Phalaenopsis la domiciliu: Care (P1

Phalaenopsis la domiciliuo dată mi sa spus, așa cum am fost amanta lui Phalaenopsis (în articolul "udare orhidee

„). Dar aș dori să-i spun mai multe despre caracteristicile de întreținere și îngrijire a acestei flori. Este cel mai accesibil și printre cele mai comune nou-veniți grădinari fel de orhidee. Se crede că Phalaenopsis undemanding și ușor să crească. Dar, după cum arată experiența mea, orice plantă necesită o abordare specială, și mai ales - exotice. Deci, cum să crească Phalaenopsis la domiciliu.

Phalaenopsis la domiciliu

Când am fost dat primul Phalaenopsis, nu știu nimic despre îngrijirea pentru orhidee. Acesta este motivul pentru care a murit prima mea exotică. Dar a doua am fost mult mai atent. Și, ca urmare, am încă mai trăiește, și să trăiască din când în când culori vesele noi. De aceea, ar trebui să știți în continuare regulile de ingrijire, si nu cred ca sunt, aceste reguli sunt atât de complexe încât pentru cultivarea Phalaenopsis nu merită luate. Dimpotrivă, totul este destul de simplu, pur si simplu nu destul ca și în alte plante.

Cum de a alege un Phalaenopsis

Grija pentru Phalaenopsis la domiciliuAți putea fi surprins, dar aleg să Phalaenopsis în magazin nu este pe de colorare și de cât de sănătos arată. Ce înseamnă pentru sănătatea orhidee? Mai întâi de toate, este verde (sau albastru-verde) rădăcini. În cazul în care o mulțime de maro, atunci planta vechi. De asemenea, este important ca Phalaenopsis au frunze verzi, dense, fără a deteriora. Aceasta a permis îngălbenirea naturală a frunzelor inferioare, precum și zgârieturi ușoare sau fisuri pe ele.

Relativ flori, aș fi optat, de exemplu, care are o floare pe săgeata de mai multe mugurii strânse. Și atunci veți aprecia mai mult florile Phalaenopsis.

Instalația cu achiziția poate fi un pic prelate la partea pentru a vedea dacă acesta stă ferm în oală. Dacă Fanenopsis bobinare, ca gata să cadă, se spune că rădăcinile în interiorul vasului slab și posibil bolnav.

Temperatura, umiditate, iluminat



Alegerea Phalaenopsis, trebuie să se gândească în avans, în cazul în care vă va sta. La urma urmei, într-un loc unde nu există lumină suficientă, se poate usca și, cel mai probabil, nu va înflori. Orhideele - locuitorii soarelui de la tropice, astfel încât Ghiveci cu Phalaenopsis sunt cel mai bine puse la est sau fereastra de sud-est. lumina ce arde stralucind la lumina directă a soarelui, nu este necesar, dar o cantitate suficientă de lumină difuză este binevenită. zi lumina pentru Phalaenopsis ar trebui să fie 12-16 ore.

PhalaenopsisO mai Phalaenopsis ca aerul umed, nu plasați o vaza cu o floare lângă baterie.

Temperatura, ideal pentru cultivarea Phalaenopsis la domiciliu, în timpul verii, de la 20 la 24 de grade, iar iarna - de la 16 la 18. Dar am să-ți spun sincer, mi ușor supraviețuit și căldura incredibilă pe care am avut-o în vara ultimii ani. Și + 15 ° C, fără a încălzi afara sezonului - de asemenea, nu a rănit floarea. Apropo, scăderea temperaturii (reduce) foarte util pentru stimularea înfloririi Phalaenopsis. Dacă se poate aranja diferența dintre temperaturile de zi și noapte la 4-6 ° C, se va da un impuls pentru formarea de rinichi pentru înflorire.

Citeste continuarea articolului -
Udarea Phalaenopsis, transplantare, îngrășăminte

Și, de asemenea, asigurați-vă că potul nu este în picioare într-un proiect. Aceasta este, diferența de temperatură nu este necesar să se organizeze în mod direct sub fereastra deschisă.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu