Meu preferat ficus elastica: butași terminale de reproducere

Am decis să împartă experiența personală sovego prima reproducere Ficus elastica.Istoria iubirii cu plante frumoase Etim a început înainte de ultima letom.Togda a unui magazin de flori, am adus un pic otrostochek patru frunze, odată cu trecerea timpului și am observat că fiecare frunză următoare este aproape de două ori la fel de mult ca și cel precedent, acest zhirnenky, corpolență!Și foarte frumos! Și apoi ceva de genul Ostap, am suferit ... Data viitoare am scos din magazin pentru două Ficus cherenochka, astfel încât au început să crească astfel, deși era evident cine este cel mai starshiy.Bliznyashki rasli la fel de rapid, cu o diferență de doar o singură frunză, cu toate acestea, una dintre cele două smochine, și a fost chiar o tentă roșiatică rară, o nuanță roșu mai pronunțată - alb, verde și roșu, în unele locuri, aproape de trafic!Și să crească, trifoi, toți prietenii invidios.

Dar apoi, într-o zi prekrastny, mi se părea că cele mai multe Ficus pentru adulți devine prea mare!Dorastet un trunchi la partea de sus, și ceea ce urmează, m-am gândit. Deystvovat.Na a decis să reducă riscul lor de vârf, încă chinuit de îndoieli, și dintr-o dată priymet? Dar sa întâmplat!Acum, mai mult decât Ficus unul, plus mama lui a luat cele două ramuri laterale cred că, dacă, în viitor, pentru a repeta procedura, este posibil să crească un copac de Deci, acum va descrie în detaliu acțiunile sale în timpul multiplicării !:

1. pentru a multiplica orice plantă mai bine în primăvară, așa cum se accelerează mișcarea de suc, iar planta devine etapa activă rosta.No am tăiat acum lui 1,5 luni, deci este posibil.

2.Obrezaem apical lungime tulpină în jur de 15 cm. (Meu au 5 frunze) 1 cm sub locul unde o foaie crește (nazivaetsya genunchi) și pus într-un pahar cu apă caldă pentru a elimina toate chyle.

sticlă 3.Berem de sticlă de culoare închisă, un recipient transparent poate înveli bandă neagră sau învelite în hârtie, pe scurt, să tulpină sveta.Togda impermeabilă pus în călduț fierte în vodichku Etot ceașcă, deci în rădăcinile întunecate mai bine razvivayutsya.Mozhno adăuga cărbune Activating tabletă farmaceutică pentru a preveni putrezire de tăiere.



4. conectați cu grijă frunzele panglica pentru a reduce evaporarea vlagi.No fără fanatism, principalul lucru - nu deteriora foile!

5. Asigurați-vă că pentru a acoperi cu partea superioară a unui sac de poli pentru a crește umiditatea din interiorul emkosti.Odin ori pe zi și ventilat shake-uri de condens scoateți din ambalaj.

6.Zhelatelno a pus tăierea într-un loc cald, este posibil ca pe baterie sau pe podea cu podogrevom.Vysokaya temp., Aproximativ 25 de grade. accelerează înrădăcinare în două experiența personală raza.Iz, Ficus mea pe pervazul ferestrei a stat o lună cu nici o dorință de a pune jos rădăcini, și a pus pe baterie, prima rădăcină de lapte a apărut două zile mai târziu, nu am putut crede ochilor mei, rezultatul - pe fata!

7.Zhdem apariția rădăcinilor 1-1,5 mesyatsa.Posle aspectul lor si lasa un pic podrostut înrădăcinată în grunte.Mozhno țineți oala într-un loc cald, pentru o mai bună prindă rădăcini în zemlyu.Ya și sdelala.Moy încă în picioare în baie, e cald .

TOTUL! Aici cherenochek...și mama lui!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu