Bonsai mâini proprii

Când am văzut pentru prima dată într-o carte despre grădinărit acești copaci pic strâmbă, a existat un sentiment ca și cum am fost într-o țară de Lilliput dintr-un basm „Călătoriile lui Gulliver“. Bonsai Am fost atât de fascinat încât cu siguranță am vrut să crească un bonsai propriile mâini.

Bonsai - plante conventionale, dar cultivate cu ajutorul unor tehnici speciale pentru a le oferi astfel de forme complicate, cum ar fi: înclinat, plângând, în cascadă, Rock și multe altele.

Pentru a creste bonsai cu mâinile, este nevoie de timp și de calificare, astfel încât în ​​magazine de flori, acestea sunt scumpe. Și am decis să încerc să o facă ea însăși, dar sau nu, nu va fi vizibil în curând, au răbdare.

Pentru cultivarea acestor plante de apartament sunt potrivite cu această artă japoneză - Ficus benjamina, Bougainvillea, Carmona, Citrus, Jade, hibiscus, gardenie, și altele.

Cele mai ieftine și vă va costa de citrice arbori de cafea, care pot fi cultivate din semințe. bonsai uimitoare se obțin din azalee (Foto de mai jos).

Pentru bonsai de interior ar trebui să folosească containere speciale de mică adâncime pe picioare. Containerele pot fi argilă sau ceramică, iar suprafața interioară trebuie să fie neglazurate. Alegeți capacitate la magnitudinea găurilor de drenaj de 2 ori mai mare decât ghivecele de plante obișnuite.




Deoarece capacitatea de umiditate a solului a solului aveți nevoie de 50% format din substanța organică (turba, scoarta de pin maruntita, frunze de mucegai) și 50% din nisip grosier. Cel mai simplu mod este de a cumpăra un gata amestec special, pe care am făcut-o.

Bonsai proprii mâini. început

Pentru început va ateriza de tăiere înrădăcinate într-o oală normală și grija pentru el, în conformitate cu cerințele din speciile de plante dumneavoastră selectate. În cazul în care trunchiul principal al instalației va ajunge la înălțimea dorită, trebuie Prischepa de sus și de a elimina unele dintre ramurile inferioare. Pentru a spori ramificarea coroanei, este necesar să se taie capetele ramurile laterale superioare. După doi ani, va trebui sa transplant de plante pe o tavă potrivită pentru bonsai, astfel taierea radacinilor la 1/3 lungime. În viitor, o dată la 2 ani ghiveciul plantei și prune rădăcinile, și nu uitați, după caz, prindeți înapoi vârfurile ramurilor, elimina excesul de muguri și hrănite la fiecare 4-6 saptamani.

Video: Bonsai ficus de Kinki. partea 1

formare

Acum este timpul pentru cea mai interesanta etapa de formare coroană folosind sârmă de aluminiu. Ia-o bucată de sârmă este de 1,5 ori mai mare decât lungimea firelor, diametrul ar trebui să fie de aproximativ un sfert din diametrul filetului. Mișcările, sens contrar acelor de ceasornic, înfășurați strâns firul, dar nu strans. Apoi se îndoaie încet și ușor în direcția dorită. După 3 luni va fi posibil pentru a scoate sârma, mașini de tuns taie ei în părți.

Video: Cum sa faci o BONSAI artificială

îngrijire

de interior bonsai necesită umiditate ridicată, acestea ar trebui să fie protejate împotriva curenților de aer și să păstreze cât mai departe de o conductă de încălzire. Acordați o atenție deosebită udare. Va trebui să în fiecare zi pentru a le cufunda într-un recipient de apă pentru a da un sol bun de impregnare.

Dacă aveți timp la dispoziție și răbdare, vă crească bonsai cu propriile sale mâini de la sol vei reuși. Această activitate nu este ușor, dar teribil de interesant și aduce o mare satisfacție morală.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu