Drenaj zona suburbană

În cazul în care zona suburbană situată în nizinke, în sezonul ploios se poate transforma intr-o adevarata durere de cap! La urma urmei, nici unul dintre noi nu le place să plesnesc băltoace, și chiar mai mult - pentru a încerca să pună ceva în pământ noroios. Dar terenuri mlăștinoase sau îmbibat cu apă în țară - nu o propoziție. Există o mulțime de moduri de a face o zona de drenaj - cu propriile sale mâini sau de a aduce la acest specialiști contează. Totul depinde de amploarea operațiunilor și localizarea site-ului. Mulți turiști avizați pe cont propriu face diverse canale de scurgere, drenaj destul de succes a acestora îmbibat cu apă (dacă nu este îmbibat cu apă) de teren. Jos pălăria pentru cei care sunt capabili să facă pe propriile lor astfel de lucrări))

porțiunea de drenaj

Dar dacă ar fi fost atât de simplu, experți în lucrări de drenaj vor fi lăsate fără loc de muncă. După schema clasică sistem de drenaj adecvat - este o rețea de conducte și canale perforate, pentru guri de vizitare 1,8-2 zaglublonnyh M 'sistem prin care (15-20 ani) vor fi curățate alimentează un jet de apă, depusă în conformitate cu instalarea davleniem- mare de cutii speciale maternală așa-numita „cutie de gunoi“, care trebuie să fie curățate în mod regulat printr-o varietate de resturi mici.

Chiar și țevile perforate sunt așezate într-un șanț pe o anumită tehnologie, în primul rând în partea de jos a canalului este umplut pietricele sau pietriș, țevi, apoi stabilite prin montarea la fiecare 15-17 de metri guri de vizitare. Apoi Canale cu conducte turnat moloz sau pietriș, iar stratul superior al solului este turnat. conducte de polarizare Mai mult decât atât trebuie să fie de 3-4 cm pe metru, iar țevile ele însele sunt de obicei ambalate în folie specială sau puse într-un jgheab cu plasă fină, presărat cu pietriș sau pietricele anterior. În scopul de a salva unele gradinari nu utilizează achiziționate tuburi perforate pentru drenaj, iar metalul vechi de foraj găuri mici în ele în tranșee și de stabilire găurile.
Dacă site-ul dvs. nu este prea inundat, este posibil să se efectueze un șanț de drenaj și fără conducte de stabilire - pur și simplu, după ce le-au umplut cu pietriș sau pietricele.

Drenaj zona suburbană

Înainte ca aceste (cu adevărat grandioase) cuprind lucrări de plan de pre-geodezic a site-ului, în cazul în care cel mai înalt punct și cel mai mic punct de relief. Și porțiunea de drenaj se face în conformitate cu planul, de la cel mai înalt punct - la cel mai mic. Destul de des sistemul de zona de drenaj este slozhnokombinirovannoy, deoarece terenul poate fi orice. Adesea porțiune este poziționată pe o suprafață plană, fără pantă. În acest caz, pentru îndepărtarea canalului principal săpat un puț adânc, în partea de jos și pereții care sunt întărite cu suporturi speciale și betonate. Și dacă ieșire conducta principală de drenaj situat sub nivelul gropii de colectare, groapa săpată o alta - intre. Deoarece inflația a apei de colectare principală și este evacuat din aceasta pompa.

Soțul meu și cu mine s-au făcut drenaj ușor atunci când am ajuns atât de mult de rulare și a zonelor umede că, în timpul sezonului ploios pentru el a fost pur și simplu nu trece fără cizme de cauciuc. De la vechii maeștri era o casă de țară mică, cu mai multe paturi, asemănarea cu un loc de joacă, o mulțime de copii și o mulțime de gunoi, care a trebuit să fie pus undeva, și un pustiu necultivate mare (camera de imaginație)) Deci, ne-am gândit că înainte de a aranja site bine trebuie să faceți mai întâi, șanțuri de drenaj și să le pună tot felul de „inutile“.



drenaj singur

Verificat porțiune de pantă fel de modă veche: în locuri în care (credem) suprafața a fost săpat în jos canelură întâi la scară mică ia umplut prin furtunul de alimentare cu apă și se uită în care apa curge de direcție. Știi, am făcut o greșeală destul de un pic. Puțin corectate robinetele de direcție și a săpat la adâncimea destinat locurilor șanț de aproximativ 1 m de terminal într-o profundă (2,5 m), bine. Pentru acest lucru, a trebuit să angajeze oameni, au ajutat, de asemenea, să ne stramute numeroase cioturi rămase de la proprietarii anteriori (pentru o anumită taxă, desigur))

Transee am umplut cioturile vechi, crengi, resturi de materiale de construcții și toate disponibile la cabana de deșeuri până la haine și jucării vechi. Excavate pământ nivelat în stratul de sol, din cauza căruia a fost ușor peste șanț (mai târziu am aterizat acolo caprifoi, coacăze și a rupt mai multe paturi). Apoi, tranșee „globii oculari“ umple cu pietriș, nisip și ștampilat cu atenție. acoperite de top șanț, cu podele din lemn și a pus dale de pavaj. Deci, avem alei de grădină confortabile. Acum, în ploile torențiale cele mai severe pe căile noastre vă pot merge în pantofi chiar și fără a uda picioarele.

Dar nu ne-am gândit la o dată, cum să consolideze barele de protecție de cale, și au început să se năruie. Fără gândire, am stabilit le-a lăsat peste de la repararea casei de caramida: cărămida făcută în două straturi. Acesta a câștigat un puternic, dar nu foarte frumos, și am plantat de-a lungul Saxifrage nepretențioasă zidărie de cărămidă aspră - a ieșit foarte frumos! Asta e modul în care soțul meu și am făcut drenaj de pe site-ul țării, și, împreună cu căile de grădină frumoasă.

După cum puteți vedea, în această masă chestiune delicată de nuanțe și subtilități. Soțul meu și cu mine s-au făcut față și a costurilor „un pic de sânge“, invitând oamenii din afara pentru a ajuta în munca foarte grea (săpare și răsădire de tranșee, smulgerea buturugi). Dar dacă într-adevăr doriți să faceți o înaltă calitate sistem de încredere, site-ul de drenaj, tot mai bine pentru a lua ajutorul profesioniștilor.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu