Suntem un an! suculentele H3 derevoobraznie: Jade, și alte portulakariya

Bună ziua prieteni, așa cum a promis, în etoy temă spectacol derevoobraznye kusto- și plante suculente din colectia mea de ani.

Voi începe cu copacul bani de obicei Crassula Argenthea, sau Jade ovale.

Asta e, am cumpărat ca o instalație de primă casă, și a marcat începutul colecției mele.

Curând a apărut un tufiș Crassula Crassula ovata krasnorogovoy `Red Horn Tree`, unele surse Jade este cu astfel de frunze sunt numite Crassula Hobbit, eu sunt sincer confuz.

Am folosit să cred că Hobbit și Gollum - ele sunt una și aceeași plantă, dar diferența în formă de frunze. În Gollum frunze laminate într-un tub, capetele frunzelor un pic mai lungi și închise, seamănă cu urechile Shrek, se lasă mai subtile. In Hobbit deoarece frunzele sunt închise în partea de jos, fuzionat la mijloc și la partea de sus invers, așa cum au dovedit. Sunt sigur că există și alte păreri.

Crassula Hobbit și Goluma adesea confundat, cu atât mai mult există pohrzhie - coral, sau „degete subtiri“, cred că e un fel de Gollum, toate frunzele bulavoobraznye și răsucite într-un tub, grad oval nume mai frecvente Crassula Monstroza.

(Foto de pe Internet)

Se spune / scrie că aceste soiuri hibride create în anii '70 ai Jade ovală și lactate Crassula lactea, cu toate că, dacă te uiți la ultimul, apoi, în opinia mea, copiii dintr-o căsătorie mixtă nu părinții pohrzhi.

Și din frunze, Naydenov în magazin, rasot încet un alt Crassula similar.

Aceste două copac in miniatura crescut de la unul, atunci când ramura grele a căzut și depășit. CUMPARA numit Gollum de la colector.

Aproape de Jade ovale ovale creștere Crassula ... :)

I-am dat o prietena, dar eram sigur că acest lucru este un fel diferit, deoarece frunzele au înrădăcinat ramuri au fost mici, de culoare roz pe interior, dar sa dovedit că a fost doar în aria de acoperire. La copac prietena bani tot mai mare pe o fereastră de sud imens, casa raspolagaetsta pe un deal, și anume lume există multe. Nu sunt surprins de faptul că pomul era în floare în timpul iernii.

Dar copac jad, pe care am comoara,

și ce sa întâmplat cu ea.

Am menționat în blog-urile anterioare, cumpărare Sunset Jade Hamels Sunset Crassula Hummel, galben strălucitor cu un chenar roșu, că planta nu are nici o rădăcină, găsit eu doar acasă. După mai multe luni de așteptare rădăcină Crassula nu numai luat, pur și simplu sa destrămat în trei părți, pe lângă ciuda strălucitoare la fața locului pe pervazul ferestrei este pierdut complet și ireversibil culoarea galben strălucitor, pentru că l-am cumpărat. Deci, eu nu știu, așa cum le numim acum copaci.

O altă poveste tristă despre variegetnuyu Jade: în creștere și plăcut la momentul în care am descoperit-o lună în urmă cu frunze căzute.

S-ar putea fi o coincidență, dar finanțele am inceput sa am probleme, deșeuri neplanificate.

Pozitivului pot spune că unul similar, dar o rădăcină de frunze rupte mai devreme.



Dar un alt tip de variegetnoy Hammels Goast Jade Crassula Hammel lui Goast (fantoma Hammelsa) pare să se simtă bine, nu de numărare pierdere pestorty parțială.

În altă parte se numește trei culori Jade Crassula Tricolor, și chiar un fel de Jade oblikva - Solana Crassula ovata var. cv Oblique. Solana. Pentru toate dintre ele sunt caracterizate prin dungi albe, roșii tăiate, la ultima linie dezechilibrată galben. Și dacă unul este o planta, spun expertii.

Nu știu de ce clasa Crassula Crassula Crassula arborescens buclat curviflor cu frunze buclat ondulate (ca un Crassula arborescens ssp undulatifolia) numit Blue Bird, dar aici este un alt Crassula

Portulakariyu AFRA uneori numit Jade bănuț din cauza dimensiunii de frunze, dar nu se referă la portulakariya Crassula și Portulacaceae de familie. Acest Bush elefant, un fel de mâncare preferat de elefanți. Natura Africa de Sud, aceste arbuști vyrostayut până la 4-5 metri, frunzele obedayutsa periodic animale, dar aceasta planta nu este grav afectată, și lasă din nou vyrostayut. Am auzit o poveste amuzantă de Barbara Boldven (pentru cei care nu știu, ea - personalitate bine-cunoscut în lumea suculentele și autor al mai multor cărți despre ele), cum a avut o dată, mersul pe jos câinele, a decis să fure o crenguta de vecin luxuriante lui Bush Portulacaria Afra (în San Diego aceste plante de dimensiunea unui copac și să crească pe stradă pentru un an) și nimic nu a funcționat, pentru că ramuri sunt foarte flexibile și acestea sunt foarte dificil de a sparge, ele sunt ca un cauciuc.

Ambele copacul meu - variegetnoe Portulacaria Afra pestriț și tricolore Portulacaria Afra Tricolor mine robustețea fericit și culoarea frunzelor, care nu dispar, chiar și în umbra partiala, precum și trunchi purpuriu și tulpini. specii Pestorlistnye cresc mai lent decât verde, dar de toate tipurile sunt usor de obtinut bonsai frumos.

Acesta a fost mult timp visat de aichryson, dar recent a aflat că am doi dintre ei! Doi copac de iubire, pe care am avut nici o idee! Și toate din cauza numelui, nu știam că ele sunt sinonime.

Primul aichryson - aichryson variegetny acasă sau Aeonimus domesticum variegatum - destul de Prichindelul, am venit la sfârșitul lunii decembrie, de atunci nu sa schimbat, chiar dacă el a fost transplantat în vara, dar este bine, pentru că Îmi place dimensiunea sa mică, și, cel mai important pestrite nu este pierdut. Aceasta este de a compara dimensiunea de doi dintre copacii mei.

În al doilea rând aichryson, ochitkolistny aichryson sau Aeonium Sedifolium - dimensiune prea copil, dar nu-l împiedica să înflorească în vara în condiții de siguranță.

Că condițiile mele de viață foarte mult inferior la grădiniță, în cazul în care am dobândit Aeonium semnificativ în aparență de plante - pictura si compactitatea pierdut.

Dratsenu mărginit, de asemenea, mă refer ca plantele suculente, deși cu mine, poate că nu toată lumea va fi de acord.

Acest Dracaena în colecția mea - singura planta care a apărut mai mult de un an în urmă. I-am dat dr în urmă cu trei sau patru ani, atunci când nu am interesovalvs plante casa, nu am știut nimic despre asta. Această frumusețe palmopodobnaya a supraviețuit secetei de vară, gărgăriței, și a petrecut atât de mult timp, la toate, fără multă grijă, ea merită titlul de Erou al plantei.

Toate rotunji, copac posleny, una dintre preferatele mele - Brevifoliya Crassula, Crassula brevifolia, ca un Crassula rupestris var Monticola,

Ceva de genul bonzaychika ador frunze suculente pistruiat, ca și cum ar înșirate pe o tulpină subțire.

Acest lucru se termină, mulțumesc pentru vizionarea!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu