Floare Altoire

Transplantare plante de interiorPoate că culoarea mea schema de transplant va părea ciudat și ilogic, dar, ca și pentru mine, dă rezultate bune, astfel încât să vă spun despre asta.

În fiecare vară, eu stau o parte din flori în grădină, aer curat, și până la sfârșitul sezonului unele dintre ele cu privire la natura „sălbatic alerga“: balsamuri își scutură frunzele și lăstarii acolo, atunci găzduiește o acarianul păianjen, tulpini hibiscus după înflorire trase, și devine ca o tijă lungă. Trandafiri, de asemenea, lipsit de frunze, pentru a le face schimb pentru o sumă decentă de afidelor dintr-un pământ de grădină, pe care le-am transplant pentru vara. Spathiphyllum și Anthurium, pe care nu se aventurează să treacă vara în grădină, după zapuseala, sa mutat în apartament, în căutarea epuizat.

Se încălzește, de asemenea, afectează în mod negativ planta, precum și la rece, astfel încât unele dintre florile tale pentru a compensa efectele negative ale unei temperaturi prea mare sau prea mică, am început să replanteze de două ori pe an - primăvara și toamna, în ciuda faptului că majoritatea gradinari cred este suficient pentru transplant de o dată pe an, deoarece culorile toamnei de transplant poate deveni bolnav sau mor. Această întrebare toată lumea trebuie să decidă pentru ei înșiși: ce plante unde și cum să repot în fiecare an.

conținut

asculta articolul

Video: primăvară plante casa de transplant!

Când transplantare flori

Spring - actualizări în timp, inclusiv pentru plante de apartament. Mulți dintre ei peste iarna drenat solul în care cresc. Unii cu începutul primăverii nu este eliberat numai muguri noi, dar a început să-și piardă frunzele vechi. Dacă vedeți că o plantă cu arc să nu vină înapoi la viață, ci dimpotrivă, sa oprit și nu crește, ea transplant.

Transplantare în primăvară efectul liniștitor pe cele mai multe plante, astfel încât la sfârșitul lunii februarie sau începutul lunii martie, puteți dedica o zi sau două plante de transplant în nevoie.

În primăvara puteți replanta aproape toate plantele, în special cele care infloresc in primavara sau vara.

Transplantarea flori - prevenirea bolilor

Ușor compactă sol după transplantLa sfârșitul verii, unele flori, de asemenea, trebuie să fie actualizate. Transplant necesare pentru cei care într-adevăr au crescut pe parcursul verii. Eu, de exemplu, sunt plantate balsamuri în ghivece mici, atunci ei vor înflori și înfloresc mai mult, dar prin căderea sistemului lor de rădăcină în creștere umple oala. De aceea le-am transplant in toamna din nou. Sau, pentru a fi precis - la transborda, deoarece rădăcinile din reziduurile vechi de sol cad de transplant nu am eliminat.

trandafiri au fost plantate în vara în grădină, în toamna, m-am mutat înapoi în oala cu pamant proaspat.

Unele flori, care sunt toate de vară în aer liber, uneori, ridica infecție, și nu să-l aducă în casă și nu infecta restul florilor, am actualiza planta cu ajutorul transplanturi, tăiere în procesul de toate zonele afectate și medicamente din plante de prelucrare.

Desigur, transplantul de două ori pe an, nu este ușor de transferat la toate plantele, dar cu creștere rapidă Tradescantia, sparanghel, Chlorophytum pot fi transplantate orice număr de ori, în orice moment al anului.

Flori cu atentie - transplant



Cum să obțineți o floare din oalaDiagnosticul de „are nevoie urgenta de un transplant“ a pus mai multe plante în câteva cazuri, iar apoi procedura trebuie efectuată, indiferent de anotimp. De exemplu, în cazul în care rădăcinile au umplut întregul pot și a făcut suprafața bulgărelui de pământ lut sau lipi din găurile de scurgere - nu așteptați pentru primăvară, transplant floare, în caz contrar nu va fi suficient pentru puterea de iarnă. Pentru a planta a suferit acest proces cât mai ușor posibil, utilizați metoda de manipulare.

În plus față de acest caz, este necesar să transplant floare:

  • - în cazul în care, în termen de o lună de la debutul plantelor de primăvară nu produce noi frunze și tulpini;
  • - în cazul în care solul se usucă foarte repede, adică, este umplut cu rădăcini;
  • - Dacă ați cumpărat de la magazin o floare, care a fost pus într-un substrat de turbă temporară (pentru o lungă perioadă de timp planta nu va supraviețui în acest sol);
  • - în cazul în care potul de spargere.

Video: flori de transplant corect în oală! Plantarea și îngrijire Petunia

Există plante care sunt transplantate nu sunt chiar in fiecare an. De exemplu, palmieri, Scheffler, cactusi, adulți orhidee să nu fie deranjat atât de des. Pentru a schimba locul de reședință nu poate avea loc mai mult de o dată la doi ani.

Reguli de transplant houseplants

Se prepară un nou ghiveci de flori. El ar trebui să fie în diametru este de numai 2-3 cm mai mult decât anterior. Efectuarea testului: oală vechi ar trebui să intre cu ușurință unul nou.

Clar rădăcinile de orhidee solÎnainte de a scoate planta din oala, se toarnă cu grijă, apoi camera de lut va fi mai ușor să se separe de pereții vasului.

Procedurile de transplant au nevoie de un nou amestec pământ, corespunzător plantelor vechi, drenaj (argilă, de preferință, extins). Se umple oala volumul de drenaj cu o treime, iar apoi se presara un strat de sol în 2-3cm. Revenind floare, cu atenție și scoateți-l din oala, curățați rădăcinile din țara vechi, dacă intenționați să-și petreacă nici o manipulare și plante transplantare. Se pune rădăcinile cât mai multă blândețe posibil în oală nouă și le umple cu pamant proaspat.

loc de flori în centrul de oală și se ține cu o mână, se toarnă la sol. Pentru a compacta solul, eu am apăsați oala pe masă și un pic zdrobi solul cu degetele. Apoi, uda plantele, si uita de ea pentru o vreme, oferindu-i o șansă de a recupera de la stres.

Schimbare sol vegetal

Rădăcinile au umplut oala - trebuie să repotDacă pentru un motiv oarecare nu doresc să repot planta, puteți actualiza pur și simplu parțial măcinate într-o oală. Pentru a face acest lucru, taie 2-5 cm de pământ vechi și în locul ei este umplut cu proaspete, bogate în minerale și oligoelemente.

Și, în sfârșit ... după transplant planta ar trebui să fie udat numai apărat de apă. Dacă este un tânăr și slab, se acoperă cu folie, astfel încât planta a fost într-o seră și apoi transplant floarea va beneficia numai.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu