Hidrogel și plante

hidrogel

Cum se utilizează hidrogelul pentru plante?

hidrogel - polimer, reținerea umidității, este ecologic medicament sigur, non-toxice atât pentru plante și pentru oameni. În cazul în care hidrogelul nu necesită echipament individual de protecție.

Granule hidrogelul înmuiere umfla rapid la textura grosier. Un gram de hidrogel este capabil să țină pasul cu 300 ml de apă, saturație cu apă și se întoarce hidrogelul este complet reversibil, apa și fertilizant dizolvat în acesta rezidă în zona rădăcinii plantei și pot fi folosite în funcție de necesități.

O aplicație a hidrogelului poate fi utilizat până la cinci ani. După cinci ani, hidrogelul în sol se descompune complet fără emisie de produse toxice. În hidrogel gamă foarte largă de aplicații, cum ar fi în câmp deschis și în sere sau în horticultură de interior.

Adăugarea chiar și cantități mici de hidrogel substraturi houseplants sau direct în paturile de la sol permite nu numai pentru a reduce fluctuațiile de umiditate a solului în apropierea sistemului de rădăcină de plante, dar, de asemenea, ajută la creșterea intervalele dintre udari de cinci ori. Prin reducerea numărului de irigare și a îngrășămintelor nutrienți nu sunt extrași din zona de rădăcină, care poate reduce, de asemenea, numărul de mese.

Fără utilizarea unui hidrogel substrat curat utilizat în hidroponice, pentru ghivece cu plante de plantare decorative, germinare a semințelor, forțând bulbi.

Utilizarea hidrogel în horticultură

Hidrogel poate fi aplicat sub toate arbori și arbuști atât în ​​uscat și în formă umflată. Atunci când se face hidrogel sub formă uscată poate rezolva parțial problema cu apa subterană ridicată. El absoarbe excesul de umiditate din plante rădăcini.

Atunci când se face hidrogel sub formă de înmuiate la rădăcinile plantelor merge imediat nutrienți dizolvați în apă pentru umflarea. Nu va fi dificil de înțeles, în ce formă pentru a face un gel pe baza condițiilor site-ului.

dedesubt pomi fructiferi hidrogel este introdus depinde de vârstă, rodirea (20 până la 40 g uscat). În jurul trunchiuri de copaci (diametrul coroanei) a făcut puncții bat ascutit la o adâncime de o jumătate de metru. După aceea străpunge umple hidrogel. În cazul în care hidrogelul este introdus în formă uscată, în puncții recomandabil ca îngrășământ, și apoi puncții acoperite cu pământ.

De asemenea, hidrogelul este adus sub tufișuri, numai doza de aplicare trebuie redusă: de agrișe, coacăze, Jost, coacăze a introdus aproximativ 10 g de hidrogel și o zmeura, hortensie, trandafiri - aproximativ 3 grame de hidrogel, făcând puncția 3-4 în apropierea rădăcinilor la o adâncime de 30 cm.

Utilizarea hidrogel în legume (exterior și interior)

Utilizarea hidrogel pentru cultivarea legumelor Aceasta face viața mai ușoară nu numai plante, dar, de asemenea, grădinari! Asigurați-hidrogel pentru toate culturile de legume. Am experimentat hidrogel în anul de castraveți, roșii, ridiche, varză, cartofi. Am fost foarte multumit. În toate varza verze au fost surprinzator de buna, foarte dens și gust dulce, cracare doar două din cap de patruzeci de bucăți, și apoi numai la începutul lunii octombrie, atunci când ploile abundente.

Cartoful a fost introdus hidrogel în timpul aterizării, dar a lăsat brazda de control fără hidrogel (sau, mai degrabă, am fost „strangulat o broască râioasă“, mi se părea că cartofii nu petrec un hidrogel). Crede-mă, diferența de randament în brazde cu hidrogelul și fără ea pe site-ul nostru a fost impresionant.



Tomate nu se sparge, în ciuda faptului că, la începutul maturizării recolta principal am tăiat puternic topuri. Tomate, cu toate acestea, ca și castraveți am acest an a crescut aproape fără irigare. castraveții de recoltă a apărut uniform și nu brusc, la fel ca în anii precedenți, ultimul castravete a scăzut la începutul lunii octombrie, fără utilizarea p / e de film.

Atunci când un pat filă continuă pentru cultivarea legumelor în sere, sere, sau în hidrogel sol deschis este introdus la o adâncime de aproximativ 5 cm Ratele de aplicare hidrogel pe soluri ușoare și amestecuri torfokompostnyh -. 10 până la 20 g per 1 m2, soluri grele lut - de la 20 până la 30 g per 1 m2.

Când legumele de plantare găuri orizontale sau introduse 1 g de loc hidrogel debarcare la o adâncime de 3 până la 5 cm. Pentru hidrogel adâncimea înglobarea să fie urmărit. Dacă hidrogelul este pe suprafața solului, în contact cu prima lumina soarelui din granule de polimer se evaporă chiar în fața ochilor tăi!

Video: hidrogel / plantare houseplant / Instrucțiuni

Utilizarea hidrogelului pentru plante de interior

hidrogel puteți utiliza, de asemenea pentru plante de apartament sădite. In timpul transplantului de 1-2 g amestec hidrogel într-un litru de volum de orice amestec de sol. În cazul în care floare este deja în creștere, iar transferul său nu este de așteptat în viitorul apropiat, hidrogelul poate face folosind puncție convențională cu creionul pe suprafața solului.

Video: hidrogel pentru plante GIDROGEL .RU- și ghidul de aplicare

Am experimentat hidrogelul și flori sădite. Cred că numai cu utilizarea hidrogel ar putea trage Gloxinia, crescut din semințe.

Cine a crescut Gloxinia, begonii și alte ghivece cu plante din semințe nu va lasa-ma sa mint, ca perioada de la germinare până la primele frunze sunt foarte lungi. Uneori se pare că tinerii răsaduri nu cresc. Le-am dori să apă, dar solul este umed. Și foarte adesea solul se transformă acru în această perioadă și răsaduri mici mor.

Am luat caseta de plastic obișnuit pentru ouă în celulele făcut o gaură în partea de jos a fiecărei celule pune o linguriță de hidrogel umflate, și deasupra lui pe pământ și lingura cu muguri mici Gloxinia. Tava de udare (capac tăiat din aceeași casetă). Și vă puteți imagina micul Gloxinia dintr-o dată a început să crească. Aceste Gloxinia a devenit bucuria și mândria mea.

Restul culorilor în cameră sunt, de asemenea, face bine. Cu utilizarea unui hidrogel florile mele nu suferă de overflow. Și se aplică un hidrogel butași înrădăcinare de plante de interior.

Seed într-un germinare hidrogel

În primăvară, după tratarea semințelor preplant flori și legume de grădină, poți să nu te pui cu pământul, totul devine mult mai ușor în cazul în care există un hidrogel. Două linguri de hidrogel uscat se toarna 4-5 litri de apă constantă cu îngrășăminte minerale dizolvate. Aici trebuie să fim atenți: doza de îngrășământ trebuie să fie redusă de 2-3 ori, pentru a nu arde rădăcinile înmuiere semințe germinate.

Video: Cum să planteze în fabrica Hydro-gel | experienţa proprie

După ceva timp - aproximativ 2-3 ore - excesul de apa este absorbită trebuie golit și granulele hidrogel umflate descompus în felii subțiri pe un film de polietilenă să se usuce timp de o oră la temperatura camerei și apoi expandat într-un recipient pregătit. răsădire pune doar pe suprafața hidrogelului și stropi puțină apă. Vas cu semințe plantate, loc într-un mini-teplichku pentru a crea un climat pentru tineri răsad.

plantare decorative de houseplants și bulbi forțându în hidrogel

Pentru plantare decorativă de houseplants sau în creștere în hidroponice plante de apartament, forțând becuri de primăvară hidrogel la început la fel ca și îmbibată pentru germinare a semințelor. În apă, în plus față de îngrășăminte minerale pot adăuga coloranți alimentari. Ulterior, extinderea hidrogel în containere florale, vaze, cupe, puteți visa cu culoarea, punând o culoare straturi de hidrogel de diferite grosimi, culori puteți alege pe gustul dvs., în funcție de propriile preferințe.

Cu o utilizare prelungită, hidrogelul poate cauza miros neplăcut. În acest caz, se scoate planta din hidrogel, iar hidrogelul se clătește bine cu apă fierbinte și cu punct de fierbere până la uscarea completa. După aceea mirosul neplăcut din hidrogel și hidrogelul dispare din nou gata de utilizare. Nu uita pentru a reduce dozele de îngrășăminte solubile în apă, de 2-3 ori în comparație cu instrucțiunile atașate.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu