Aucuba japonica, copac de aur în sălbăticie

Video: aucuba

Aucuba japonica, copac de aur în sălbăticieAcum patru ani, am cumparat un răsad mic, cu două frunze aucuba japoneze sau cum este numit, arborele de aur. Pune-l în pământ de grădină, pe jumătate amestecat cu nisip. Pentru aucuba an dat patru foi. Această creștere mi se părea destul de mici, astfel încât în ​​primăvară a decis să-l planteze în grădina de lângă hortensie în penumbra. Cartierul ales întâmplător. Ambele plante de udare cum ar fi regulate, precum și sol acid. Hortense fertiliza fermentat semi infuzie de mullein (1:10), și care se încadrează la aucuba. Ca urmare, în cei doi ani a devenit un arbust superb de până la 1 m în înălțime.

Pentru o mai bună Bush a plantelor, prindeți din vârfurile periodic. Și trebuie să spun, este bine crește coroana. Lăsând tufiș, în prima iarnă în teren deschis, acoperit cu frunze uscate doar sistemul de rădăcină. Și când, după un timp am văzut (la o temperatură de -8 grade.) Înghețat și să devină ca o foaie de sticlă, m-am gândit că aucuba meu a murit.

Video: Videozagadka # 46 "de aur" lemn

Dar, cu apariția de primăvară, de îndată ce soarele încălzit, și a stabilit temperatura de zero, frunze dezghețate (acestea sunt pieloase, lucioase), iar planta a dobândit fostul aspectul său. Și acum, în ajunul iernii am pentru ea nu este îngrijorat.

flori Aucuba în primăvară cu flori roșii mici pe vârfurile lăstarilor din anul precedent. Planta poate fi propagate prin butași, tăiate din lăstari tineri de 10-20 cm. Legându-le în nisip în sol sunt plantate în primăvara anului următor. În general, pot spune că planta este modest, bine-potrivite pentru fața locului lumină scăzută.

Video: Himalaya aucuba (Aucuba himalaica) din Himalaya de Est

Dacă crești într-o cameră, în timpul iernii aveți nevoie pentru a oferi un loc răcoros. In caz contrar, temperatura ridicată și aerul uscat va provoca defolierea. Când stagnarea apei (drenaj slab) sau irigarea excesivă pe frunze apar pete negre. Acest lucru este deosebit de periculos în timpul iernii.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu