Zambile la domiciliu

Zambile la domiciliuPrima sa zambile, am primit, așa cum este banal, ca un cadou de la 8 martie de către elevii lor. O dată am lucrat într-o școală. Apoi, această floare este câștigă popularitate numai. A fost un cadou foarte la modă. Și sincer, m-am îndrăgostit de ea imediat - adulmece toată ziua. Și apoi, când zambile ottsvol lung pare rău să-l arunci. Și el mi-a stat într-o oală cu panglici. Din tot luxul a rămas doar frunze lungi, și au început treptat să se estompeze.

Și apoi să-mi, sora mea, împărțind florile mele pasiune, sfătuiți să planteze bulbi în teren deschis (din fericire, eu locuiesc într-o casă privată). Am aterizat. Deoarece zambile - aceasta este prima mea flori de primavara. Și nu am crescut numai în câmp deschis, dar, de asemenea, în ghivece pe pervazul ferestrei ca un cadou pentru mine și mama mea pentru 8 martie.

Zambilele acasă și pe stradă

Grija pentru zambile in casaZambile la domiciliu Puteți crește, chiar dacă nu aveți teren agricol. Deși a considerat Hyacinth gradina de flori, ea creste si infloreste bine intr-un apartament într-o oală. Cu toate acestea, după înflorire și pe moarte frunze bec va fi în odihnă până anul viitor.

Deci, există două opțiuni zambile în creștere în casă: în câmp deschis și în ghivece într-un apartament.

În primul caz, de îngrijire zambile amintește lalele de îngrijire. Ei floare, în același timp. Atunci când cultivate în teren deschis becuri Hiacinte pot lăsa chiar să-și petreacă iarna în pământ. Deci, ei vor înflori în primăvară.



O poți face în mod diferit: în septembrie sape bulbi zambile și lăsați-le pentru iarnă într-un loc întunecos și rece (puteți frigider chiar pan).

Cultivarea zambile CasaÎn primăvară, imediat ce zăpada veni în jos, becuri sunt plantate. Sau de compensare frunze și ramuri ale zonei unde au iernat. Așteptăm cu nerăbdare să primele frunze. Nimic în special prin luarea. Terenul nu este de a săpa în sus, astfel încât să nu deteriora becurile.

Singura condiție: în timpul formării de săgeată (după primele 2 foi) Zambilele trebuie să acopere cu o cârpă întuneric dens. Dacă nu, Zambila escaladeze mare și frumos frunze și săgețile de flori va fi scurt, cu puține muguri. După ce acul este tras în sus cu aproximativ 3-5 cm, acoperirea trebuie să fie îndepărtate - chiar dacă acum mâna ajunge la soare.

Citeste continuarea articolului -
Cultivarea zambile acasă de la înrădăcinare la înflorire

Dar cred că este mult mai interesant zambile cresc în condițiile apartamentului. O dată în februarie sau începutul lunii martie, ea flori, totul în jur este umplut cu miros de primăvară. Și, poți face minuni pentru Anul Nou sau de Crăciun - să crească zambile pentru tine sau la cineva ca un cadou, cum ar fi ghiocei basmului „12 luni“. De aceea, mai jos vom vorbi despre zambile ca plante în ghiveci.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu