În cazul în care bulbi de lalele dispar?

lalele


Într-o zi un prieten de-al meu mi-a spus o poveste. În grădina ei de mai mulți ani, în fiecare primăvară plăcut ochiului obișnuit lalele rosii luminoase. Ea nu excavate, nu transplantat, dar in mod regulat ca Darzul soldat cu ceas de primăvară.
Dar într-o zi, în vara era nevoie sa stramute un copac bătrân sub care a crescut cele mai multe lalele. Gazda ar dori să salveze becuri, sape și a le stoca. Dar ei par să fi dispărut. Ne-am dus la o mare adâncime. Nu le-am găsit atunci când miscand copac.
Grieve gazda a pierdut becuri, dar ce să fac. Ea a spus la revedere frumusetea lor de primăvară. Și ce era bucuria ei când noua primăvară chiar pe locul unde copacul a crescut noi capete fulgeră lalele luminoase.

Asta-i cât de adânc au ascuns de probleme, în cazul în care nu au fost în stare să sape în sus.
Surprinzător? Nu pot să cred că o astfel de adâncime plecat? Și eu. Dar motivul pentru care nu au încredere în naratorul nu am. Acesta este un florar foarte experimentat.

Dispariția becurilor mai des prin faptul că ei merg la adâncimea și a explicat. Se pare, bulbi de lalele au două tipuri de rădăcini. Unele - clauze, cu fire de păr. Al doilea - așa-numitele stoloni. Aceste doua grăsuț, fără fire de păr și caneluri.

Stoloni cresc tineri becuri. Ei trage becul adânc în sol. Este o modalitate de auto-apărare. lalele Vel copii, tineri becuri sunt încă foarte mici, furnizarea de nutrienți în ele este mic. și scalele de protecție pe ele nu atât de mult, și dacă există, este încă destul de licitație. Care a salvat becurile de la posibile amenințări sub formă de sol foarte cald sau uscat, uscat cu aer. Ei cunosc aceste becuri, dacă merg mai profund, și dăunătorii să fie găsit.
Dar se pare că este posibil pentru a scăpa de probleme, tinerii becurile merg mai adânc decât părintele, uneori, de 10 centimetri. Deci, este foarte ușor să-și piardă bulbi de lalele.



Pentru a nu pierde potrivi și ușor să sape pe deplin bulbi de lalele, acestea sunt puse în coșuri speciale de plastic. Ei într-adevăr face mai ușor să aibă grijă de becuri.

Atunci când se plantează becuri, care au nevoie de a săpa după pozhuhnet frunze și dispar, puteți face etichete simple pe care le va arăta locul unde sunt îngropate becurile. pentru acest loc de debarcare după compactarea solului, pur și simplu se presara un nisip de lumină. Pe pământ va fi o etichetă care nu strica imaginea de ansamblu a grădinii.

Și lalele săpat nevoie, astfel încât acestea să nu devină superficial, mai bine crescut, a dat mai nou lukovok. Și nu este faptul că adâncimea la care a fugit o filială condițiile de sol ceapa sunt favorabile pentru ea.
În plus, creșterea pe termen lung a becurilor într-un singur loc în sol sunt acumulate boală, ea însăși devine săracă și compactate.

Cei care doresc să facă viața mai ușoară, există o cale de ieșire: este necesar să se planteze lalele botanice. Ele sunt foarte populare în Europa acum. Aceasta este cea mai timpurie lalele. Ei cu siguranță sunt scurte, ceea ce poate cineva să nu-l place, dar nu au nevoie să sape în fiecare an (suficient pentru a face acest lucru o dată la 5 ani) și acestea sunt foarte rezistente la boli. De-a lungul timpului, ele cresc frumos și courtines velkolepno uita în rockeries și diapozitive alpine ..
lalele botanice sunt clasificate după cum urmează: Lalele Greig, Kaufman, Foster și un alt Calasso care reunește toate celelalte lalele sălbatice.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu