage atenția atenție vizitatori de la, să zicem, tomberoanele vecinii. Mai mult decât atât, cu ajutorul vopselei pe care nu se poate face numai gradina ta nu plictisitoare, dar, de asemenea, mări vizual zona sa.

Video: Design interior casă

Așa cum am ridicat prețul terenurilor

Arbori și arbuști, care beneficiază din punct de vedere al peisajului: molid albastru, salcâm salcam, fag tricolora, japoneză (ventilator), arțar, mesteacăn, physocarpus roșu, arbuști Weigel, dracilă. gazdă nepretențioasă foarte profitabilă.

Așa cum am ridicat prețul terenurilor
Birch cu „model de tunsoare“

Așa cum am ridicat prețul terenurilor

În limbajul numerelor

Indiferent dacă intenționați să vindeți proprietatea dumneavoastră, sau invers, aveți de gând să trăiești aici pentru o lungă perioadă de timp, investind în copaci - o investiție profitabilă.

Potrivit cercetării:

  • Amenajare a teritoriului poate adăuga 7% la 15% din valoarea casei. Sursa: The Gallup Organization.
  • În spatele casei este o grădină cu amenajare a teritoriului „excelent“ poate obține prețul de 6 - 7% mai mare decât în ​​casă cu un „bun“ amenajare a teritoriului, îmbunătățirea designului peisajului din „medie“ la „bun“ se adaugă 4 - 5% la prețul casei . Sursa: Universitatea Clemson.
  • copaci maturi sunt adesea evaluate la $ 1000 - $ 10 000 Sursa: Consiliul de copac și Landscape Evaluatorilor.
  • Conform unui studiu 99% din evaluatori imobiliari sunt de acord că prezența peisagistică sporește atractivitatea pieței imobiliare. Sursa: Trendnomics, Asociația Națională Grădinărit
  • 83% dintre companiile imobiliare cred că prezența arborilor maturi afectează atractivitatea pieței imobiliare și această influență atunci când vânzarea de bunuri imobiliare, prețul este mai mic de $ 150.000, la ceea ce unele companii numesc acest efect „puternic“, unele „moderat“. Atunci când vinde o casă, prețul care depășește $ 250.000 procentul de companii imobiliare, recunoscând importanța plantării este de 98%. Sursa: Pădurile americane, Arbor National Mortgage.
  • Așa cum am ridicat prețul terenurilor

  • Amenajare a teritoriului reduce costul de aer condiționat în jumătate (50%), datorită faptului că umbra copacilor ferestrele și pereții. Sursa: American Association Public Power.
  • Copacii pot absorbi până la 50% și zgomotul din stradă „masca“ zgomotul nedorit sunete frunziș plăcut. Sursa: US Agenția de Protecție a Mediului.
  • Așa cum am ridicat prețul terenurilor

  • Un copac urban oferă până la $ 273 anual: aer condiționat, anti-poluare, procese de eroziune obstrucția și controlul apelor pluviale, plus copac poate servi ca habitat pentru fauna sălbatică. Sursa: Pădurile americane.
  • Principalele motive pentru care oamenii se angajează în grădinărit: distracție în aer curat (44%) - a petrece timp într-un mediu frumos (42%) - relaxare si evadare din rutina de zi cu zi (39%) - un stil de viață activ și exercitarea (35%). Sursa: Date demografice americane, Roper Raport

Traducere: Anna Jurbenko
în mod special pentru portalul de Internet
centru de gradina „Gradina ta“

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu