Tăiere Pelargonium

mușcată

De îndată ce lumina zilei începe să crească treptat, Pelargonium asigură energia să crească. Dacă doriți să devină un luxuriant Bush Pelargonium, încep să-l modeleze astăzi. tăiere Pelargonium Ar trebui să fie făcut cu un cuțit ascuțit. Se taie sau scurta toate muguri, lăsându-le 3 scape pe jos. Vă rugăm să rețineți că toate alergători au fost trimise în direcții diferite, dar nu și în mijloc, în caz contrar ele vor interfera unele cu altele.

restul butași Pelargonium ca rezultat curatirilor poate insufla. Chiar acum, în butași februarie înrădăcinați devreme, nu numai că au timp să prindă rădăcini și să se stabilească în jos fără durere, dar în floare mai magnific și va concura cu petunii. Pentru a selecta semilignified muguri de înrădăcinare, care au deja 4 sau 5 frunze. Frunze două mai mici tăiate, pentru că este rădăcinile încep să se formeze acolo. Nu te grăbi imediat pentru a pune aceste decupaje. Lasă-i să se întindă timp de două ore, podvyalyatsya. Crede-mă, nimic nu se va întâmpla cu ei, dimpotrivă, această procedură va împiedica butași Pelargonium de la putrezire. Când vara butași de tăiere Pelargonium am întins timp de câteva zile, și nu era nimic pentru ei. Doar o mulțime de muncă în grădină, astfel încât uita de ele. :) Și când au dat peste ochii mei, că dintre toate papilele latente au fost ecloza deja lăstari. Le-am plantat în doar pământ.

Cum să rădăcină butași Pelargonium? Florari implicat butași Pelargonium într-un amestec de turbă și nisip, cu un adaos mic de pământ de grădină. Acesta poate fi folosit ca un perlit sau amestecuri de perlit și turbă substrat. Din ce în ce, în loc de amestec de sol horticultură de interior utilizat hidrogel. Unele butași gradinari să prindă rădăcini numai în apă.

Cele mai bune butași Pelargonium rădăcină la 20 0C. Singura condiție nu este sol pereuvlazhnyat.

Video: Toamna tăiere Pelargonium regal la domiciliu

Doriți să experimentați cu butași Pelargonium? Să încercăm să fie vaccinate. De fapt, acest mod de reproducere Pelargonium utilizate foarte rar. Dar, printre altele, vaccinare Pelargonium mult mai ușor decât transvazarea trandafiri sau cactuși.



Cel mai simplu și mai sigur mod de Pelargoniums grefare - în divizare.

Video: Când se taie Pelargonium. Toamna tăiere Pelargonium. Koordinalno Pelargonium trunchiere

Selectați Pelargonium, care doresc să fie vaccinate

Tulpini, care vor fi vaccinate, este necesar să se taie cu un cuțit sau lame de ras de ascuțit, face o decupare în formă de V. Această separare se introduce tăiat în același mod de tăiere, strângeți ferm grefa, astfel că nu au primit aer, și repara orice: o bandă adezivă sau o bandă de polietilenă. Dacă utilizați un fir fin sau de sârmă, este posibil să se rănească altoire Barrel Pelargonium. La locul de inoculare a pus p / e pachet. O săptămână a devenit deja clar, dacă prins pe tulpină. În cazul în care frunzele de pe mâner nu vaccinează povyali, ci dimpotrivă, a început să se formeze noi, vaccinul nu a reușit. Felicitări! După zece sau douăsprezece zile pachet cu locații de vaccinare pot fi eliminate.

In schimb vaccinări divizare poate încerca să facă alte vaccinuri, de exemplu, vaccinarea în abordarea secțiune laterală sau de vaccinare (ablaktirovka).

Ați putea întreba - de ce atât de dificil? Acesta nu este un ghid de acțiune, ci doar o oportunitate de a afla ceva nou si de a invata-l. Este prin vaccinare este posibil să crească Pelargonium acoperite cu flori de diferite culori. Având stăpânit Pelargonium vaccinate, pervaz dvs. transforma intr-o floare super!

a trecut de două săptămâni. Sincer, prima pelargonium tulpină a fost prea mică și în două zile am inlocuit o alta. Inocularea a făcut pe aceeași ciorchine, se taie doar un pic mai multe secțiuni actualizate. Primele fotografii au fost luate până la 31 ianuarie. Ultima - 12 februarie. copăcel altoit prins, după cum reiese din frunze. Sunt atât de bucuros ca am sa vaccinate Pelargonium zâmbet. Nu vă fie teamă să experimenteze, merge mai departe, mult noroc!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

ProSadGuru.com
Casă Grădinărit Flori Plante Îngrijire Desen Animale Piese rețete Foto și video Miscelaneu